Proporcje akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KaSyX
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2019 10:45
Lokalizacja: Szczecin (obecnie Norwegia)

Proporcje akwarium

Post autor: KaSyX »

Witajcie,

przeczytałem 2 publikacje nt. akwarystyki, więc mogę powiedzieć, że jestem w miarę przygotowany do założenia swojego akwarium na poważnie a nie kuli jak to miało miejsce 20 lat temu w wieku 14 lat...

Zastanawiam się nad wyborem 2 akwariów o pojemności 112 l AquaEl 80x35x40 oraz o pojemności 125 l Juwel 81x36x50.

W poradnikach akwarystycznych zalecane jest, aby szerokość była tej samej miary co wysokość. Z uwagi na powyższe lepszym wyborem z tych dwóch zdaje się akwarium o szerokości 35 i wysokości 40.

Zastanawia mnie jednak czy to akwarium Juwel o szerokości 36 i wysokości 50 eliminuje to z zakupu?

Mieszkam za granicą i w sklepie stacjonarnym mogę właśnie kupić to akwarium Juwel... no chyba, że nie jest to dobry wybór to wtedy pójdę w kierunku AquaEl.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Głębsze jest lepsze, tutaj mówimy o różnicy jednego centymetra ;) Większe lepsze, Juwel to jest 145 litrów, nie 125 (policz sobie) ;) 10cm na wysokości to sporo możliwości, możesz takiego podłoża sypnąc 5cm więcej, zrobić ładny nasyp, rozplanować poziomy. Oba baniaki są płytkie jak dla mnie (ja mam 90x45x45), więc będziesz musiał pracować wysokością. na początku zobaczysz standardowe oświetlenie, ale przy jednym i drugim będzie trzeba coś dokupić/zmienić. Zestawy mają to do siebie, że nie są idealne. Podobnie będziesz musiał wymienić filtr - wszystko zależy co chcesz tam trzymać. No chyba, że interesuje cie kolorowy żwirek, jakiś nurek puszczający bąbelki i kilka muszelek z plastiku 8) wtedy bierz tańsze ;)
KaSyX
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2019 10:45
Lokalizacja: Szczecin (obecnie Norwegia)

Post autor: KaSyX »

lol rzeczywiście 145 litrów. Nie liczyłem tego, bo się zdałem na nazwę a tam jak byk widnieje 125 litrów :D

Tak zgadza się 1 cm różnicy. Chodziło mi bardziej o to, że w przypadku AquaEl jest różnica tylko 5mm pomiędzy głębokością i wysokością a w przypadku Juwela jest to 14mm. A zalecane jest, że idealnie jest dla wizualnych efektów jak przekrój akwarium jest kwadratem tak jak w Twoim przypadku, bo masz 45x45.

Wszytko ma swoje plusy i minusy hehe Który zbiornik lepiej wybrać w takim razie? :P
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Zawsze lepiej jak największy jaki możesz wstawić ;)
KaSyX
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2019 10:45
Lokalizacja: Szczecin (obecnie Norwegia)

Post autor: KaSyX »

50cm wysokośći tego Juwela to jest wysokość razem z koroną... więc użytkowa pojemność akwarium będzie jednak 125L...


To co brać tego Juwela? :P
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ja bym brał Juwela (ładniejsza pokrywa i szafka do dokupienia), odrobinka więcej wody ;). Oba zestawy mają LED retrofit, na filtracje bym nawet nie patrzył - i tak wymienisz ;)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Uzywam akwariow Juwel od lat = dobra jakosc /cena . Bierz Juwela . Co do pojemnosci to tak jak w ostatnim wpisie = 125
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja Ci powiem, że jak czytałeś książki i je przeczytałeś to już masz bakcyla i w miarę szybko wybrane akwarium okaże się za małe :wink: - bierz największe, zwłaszcza najdłuższe na jakie możesz sobie pozwolić (miejsce w lokum i kasa oczywiście), im większe szkło tym większe możliwości :D
KaSyX
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2019 10:45
Lokalizacja: Szczecin (obecnie Norwegia)

Post autor: KaSyX »

Dzięki za pomoc w wyborze Juwela. Rzeczywiście jest jednak lepszym wyborem jak się temu jeszcze dokładniej przyjrzałem. Swoją drogą w Norwegii jest w takiej samej cenie jak AquaEl.
Dzięki jeszcze raz :)
MarJan pisze:Ja Ci powiem, że jak czytałeś książki i je przeczytałeś to już masz bakcyla i w miarę szybko wybrane akwarium okaże się za małe :wink: - bierz największe, zwłaszcza najdłuższe na jakie możesz sobie pozwolić (miejsce w lokum i kasa oczywiście), im większe szkło tym większe możliwości :D
No namieszałeś...

W ogóle to myślałem o 54 l ale przerodziło się to szybko w 125L. Teraz tak się zastanawiam nad 180L lol...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

KaSyX pisze: W ogóle to myślałem o 54 l ale przerodziło się to szybko w 125L. Teraz tak się zastanawiam nad 180L lol...
Polecam, nie narzekam ;)
viewtopic.php?t=23418&postdays=0&postor ... &start=360

Tylko rób na wymiar jak coś. Optiwhite 10mm sprawdza się wyśmienicie.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Kasyx ,mam Juwela 180,dziś bym "chapnął " 240
ODPOWIEDZ