Co zrobić z niejadkiem?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AniaB
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2005 8:13

Co zrobić z niejadkiem?

Post autor: AniaB »

Witam,
Bardzo prosze o pomoc. Mam akwa 180l. Obsada: 10skalarów, 2glonojady, 6kosiarek. Ryby kupiłam 2 tyg temu. Karmię skalary mrożoną ochotką i suchą karmą w płatkach. 9 skalarów zajada się ze smakiem, rzucają się na żarcie jak lwy, a jedna sierota pływa gdzieś w toni wodnej, rzadko reaguje na jedzenie. Widze, że potem coś tam wyjada z dna. Efekt jest taki, że wszystkie już urosły, a ten został taki skrzat. Nie ma żadnych objawów choroby (plamek, kropek, nalotów, pasożyta wewnętrznego też nie). Na początku miał widoczny problem z aklimatyzacją, siedział tylko w kokosie albo pod korzeniem. Teraz już pływa z resztą stadka, ogon i płetwy ma rozłożone. Zauważyłam, że łyka dużo powietrza z pokarmem. Boje się, że jak go odizoluje, żeby troche podkarmić, to znowu przez tydzień będzie miał problem z aklimatyzacją. Nie chce go wywalić, bo to skalar czerwony. I ciężko byłoby potem nowego wprowadzić do stada. Poradźcie mi jak go przekonać do jedzenia. Czy jest jakiś preparat zwiększający rybom apetyt. Może jest jakaś karma szczególnie smakująca skalarom. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa :!: 10 skalarów w 180l.Ehh pewnie pan sprzedawca w sklepie doradził :?: :evil: mam znajomego który w 300l trzyma 8(pozdro Tom (AS) :D )masz za duzo skalarów o jakies 6 sztuk no moze z uporem maniaka to o 5 ale przy scisku.tylko nie pisz prosze ze skalary sa małe.fakt sa małe ale niedługo beda rosły i co wtedy :?: oddac duże ryby nie latwo zresztą sprzedac też.stan twojego skalara jest prawdopodobnie spowodowany tym że jest tak zwanym chłopcem do bicia w stadzie.Zaczyna się teraz uwidaczniac hierarchia w stadzie.ryba z głodu nie zdechnie ale twój skalarek bedzie wolniej rosł w akwa.Jeszcze raz apeluje do Ciebie zmniejsz obsade w akwa.zamiast skalarów w tej liczbie mozesz hodoac jakies inne rybki.jestes chyba poczatkujaca a sa łatwiejsze gatunki do hodowli niz skalar.a jesli chodzi o pokarmy dla skalarów to bodajze tropical ma specjalne tabletki dla nich.
Przemek
AniaB
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2005 8:13

Post autor: AniaB »

Dzieki za szybką odpowiedź.
hmm. To prawda - to moje pirwsze akwa, aczkolwiek sprzedawcy nie byli moimi doradcami. Może faktycznie 10 skalarów to za dużo do 180l. Mój wybór był podyktowany tym, że moi znajomi w takiej pojemności hodują 10 skalarów z powodzeniem. Mają już dorosłe ryby. Licząc, że skalar dorasta do 15 cm długości, potrzebują 150l. Chyba że trzeba wziąć pod uwagę to, że "na wysokość" dorasatają do 25cm, to zmienia postać rzeczy. Wiem, że jeszcze musze odliczyć objętość zajmowaną przez żwirek. Glonojadów specjalnie nie licze, bo za niedługo pewnie będzie je można odróżnić od termometra tylko w porze karmienia. Dwie kosiarki niedługo oddam, bo okazało się, że to są te "fałszywe" i nie szczególnie interesują się glonami. Zreszta zauważyłam, że wszystkie kosiarki wcale nie gardzą ochotką.
W takim razie prosze o info ile przypada wody na jednego dorosłego skalara, bo we wszystkich źródłach znalazłam 15l. Chyba, że jest coś o czym nie wiem :D
g-g8078583
ODPOWIEDZ