Nowy zbiornik - czekać czy działać?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Zyzoga
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2020 7:31
Lokalizacja: RZeszów

Nowy zbiornik - czekać czy działać?

Post autor: Zyzoga »

Witam serdecznie i proszę o pomoc dla kompletnego laika.

Postanowiłem spróbować swoich sił z akwarystyka j przedwczoraj wystartował mój pierwszy zbiornik i od razu natrafiłem na problem z wodą.

Zbiornik filtr i grzałka które mam to https://zoo-aquos.pl/pl/p/Zestaw-Akwari ... zarny/4217

Na podłoże wykorzystałem kilkukrotnie przeplukany żwirek i podłoże dla roślin Aqua Soil. Korzen i kamienie do ozdoby również były kilkukrotnie myte i plukane.

W akwarium zasadzilem roślinki z tego zestawu https://allegro.pl/oferta/zestaw-latwyc ... e=facebook

PPRECHODZAC DO PYTANIA-PROBLEMU: Woda w akwarium jest mętna jak mleko. Czytałem na forach że to naturalne zjawisko które powinno ustąpić w kilka godzin po zalaniu. Mija druga doba A sytuacja się nie zmienia. Czy w celu wyklarowania wody należy zastosować jakieś środki chemiczne że sklepu zoologicznego? Czy należy się zwyczajnie uzbroić w cierpliwość i poczekać. Ewentualnie jeżeli gdzieś popełniłem błąd to czy wymagany jest restart? Proszę forumowiczow o pomoc , jestem otwarty na krytykę.

Zdjęcia dla zobrazowania: https://drive.google.com/folderview?id= ... Tdinh72cAI
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Wlej Domestos 😉 żartuje ,musisz poczekać.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zyzoga pisze:Czy należy się zwyczajnie uzbroić w cierpliwość i poczekać.
Tak, uzbroić się w cierpliwość i/lub z czasem włączyć napowietrzanie. Zmętnienie może być związane albo z czymś, co się uwolniło do wody (jako osad) albo jakieś pierwotniaki - wówczas można włączyć niewielkie napowietrzanie (czasem filtry mają taką końcówkę wylotową do podłączenia wężyka, który zaciąga powietrze).
Zyzoga pisze:Ewentualnie jeżeli gdzieś popełniłem błąd to czy wymagany jest restart?
Nie, na razie nie popełniłeś błędu i nie jest wymagany restart. Jeśli popełniłeś błąd, on wyjdzie dłuższym po czasie (niestety).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Zyzoga
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2020 7:31
Lokalizacja: RZeszów

Post autor: Zyzoga »

Dziękuję bardzo za pomoc!
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

nie zdziw się, bo czasem po sporej wymianie wody, po wyczeszczeniu gąbek z filtra lub zmianie filtra też tak na początku może się stać.
Jeśli korzeń zostanie oblepiony czymś jak biała wata/galaretka - możesz to usuwać, albo zostawić - zniknie.
Zyzoga
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2020 7:31
Lokalizacja: RZeszów

Post autor: Zyzoga »

Na innym forum dostałem radę zastosowania środka Tetra Crystal Water. Wlalem do zbiornika dawkę zalecana przez producenta ale nie przyniosło to żadnego efektu. Czy stostoswanie takie środka ma jakikolwiek sens? Ewentualnie czy należy zwiększyć dawkę/powtórzyć zastosowanie?
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

zostaw, kilka dni i będzie czysto. Czasem więcej, czasem mniej. Odpowiednie bakterie muszą namnożyć się. Wtedy pierwotniaki i inne glony nie będą miały możliwości rozwoju. Woda zrobi się klarowna.

Jak zmieniłem filtr z 2 miesiące temu, przez 2 tygodnie miałem lekko mętną wodę, dopiero od niedawna widzę poprawę. Ktoś kiedyś napisał, że dodaje bakterii do każdej podmiany - spróbowałem tego - i znowu miałem mętną wodę. Kiedyś jakoś szybciej mi akwarium dojrzewało, a z tym jakoś zawsze dłużej :) Różne są czasy.
ODPOWIEDZ