"Zła" molinezja?? ;/

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

"Zła" molinezja?? ;/

Post autor: Patsi-Pat »

Hej!Mam w moim akwa ogólnym(200l) 6 moilnezji czarnych.Wszystkie mają ogonyw takie widły,jest jedna,która ma ogon zwykły i te rybki inne "nie trawią".Ta rybka cały czas siedzi pod kamieniem(od 2 dni,bo wtedy rybki wpuściłam),ajak chce wypłynąć to inne ją gonią i nie dają spokoju,wiec cały czas siedzi pod kamieniem,nawet zjeść nic nie może,bo jak wyjdzie to znowu ejst to samo;/ Co zrobić?:( Siedzi sobie sama pod kamieniem(żal mi jej:()jak już ma jakieś towarzystwo to kiryska albo piskorka;/

Pozdro
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

A jaki to gatunek molinezji (może księżycowa lub żalglopłetwa)??? Najprawdopodobniej ta "inna" molinezja to samiczka, nie mają one tak okazałych płetw ogonowych. Jest goniona przez samce wiadomo z jakich przyczyn, więc proponuję zmianę proporci rybek, gdyż samiczek musi być więcej od samców inaczej zagonią ją na śmierć.
Pozdrawiam
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Patsi-Pat »

To ta zwykła molinezja czarna,ale w sklepie jak kupowałam 6 osobników to mi powiedzieli,że dali 3 samice i 3 samce;/
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

to akurat łatwo sprawdzić :wink: popatrz , które maja gonopodium, czyli przekształconą płetwe odbytową w taka cienką i ruchomą :wink:
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Pomimo krótkiego stażu się wypowiem. Musisz dokupic inne samice molinezji. bo samce po prostu zamęczą ci te samiczke, a z tego co piszesz to masz przewage samców. Sam miałem na początku 4 gupiki w kominacji 3 samce do 1 samicy i sytuacja wyglądała analogicznie :). Teraz jest już równowaga ;)

Rozpoznać stosunkowo łatwo, samiczki mają ogon okrągły, samce zaostrzony na końcach. Sprawa sie komplikuje z małymi rybciami, ale takie 2 cm spokojnie można rozróżnić :)

Tak wygląda samica:
Obrazek

a tak samiec:
Obrazek

Pozdrawiam. :)
Ostatnio zmieniony 13 cze 2006 9:37 przez mate64, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje pierwsze akwarium i zapewne przejmuje się za bardzo, więc proszę o wyrozumiałość :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Zgadzam się z tym co napisał Mateo64 i nie zawsze należy słuchać rad sprzedawcy, bo często im również brakuje wiedzy. U żyworódek (np.molinezji, gupików, mieczyków) zawsze powinna być przewaga samic niż samców, bo inaczej samiczka zostanie zamęczona ciągłymi zalotami i pogoniami za nią.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mate64, te fotki które dałeś przedstawiają 2 samice, samiec molinezji ostroustej wygląda tak:
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=fotka&zdj=00001
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Właśnie żyworódki > molinezje poznajesz nie po płetwie ogonowej :lol: tylko po GONOPODIUM > http://pl.wikipedia.org/wiki/Gonopodium
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

chemik4 pisze:Mate64, te fotki które dałeś przedstawiają 2 samice, samiec molinezji ostroustej wygląda tak:
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=fotka&zdj=00001
Link nie działa. Według mnie taki ogon powinien mieć młody samiec molinezji. mam w akwarium 4, zakupione małe, od początku 2 miały ogony okrągłe: ( a dwie miały ogony ostre: ] . Co wiecej znajomy, starszy akwarysta wytłumaczył mi że u młodych rybek nie da sie rozpoznąc gonopodium, bo płetwa odbytowa przekształca sie w nie później. Także mówie co wiem.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2006 9:38 przez mate64, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje pierwsze akwarium i zapewne przejmuje się za bardzo, więc proszę o wyrozumiałość :)

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Tu masz jeszcze raz tą fotke, bo link faktycznie przestał działać...
[img=http://images2.fotosik.pl/83/57691d81a6f2fcb8m.jpeg]
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Z taką płetwą miałem 1 rybę na 50 .... nie jest to reguła, niewiem dlaczego mają taki kształt, a wraz z wiekiem ten kształt zostawał, kilka tygodni i płeć można rozpoznać ;) poprostu cierpliwości, gonopodium nie da sie pomylić.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Nie chodzi mi o kształt płetwy ogonowej, tylko o gonopodium, takie ogony to mogą mieć zarówno samce jak i samice.
Pozdro
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Patsi-Pat »

THX za odpowiedzi:)Już się uspokoiło wszystko i razem pływają :)
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
ODPOWIEDZ