Akwarium 120x50x50 - pytania o komin i inne

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DukeMartinez
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020 0:02
Lokalizacja: Lublin

Akwarium 120x50x50 - pytania o komin i inne

Post autor: DukeMartinez »

Cześć,
potrzebuję szybkiej pomocy. Z rana muszę dać informacje co do wykonania komina w akwarium.
Do tej pory sądziłem, że obejdzie się bez niego. Jednak jeśli nie dosunę akwarium do ściany to będzie to wizualnie kicha (rurki itp).
Akwarium 120x50x50 = 300 litrów.

1. Chciałem zrobić komin. Ale nie pod te całe sump tylko chciałem dosunąć akwa do ściany a kominem puścić zaciąg do filtra zewnętrznego w półce i wyjście na deszczownice (i zasilanie Ledów). Jak rozumiem woda z filtra nie może wpływać prostą rurką w tym samym miejscu co zasysanie. Dlatego myślę o deszczownicy z komina w bok.Tylko otwory jakie wywiercić?
Czy można zrobić od razu otwory na przyszłość pod sump (trzy?) a teraz dwa z nich wykorzystać pod dwie rury od filtra zewnętrznego?
Czy ma ktoś takie rozwiązanie i jest w stanie podać mi wymiary jakie takie komin musi mieć i średnice otworów?
Widziałem też takie rozwiązanie, gdzie w dnie akwarium była rurka na kilka centymetrów wysokości z zasysaniem. Czy jak szklarz zrobi otwór to dam radę takie coś samemu skleić czy lepiej zostać przy zasysaniu przez rurkę od góry kominem?

2. Planuję filtr zewnętrzny - jaki polecacie w rozsądnych pieniądzach, powiedzmy 500-600 zł kupię? Czy mało? Warto dołożyć do modelu z grzałką i lampą UV?

3. Czy dobrze czytałem, że szkło optiwhite ma sens jedynie kiedy jest klejone przezroczystym silikonem i to koniecznie bezfugowo?

4. Czy 120x50x50 ze szkła optiwhite 8mm można skleić bezfugowo i to dodatkowo bez tego szkła u góry w poziomie (wzmocnienia)? Czy wzmocnienie musi być? Szklarz powiedział, że będzie ono na takiej wysokości, że pokrywa schowa to wzmocnienie. Ja wolałbym bez.
A może 10mm wytrzyma bez wzmocnienia? Czy serio tych wzmocnień nie widać?

W sumie najważniejszy jest punkt 1. Muszę podać dane pod ten komin do wykonania akwarium asap. Tylko to wzmocnienie też mi nie pasuje...
I na spokojnie biorę się do studiowania forum. Pewnie znajdę info co do kolejnych moich pytań...

Dziękuję,
Marcin
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Niestety na najważniejsze pytanie odpowiedzieć nie będę mógł. Może rozwiązanie z tłem 3D by miało sens w zamian (ale sump lepszy).

Ad2. Szukaj EHEIMów lub FLUVALI, te mogę polecić. Przepływ 3xto co masz w baniaku. Grzałka w kubełku to bardzo fajna sprawa. UV to zbędny koszt wg. mnie, a i tak zawsze możesz wpiąć w układ kiedy będzie potrzeba (grzałkę zresztą też, do tego reaktor CO2). Dużo zależy co bedziesz trzymać.

Ad3. Kwestia estetyki. Mi by szkoda było lepsze szkło dawać i psuć efekt klejeniem. Sam mam Opti10 w 90x45x45, bezbarwny silikon i bezfugowe na zamówienie. Zerknij do galerii.

Ad4. Ja bym nie mógł spać w nocy przy szkle 120 bez wzmocnień ;) jak nie wzmocnienia wklejane to ramki. Jak planujesz pokrywę to wzmocnień nie widać.

Ad5. Nie ma piątego pytania.

Z ciekawości co planujesz? Jakie światło?

PS. o kolega Lubelak :) Pisz na PW jak coś.
DukeMartinez
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020 0:02
Lokalizacja: Lublin

Post autor: DukeMartinez »

Cześć,
akwarium wyszło bez komina. Będzie stało 2,2 cm od ściany. Z tyłu rurki od filtra. Jeśli będzie duża lipa wizualnie to pomyślę o jakiś profilach LED 2cm do wstawienia w te przestrzenie za szafką czy coś.

Fajnie, że wspomniałeś, że grzałkę można dać na zewnątrz. Znalazłem filtr:
Eheim professionel 4+ 350 2273 - za 640 złoty
Gdzieś czytałem, że te filtry mają gwarancję producenta więc jedna chwała, gdzie go kupię...? Aby taniej?
Szukałem od razu wersji z grzałką. Ale Eheim ma takie dopiero za ponad 1000-1200 pln.
Jak dokupię grzałkę na wąż to rozumiem, że to jedna chwała (ciepło to ciepło)?
O taką za 110 zł znalazłem:
Grzałka EH-300 300W 12/16, 16/22, 20/24mm

Pokrywa i światło będzie chyba aluminiowa z allegro (muszę koniecznie zakryć te wzmocnienie poziome u góry, które będzie). W piątek 24.01 odbieram akwarium.
Idę czytać poradniki co mi jeszcze jest potrzebne na start.. :)
cherepaha
Posty: 1
Rejestracja: 29 lut 2020 15:10
Lokalizacja: zamosc

koszt ogrzewania, oswietlenia i filtracji

Post autor: cherepaha »

chce zalozyc dokładnie 120x50x60, mysle ze filtr i oświetlenie - koszta nie będą takie wysokie natomiast grzalka? mieszkanie bez wlaczonego ogrzewania trzyma w zimie 18 stopni, grzalka 350W, na pewno nie pracuje ona caly czas ale jednak to dużo watów. czy znasz przybliżone koszta prowadzenia swojego akwarium?
DukeMartinez
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020 0:02
Lokalizacja: Lublin

Post autor: DukeMartinez »

Jeśli chodzi o wysokość to popieram. Odejmując podłoże (mam szafkę Diversa i fajnie maskuje ona kamienie) to odchodzi o góry 3-4 cm i robi się 10 cm mniej słupa wody.
Filtr mam Eheim 4+ 600litrów wersja - trochę go słyszałem w nocy (śpię w salonie 30 mkw gdzie jest akwarium) ale podłożyłem pod niego to co zostało z maty pod akwarium i jest ciszej - nie niesie się tak. Sam filtr to 17W więc chodząc 24h w 30 dni mamy 9 zł miesięcznie.
Światło podobnie - dajmy na to 2x30W to mamy 60W przez 8 godzin dziennie to 10 zł na miesiąc.
To już mamy 2 dyszki bez grzałki.
Z grzałką gorzej bo 300W grzałka jak patrzę w sezonie zimowym teraz jak nie grzeje bardzo mieszkania to przy zadanych 25 stopniach chodzi praktycznie kiedy nie zajrzę... w mieszkaniu może 20-21 jest.
Więc pesymistyczna wersja jakby non stop grzała to 150 zł za miesiąc takiej grzałki :) :roll:
Ja przyjmuję wersję, że w końcu dobija do ustalonej temperatury i na chwilę przestaje więc w zimie nawet nie będzie 24h/dobę tylko dajmy na to 18h a w sezonie ciepłym wcale albo będzie szybciej dobijać do ustalonej temperatury. To wersja pośrodku to 50-70zł / mc w rozliczeniu rocznym.
Chyba tańszej wersji ogrzania i utrzymania prawie 300 litrów wody przy tych 25 stopniach nie ma co zakładać.
Ja do tej pory płaciłem około 60-70 zł miesięcznie z prąd (głównie TV 130W wieczorami, LED w salonie i tyle na stałe). A teraz już widzę po zużyciu, że będzie dwa razy więcej (filtr, oświetlenie, grzałka).

No i ja mam niestety grzałkę zewnętrzną więc muszę ją co jakiś czas (niby nawet co miesiąc ale dajmy na to co 2-3 max) czyścić, żeby nie grzała siebie a wodę. To jedyny chyba minus (odłączanie węża) co mógłby mnie przekonać do grzałki wewnętrznej.

EDIT: poczytałem trochę i wychodzi, że z tą grzałką nie będzie tak strasznie. Głównie chodzi o różnice temperatury zadanej wody i otoczenia akwarium.
I ludzie co podłączali mierniki zużycia energii podają np. przy 200W grzałce około 2kWh co przy cenie około 70gr daje 1,4zł dziennie czyli około 40 zł / mc. Przy 300W grzałce dajmy na to te 50 zł takie akwarium / mc.
ODPOWIEDZ