Oświetlenie do 25l - dylemat

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Post autor: Agamemnon »

krzych_100 pisze:A wiemy jakie światło (widmo) emitują Leddy Tube?
Takie:

Obrazek

Miałem już pełno żarówek energooszczędnych i na żadnej taki wykres nie był podany.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To teraz porównaj to widmo z dostępnymi widmami podawanymi przez producentów różnych elementów świetlnych i okaże się, że wiele się nie różnią (stąd moje krytyczne uwagi dotyczące wyboru "specjalnie" dedykowanego oświetlenia do akwarium).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Post autor: Agamemnon »

Tylko jak porównać skoro mało który producent podaje widmo światła na oświetleniu, np. żarowce? Chyba że miałem pecha bo już wiele żarówek energooszczędnych led przerabiałem i nigdzie nie było takiej informacji.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Rozumiem :)
Chciałem tylko napisać, żeby specjalnie nie kierować się marketingiem a spróbować coś, co jest tanie i być może spełni oczekiwania.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Post autor: Agamemnon »

A to tak :) Jak najbardziej :)

Testowałem już wiele różnych żarówek energooszczędnych właśnie i zawsze miałem kłopoty. Teraz przetestuję Leddy Tube i zobaczę jak to zda egzamin.

I teraz wracając do pytania: czy takie dwie lampy podczepione do klapy:
- Aquael Leddy Tube 6W Sunny 6500K
- Aquael Leddy Tube 3W Plant 8500K
To będzie za dużo jak na akwarium bez podawania CO2? Czy ma sens doświetlenie roślin tą wersją Plant?

Oczywiście cały czas mowa o akwa 25l.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Tak dla kontrastu ja swego czasu w 25L trzymalem przez okres ponad 3 miesiace sporo anubiasów i mikrosorium. Musialem je tam przelozyc z uwagi na zmiane charakteru wiekszego zbiornika i wymusilo to u mnie kupno najtanszej tuby led ze swiatlem bialym jakos tak 8000K o poborze 2W. Swiecilo to tak slabo ze az sie zalamalem po kupnie ale suma sumarum rosliny swietnie sie mialy, nawet rosly. Wiec nie kieruj sie koniecznie watami i lumenami, a moze lepiej charakterem zbiornika i dobierz oswietlenie pod jego indywidualne potrzeby.
CrS
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2019 10:39
Lokalizacja: Rumia

Post autor: CrS »

Kupiłem żarówkę LED o mocy 4w. Barwa 4100k świeci 360° i równo oświetla zbiornik. Roślinki rosną rybki też dość energiczne. Tak więc już wiem że ta żarówka jak najbardziej może być. Jednak chciałbym barwę bardziej biała niestety żarówki o barwie 6500K 360° 4w nie są dostępne w sklepach stacjonarnych, więc planuje zakup na allegro. Jak już kiedyś zmienię i sprawdzę jak się sprawuje dam znać:)
ODPOWIEDZ