Pomoc w dobraniu osweitlenia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
misiekkk
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2018 20:46

Pomoc w dobraniu osweitlenia

Post autor: misiekkk »

Witam, zwracam sie o pomoc w dobraniu oświetlenia, akwarium 240 -290 litrów, roślinne plus male stadko rybek, pytam poniewaz zglupialem od mnadmiaru wiedzy i pojecia nie mam jak dobrac, światło LED, już się tak oczytałem ze nie wiem nic, akwarium jak w linku , proszę o pomoc


https://allegro.pl/zestaw-akwarium-pokr ... 0af7f60f00
Jejku
Posty: 18
Rejestracja: 12 lis 2018 14:33
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Jejku »

60wat to decydowanie za słabe oświetlenie na akwarium roślinne , powinieneś mięć minimum od 120 w górę, przy wielkości akwa 240 litrów.
misiekkk
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2018 20:46

Post autor: misiekkk »

tak wiem ze malo, to akwarium z linku to nieadekwatne bo sa swietlowki, a chcialbym led, pokrywę zamówię, kiedyś było łatwo przeliczać a teraz z tymi ledami ne wiem nic, pisze polecane jest stosowanie od 0,5 do 1 W na 1 litr wody, ale przy ledach to czarna magia dla mnie
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Przy LED patrzysz na lumeny, a nie na waty ;)
- rośliny mało wymagające około 20lm/l
- rośliny średnio wymagające 30-40lm/l
- rośliny wymagające 40-60lm/l

Podobno też można przeliczyć tak: 0.5W/l świetlówki = 0.3W/l Power LED

*wszytko to tak bardzo ogólnie ponieważ są różne diody i rożne zasilanie tych diod.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do ledow to ja na swoje 270 dałem 80 diod power led na prądzie 300ma na akwarium lt z roślinami typu zabienica kryptokoryny w zupełności wystarczy co do barwy to zmieszalem barwy od 4500 do 8500 plus kilka fs z przewagą 6500 opis akwa i lampy jest na forum mamy podobny litraz wiec bedziesz miał jakieś porównanie jak co to pytaj
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Z pewnością strumień świetlny wyrażany w lumenach jest w przypadku roślin absolutnie nieprzydatny .

W tzw "erze świetlówek" przyjęła się granica 0,5W/l jako wartość najbardziej uniwersalna . W przypadku LED można się pokusić o zmniejszenie tego wskaźnika o połowę .
Aby zanadto nie wchodzić dalej w szczegóły proponuję przyjąć wskaźnik 0,3W/l przy założeniu że światło będzie w miare zoptymalizowane tzn diody z mieszanym widmem ze szczególnym uwzględnieniem tzw "pasma dla roślin"
misiekkk
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2018 20:46

Post autor: misiekkk »

dziękuje bardzo za poradę, pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No nie chciałbym się czepiać, ale:
goldi_ pisze:Z pewnością strumień świetlny wyrażany w lumenach jest w przypadku roślin absolutnie nieprzydatny .
A co jest przydatne?
goldi_ pisze: mieszanym widmem ze szczególnym uwzględnieniem tzw "pasma dla roślin"
Co to jest "pasmo dla roślin" i mieszane widmo?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

lumen jako jednostka strumienia świetlnego jest ściśle powiazana z charkterystyką ludzkiego oka i do oceny światła przeznaczonego dla ludzi jest idealna miarą .
Jednak czułośc czy też wrażliwość roślin jest zupełnie inna niż ludzkiego oka - można zaryzykować uproszczenie : odwrotna
Z tego powodu przy profesjonalnym doborze i/lub projektowaniu oświetlenia dla upraw roślinnych operujemy Photosynthetically Active Radiation Index powszechnie funkcjonującym jako PAR wyrażanym już nie w lm lecz micro mol* s-1* m-2

Z uwagi na wiele czynników (możemy wątek rozwijać) lepiej więc używać dla naszych potrzeb wskaźnika W/l . Owszem, jest to duże uproszczenie i wprowadza dośc spore błedy do naszych rozważań, niemniej zdecydowanie mniejsze niż lm/l . Im bardziej nasze śwaitło jest "podrasowane" dla roślin tym bardziej absurdalne staje sie operowanie wskaźnikiem lm/l .

Dla prostego zobrazowania powyższego:
dioda 6500K (a więc chłodna biała dość powszechnie przez nas używana ) to ok 115lm/W a tego samego producenta tej samej budowy i tej samej mocy FS (a więc specjalnie dla rośłin) to 23lm/W a dioda 660nm czyli powszechnie Deep Red to zaledwie 17lm/W


W drugiej kwestii użyłem pewnych uproszczeń i nie bez powodu zaistniał tam cydzysłów . Odpowiedź wprawdzie po części kryje sie powyżej jednak pisząc o mieszanym widmie miałem na myśłi stosowanie łacznie kilku rodzajów diod o różnyej temperaturze barwowej aby zlikwidowac/zniwelować luki w widmie ponieważ w rzeczywistości charakterystyka widmowa diody (nie tylko zresztądiody) jest dośc mocno postrzępiona a charakterystyki podawane przez sprzedawców są wersją wygładzoną /usrednioną


Pisząc "pasmo dla roślin" miałem na myśli zwiększenie tej części widma która jest adresowana nie tyle dla ludzkiego oka lecz dla rośłin a więc w przybliżeniu 470nm i 840nm czyli w najprostszej technicznej realizacji stosowanie razem ze światłem białym na przykład diod Full Spectrum
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ok, dziękuję za wyjaśnienia (to bardziej dla misiekkk).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tichy
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2019 18:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Tichy »

goldi_ pisze:840nm
Czy to nie błąd? To już jest zakres podczerwieni. Na pewno chodzi o podgrzewanie roślin promiennikiem?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

miało być 640nm . Dzieki za korektę i przepraszam za bład
ODPOWIEDZ