Testery i nawozy do roślin?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
megive
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2006 20:03
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Testery i nawozy do roślin?

Post autor: megive »

Od 1,5 roku posiadam akwarium (60 l) i wstyd się przyznać ale... nigdy nie mierzyłam parametrów wody. Moje rybki są zdrowe i wszystko z nimi w jak najlepszym porządku, więc nie miałam potrzeby robienia testów. Mam korzeń, co jakiś czas podmieniam wodę - najzwyklejszą, odstaną kranówę. W niedalekiej przyszłości mam zamiar zrobić gruntowny "remont" akwarium i tak sobie pomyślałam, że zanim wpuszczę do niego z powrotem swój inwentarz, może warto by było jednak sprawdzić tą wodę. I tu moje pytanie: jak sprawdzić pH wody, twardość, zawartość węgla itp.? Jakie testery kupić i w jakiej one są mniej więcej cenie? Proszę o wszelkie możliwe informacje, na testowaniu wody znam się jak pies na gwiazdach, więc każde info wskazane :) Aha, jeszcze jedno! Mam zamiar stworzyć tzw. bimbrownię do nawożenia roślin CO2 (znów wstyd się przyznać, ale nigdy niczym nie nawoziłam roślin), czy nie skoczą mi przez to gwałtownie właściwości wody i czy nie spowoduje to śmierci ryb? Lub czy można stosować inne nawozy , pomijając CO2, jeśli tak to jakie? Tu również proszę o jakąkolwiek informację. No, ale się rozpisałam, z góry dziękuję za każdą odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Witaj, może zatem w skrócie kilka uwag a moze pytań a potem i kilka moich odpowiedzi na Twoje pytania. Po pierwsze wspomniałaś, że w swoim akwarium od czasu do czasu podmieniasz wodę, nie wiem co znaczy "co jakiś czas". Zasadniczo podmieniamy ok. 20% wody raz na tydzień i może to byc jak najbardziej kranówka.
Teraz co do pytań o wode i jej parametry. Generalnie wszystko jest uzależnione od tego jakiego rodzaju masz obsade w akwarium. Niektóre ryby potrzebuja kwasnej wody inne bardziej zasadowej. Jedne twardej inne miekkiej. Stąd bardzo wazne jest przy doborze ryb do akwarium odpowiednie ich skomponowanie, nie tylko pod względem "charakteru" rybek, ale i także ich wymagań co do warunków jakie maja panowac w akwa. Oczywiście nalezy zatem sprawdzic przed doborem ryb jakie musza mieć najbardziej optymalne parametry i w traki sposób je sobie dobierać.
Co do mierzenia parametrów wody należy zaopatrzyć się w najbardziej podstawowe testy (te wystarcza w zupełności na poczatek). Sa to test do pH, test do twardości wody (ogólnej i weglanowej) oraz test do NO2 i NO3. Mozna każde z tych testów kupic z osobna (droższe) a także dla mniej doświadczonych sa tzw testy 5 w 1. Zatem może na poczatek polecam takowy. Jeden pomiar (papierkiem cos ala lakmusowy) i otrzymujesz wszystkie interesujące Cię wyniki. Jesli sa nie takie..pozostaje praca nad wodą w zaleznosci czy chcemy coś obnizyć , podwyzszyc czy też utrzymac na odpowiednim poziomie. To jednak może na iiny post kiedy zajdzie takowa potrzeba.
Teraz co do nawożenia CO2. Oczywiście dostarczanie do akwarium CO2 bedzie miało wpływ na pH, stąd tez trzeba odpowiednio je dozować aby nie nastąpił gwałtowny spadek pH w akwarium. Stężenie CO2 w akwarium jest związane z pH oraz twardością węglanową wody i te parametry ze sobą wzajemnie korelują, stad najczęściej je sie mierzy.
Co do metod dozowania CO2 i kontroli stężenia tez innym razem. Odsyłam zatem do opcji SZUKAJ na tym forum...omawiane tematy wiele razy poruszane. na pewno znajdziesz cos co pozwoli rozwiać Twoje wątpliwości. Oczywiście...zawsze możesz jeszcze pytac :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam ,tutaj cos o bimbrownii i o CO2
http://angrenost.org/~akwariomaniak/bimber.html
tutaj cos o testach
http://www.swiatzwierzat.com.pl/index.p ... tegoria=30
a tutaj cos o nawozach -jednych z lepszych
http://www.aqua-art.pl/polski/nawozy
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Testery i nawozy do roślin?

Post autor: Lum »

megive pisze:(...). I tu moje pytanie: jak sprawdzić pH wody, twardość, zawartość węgla itp.? Jakie testery kupić i w jakiej one są mniej więcej cenie? Proszę o wszelkie możliwe informacje, na testowaniu wody znam się jak pies na gwiazdach, więc każde info wskazane :) (...)
Naprawdę nie chcę znowu powtarzać tego co już w innym temacie kiedyś pisałam, ale skoro powstał kolejny podobny topic...
Testy do wody - polecam testy Rataja (Akvin). Nawet, jeśli będziesz musiał poczekać na ich sprowadzenie, bardzo się opłaca - są o wiele tańsze od innych i mają wśród akwarystów dobrą opinię. Ja również ich używam i mogę to potwierdzić. Starczają na dłu(uu)go, a kosztują: pH, TWO(twardość ogólna) oraz TWW (twardość węglanowa) -około 10zł, NO2, NO3 - około 15 zł.
Nie wiem co na to inni forumowicze, ale wg mnie na początek najważniejsze testy to azotyny, azotany, TWO i pH.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ