Mam problem z bimbrownia:/

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Mam problem z bimbrownia:/

Post autor: macwiernik »

Hej!
Mam problemy z opanowaniem bimbrowni - nie chce w ogole dzialac. Zacier robie w porzadku, 2 szklanki wody:2szklanki cukru:1/4kostki drozdzy, woda ciepla itd... Wiem, jak zrobic zacier:)
Najpierw przygotowalem butelke 1l zacieru... Nic!
Potem wylalem, zrobilem nowy 1.5l... NIC!
Dolozylem 2. 1.5 litrowa butle, bo czytalem, ze jedna to malo na akwa powyzej 100l... NIC, NIC, NIC!
Mam zalozony maly dyfuzor Aqua medic - zwykla kostka lipowa z przewodem. Jak scisne butelki, albo nimi potrzepie to z dyfuzora leci mgielka CO2, ale jak bimbrownia lezy samotnie to nici...
Co robic? Dac ja pod akwa, nad akwa, na wysokosci akwa, poskracac maksymalnie przewody? Co robic? Co moze byc powodem? Watpie zeby to byla nieszczelnosc, wczesniej jak wsadzilem sama rurke gumowa w kaskade, to co 15sekund szedl 1 babel, ale CO2 wogole nie bylo rozprowadzane, wiec zrezygnowalem na rzecz dyfuzora...
Juz tak tydzien mi roslinki wegetuja, a ja sie wkurzam, bo jak na noc wylaczam kabel, to smierdzi jak w melinie...
:?
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

a moze wystarczy poczekac? z tego co wiem to taka bimbrownia musi swoje postac zanim zacznie na dobre dzialac.. tylko nie wiem ile. niech sie wypowiedza znawcy tematu :D
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

1. tydzien jest najintesywniejszy - wiem z doswiadczenia, bo juz do niejednego winka przylozylem swoje raczki... :')
Nie wiem czy moge przelozyc drozdze winne na piekarnicze - chyba tak, bo roznica chyba wielka nie jest.
Wiec problem wciaz nie rozwiazany... :(
Ale thx;)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Po zrobieniu zacieru, uszczelnieniu układu bimbrownia pozinna zacząć działać po kilka godzinach.
Ja bym nie bawił się w drożdże winiarskie tylko dawał zwykłe.

Czołem
Czołem :)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej Brian ! :)
Zle sie wyrazilem :oops:
Przez 'przelozyc' mialem na mysli to, czy moge porownywac oba rodzaje drozdzy, a nie wymiane ich w zacierze :) PRzekladac nic nie bede:)

A problem probuje rozwiazac na razie tak... Odlalem duzo wody z butli 'oczyszczajacej', teraz jest napelniona do 1/2 i kabelek ledwo sie zanurza (wczesniej byla pelna do 3/4 - cos sie w nocy musialo 'cofnac' przewodami ... ;) )... Wystarczy lzej poruszac bimbrownie i babelki leca przez dyf. Poczekamy pol godzinki az sie cisnienie znow wyrowna i zobaczymy co to wszystko jest warte ;)
Pozdr! i czekam na propozycje...
I gdzie ja dac? Pod akwa, nad akwa, na wysokosci akwa? :?
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Nigdy nie miałem do czynienia z drożdżami winiarskimi w bimbrowni, więc dużo Ci nie powiem nt. Ja bym został jak mówiłem przy normalnych.

Może miałeś stare, przeterminowane drożdże i dla tego nic nie chce zadziałać.
Najwyżej zrób nowy zacier i po problemie.

Bimbrownie ustawił bym pod akwarium jeśli masz możliwość, lub na jego wysokości.

Czołem
Czołem :)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Thx Brian !
Dalem pod biurko, dolalem wody, zeby jak najmniej gazu moglo sie kondensowac (nie wiem czy tak po fachowemu sie nazywa ... ) i nie dziala :) ALE! delikatnie potrzepie butelka i babelki sie unosza - wniosek: nie oszczedzac cukru, poleciec po nowe drozdze i zrobic porzadna bimbrownie na swiezych drozdzach POD AKWA!
Rada dla innych ;)
Nad akwa to guzik da ;)
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

A może poprostu nie uszczelniłeś dobrze wyjśc z butelek i gaz ucieka.

Czołem
Czołem :)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Uszczelnialem, uszczelnialem ;)
Czym moglem, przeszedlem przez wszystkie mozliwe materialy, bo w tym tez upatrywalem problemy... Silikon, wosk, nawet plastelina... Teraz jest z woskiem pod biurkiem, dodalem troche roztworu cukru i resztke drozdzy i hula, az milo patrzec;)
Trzeba bylo przeniesc pod biurko, a w sumie nie wiedzialem gdzie ta bimrownie umiejscowic... :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ