[25l] czy dobre na 3 gupiki??

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

[25l] czy dobre na 3 gupiki??

Post autor: figa19 »

Przedstawię sprawę od początku.. Miałam akwarium 25 litrowe i trzymałam w nim 1 samca bojownika. Żył sobie prawie 3 latka i padł w tamtym tygodniu. Koleżanka przyniosła mi od siebie z akwa 3 gupiki (2 samice i samiec) i stwierdziła, że tyle będzie ok. Ja mimo wszystko się zastanawiam czy to nie za mało miejsca? Odraz pisze ze mam zerowe doświadczenie - choć akwa stało około 2 tygodni z roślinkami. Temperatura około 24 stopni. Jeśli ktoś może to niech pomoże i odpowie na pytanie. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

A filtr? :)
Mysle, ze nie beda miec malo miejsca, ewentualnie mozesz sie zastanowic jeszcze nad jedna samiczka, ale nic wiecej. To zalezy od tego ile rybki rzeczywiscie maja miejsca (ile zajmuje zwirek, roslinki, ozdoby, filtr jesli jest wewnetrzny).
Gupiki nie sa bardzo wymagajace, wiec zycze powodzenia w hodowli :)
Pozdr
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Figa: temperatura jest ok, pojemność też, gupiki nie potrzebują dużo przestrzeni, ale jak Ci się rozmnożą, to pomyśl o innym zbiorniku.
Jeżeli masz rośliny, to dobrze, jeżeli nie - dokup. Samiczki muszą mieć gdzie się ukryć i odpocząć od samca. Dobrze byłoby, gdybyś miała coś z roślin pływających, chociażby wgłębkę. Wystarczy jej niewielka kępka a rozrośnie się szybko, o ile masz dobre oświetlenie. Wgłębka wzbogaca wodę w tlen a dodatkowo daje schronienie młodym gupikom. Może być ewentualnie rogatek.
Pamiętaj o filtrze i o podmianie 20% wody raz w tygodniu (odstałą).
Gupiki to bardzo wdzięczne rybki w hodowli, życzę Ci sukcesów i satysfakcji!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

Filtr jest i grzałka jakby im zimno bylo i co nieco roslinek. Skoro mowicie ze jest ok, to narazie sprobuje je pohodowac i dzieki za rady.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Figa, dokup do zbiornika za dwa otoski przyujściowe jako ekipę sprzątającą, jeżeli będzie potrzeba. Jeżeli masz zatoczki i będziesz karmić nie za dużo, to nie koniecznie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

Otoski?? A to nie za dużo na tak małe akwa?? Jak miałam bojownika to nie miałam problemu z utrzymaniem czystości wody. Poczekam parę tygodni i zobaczę co i jak. W razie czego poproszę o rade. Hmmm... Musze jeszcze zajrzeć na forum o gupikach bo cos mi się zdaje, ze Pani Gupikowa będzie miała młode:)
Tak w ogóle to dzięki za rady BARA:) i mam jeszcze jedno pytanie odnośnie Twojego akwa. Chyba gdzieś na tym forum doczytałam się, że nie powinno się trzymać gupików z neonami. Nie znam się na rybkach ale czy tak jest?
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

2 otoski to nie za duzo... W teorii... :) Ale wydaje mi sie, ze otoski to rybki stadne i trzeba ich kupic tak... 5...? Wiec to za duzo do malego akwa... Ale w drodze wyjatku... Jesli po jakims czasie zobaczysz, ze akwa zaczyna sie glonic, to 2 otoski mozesz kupic, byle nie jednego :)
A gupiki + neonki...? W sumie nie slyszalem o jakis bojkach... :roll:
Ale moge sie mylic... Wymagania maja podobne, obie sa towarzyskie, wiec... Czemu nie...? :) Pozdrawiam!
Ps. Pamietaj, ze neonki sa stadne, a 2 samce gupika wzajemnie beda sie zwalczac jesli zobacza samice... :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

Otoski są stadne - tak mi się zdaje:) a zbiornik maly:) choc ma troche ponad 25l i weszlo około 24 litrów wody:)
trzymam 2 panie i jednego pana
moze kupie 80l:)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

No :)
To sprawa rozwiazana :D
A zbiornik kup jak najwiekszy, bo im wiekszy tym wiecej frajdy... :)
Pozdrawiam i powodzenia ;)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Figa, miło mi się z Tobą pisze.
Neony z gupikami - spotykam się z różnymi opiniami, bo neony ogólnie lubią miękką wodę, gupiki raczej twardą, ale trzymałam te rybki przez wiele lat razem i nie było problemu. Stosuję zasadę, że znając parametry życiowe moich podopiecznych staram się znaleźć optymalny zakres ich zbiegania się.

Obecnie trzymam neony z gupikami Endlera, to są troszkę inne gupiki niż Twoje. Postaram się kliknąć kilka fotek i zamieścić w galerii.

A co do otosków, to dwa dają sobie spokojnie radę.

Acha, co do zdania Maćwiernika, że samce gupika będą się zwalczać: nigdy nie zaobserwowałam takiego zachowania. Kilka pięknie wybarwionych samców ożywia akwa, kwestia tylko w tym, żeby nie zamęczyły samic... Ale w tym celu konieczne są rośliny i kryjówki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

Mi z Tobą również Bara.
Poczekam i zobaczę jak rybki się będą miały, a potem ewentualnie będę wprowadzać zmiany. Obecnie szperam na forach o gupikach i szukam jakie maja być parametry wody itp. i widzę spore rozbieżności:(
Wiem jak wyglądają Endlerki:) i zaczęłam się interesować gupikami i teraz wiem ze mój samiec to pospolity mieszaniec, a co do samic nie mam pewności, bo wszystkie mi się mylą:)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymaj dla gupików 24-25 stopni, ogólnie są dosyć wytrzymałe, nie lubią tylko gwałtownych skoków parametrów. Tak jak pisałam wcześniej, niezbędna będzie podmiana cotygodniowa części wody na odstałą.

Życzę owocnej hodowli i czekam na opisy jej efektów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ