[200l] Jaka obsada pod gurami dwuplamiste [200L]?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

[200l] Jaka obsada pod gurami dwuplamiste [200L]?

Post autor: damianKr »

Hej,

Jakie rybki można dobrać do gurami dwuplamistego? Posiadam aktualnie standardowego samca i złotą samicę.

Dodatkowo w akwarium znajduje się już parka mieczyków.
Dno jest już obsadzone kiryskami i zbrojnikami.

Z ławicowych ryb mam na oku albo Razbory klinowe albo Zwinniki blehera.

Rozpatrywałem jeszcze opcję dokupienia drugiej samicy dwuplamistej (chociaż tutaj może być ciężko ponieważ trzeba kupić młode).

A czy połączenie z innymi labiryntowymi wypali? Np. z prętnikami lub Gurami mozaikowym?

Może skalary?

Widziałem jeszcze że niektórzy łączą z bojownikiem, ale to chyba strasznie kiepski pomysł.

Jeśli chodzi o wodę to jest miękka a pH = 6.9.

temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Razbora klinowa byłaby OK. Reszta nie bardzo.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaruga »

Gurami mozaikowe i prętniki bym odpuścił bo mogą stać się ofiarami agresji obecnych mieszkańców z racji podobieństwa. Ja mam z parą gurami skalary które zupełnie się na wzajem ignorują i nie wchodzą sobie w drogę. Czasem mam wrażenie że majestatyczne skalary z politowaniem patrzą na szalone gonitwy gurami po akwarium ;)
Bojownika też nie polecam. Sam posiadam i żałuję bo zanim się zorientowałem to wymordował mi kilka najbardziej kolorowych gupików (musiałem resztę oddać) i próbował podgryzać chyba wszystkie ryby. Bojownik to jedyna ryba która wywołuje agresję u skalarów i gurami. Przeganiają go w krzaki jak się zbytnio zbliży. Prawdopodobnie jest to reakcja obronna po jakimś "incydencie" z przeszłości.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Razbora klinowa byłaby OK. Reszta nie bardzo.
Zwinniki blehera również odpadają?
Gurami mozaikowe i prętniki bym odpuścił bo mogą stać się ofiarami agresji obecnych mieszkańców z racji podobieństwa.
Kurcze szkoda ponieważ to są piękne ryby. Czyli ogólnie labiryntowych nie mieszamy?
Bojownika też nie polecam. Sam posiadam i żałuję bo zanim się zorientowałem to wymordował mi kilka najbardziej kolorowych gupików
Hmm gupików nie posiadać, ale słyszałem że żywe/jaskrawe kolory ponoć prowokują bojowniki.

Czyli pewnie klasycznie zostaje para skalarów... tylko że będę musiał kupić 4 - 5 młodych żeby dobrała się para?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Zwinniki blehera również odpadają?
Razbora, podobnie jak gurami, to Azja. Zwinniki to Ameryka Płd.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaruga »

damianKr pisze:Kurcze szkoda ponieważ to są piękne ryby. Czyli ogólnie labiryntowych nie mieszamy?
niestety gurami potrafią być bardzo terytorialne i agresywne w stosunku do pobratymców. Podczas pierwszego tarła sterroryzowały mi całe akwarium i zastanawiałem się nawet czy ich nie oddać (tolerowały tylko odważne skalary i pancerne kiryśniki i zbrojniki). Na szczęście bardzo złagodniały i zajmują się już wyłącznie sobą. Ja bałem się zaryzykować kupna mozaikowych lub prętników czytając rozmaite fora opisujące ciężkie awantury. Aczkolwiek ryby mają cechy osobnicze i w identycznym akwarium może być sielanka albo rzeźnia.
damianKr pisze:Czyli pewnie klasycznie zostaje para skalarów... tylko że będę musiał kupić 4 - 5 młodych żeby dobrała się para?
teoria tak mówi, i sam kupiłem 4 ale już teraz wiem że będzie kłopot z oddaniem, bo polubiłem bardzo te bystre i ciekawskie ryby ;) Najwyżej zostaną w akwarium same ze zbrojnikami i kiryśnikami.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

niestety gurami potrafią być bardzo terytorialne i agresywne w stosunku do pobratymców.
No właśnie u mnie samiec gurami jest spokojny wobec innych rybek, ale często gania samicę po całym akwarium, więc pewnie pomysł z innymi rodzajami gurami nie wypali. Tym bardziej że akwarium świeże więc jeszcze nie zarośnięte.


teoria tak mówi, i sam kupiłem 4 ale już teraz wiem że będzie kłopot z oddaniem, bo polubiłem bardzo te bystre i ciekawskie ryby
No fakt w szególności jeśli z 4 osobników dobiorą się 2 pary... ;).
Z ciekawości jakie masz odmiany skalarów? Ja kiedyś miałem wiele odmian ale wszystkie te kolorwe odmiany były dość chorowite, jedynie standardowe pasiaki nie sprawiały mi problemów, więc teraz myślę czy nie kupić 4 pasiaków w sumie mogą ładnie wyglądać w akwarium.
ODPOWIEDZ