Parametry wody - co robić ???

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czarmag
Posty: 8
Rejestracja: 10 paź 2004 18:41
Lokalizacja: Pruszków

Parametry wody - co robić ???

Post autor: czarmag »

Witam.
Jestem w zasadzie początkującą akwarystką. Posiadam zbiornik 117l, filtr zewnętrzny Fluwal 204, 2 świetlówki ( Power-glo 18W i Aquaria 20W) oraz kaskadę napowietrzającą. Obecnie mam dość zróżnicowaną obsadę rybek ( neonki, mieczyki, molinezje, gupiki,glonojady, bocje pręgowane, 2 prętniki) oraz sporo roślin.
Niestety nie mogę sobie poradzić z parametrami wody. :? Mam bardzo twardą wodę - pomiar GH/KH wynosił 54 / 2 !!! Doradzono mi podmienić część wody na destylowaną . Wymieniłam 20 l wody - GH rzeczywiście spadło do 45, ale to jeszcze mało. Czy dalej podmieniać wodę na destylowaną, czy może użyć torfu ( jaki jest najlepszy ???) Co będzie mniej drastyczne dla rybek i roślin ?
Dodam, że moja "kranówa" ma GH 17 - więc co robię nie tak ??? :( :?:
Awatar użytkownika
arkotalar
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2004 14:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: arkotalar »

do końca na parametrach wody się nie znam ale ja aby poprawić parametry wody stosowałem w filtrze zewnętrznym torf (taki w granulkach lub kostce w każdym zoologicznym dobry i tani firmy filtrus). słyszałem też o dodawaniu kwasu solnego ale ja nie wiem. te rybki spokojnie znoszą warunki jakie masz nie musisz bardzo kombinować bo przedobrzysz. tak więc torf a jak chcesz szczegółowiej to jest jeszcze kilka forum nic nie reklamuje i tam poszukaj odpowiedzi takie tematy były poruszane nie jesteś pierwszy. :D
wszystko tu nowe
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

GH = 45??? Jeżeli z kranu płynie Ci 17, to powód tak dużej twardości wody leży raczej w akwarium. Podejrzewam żwir.
Jeżeli jeszcze masz problemy z wodą, to proponuję sukcesywnie podmieniać na coraz bardziej miękką, co by rybki szoku chemicznego nie dostały. Rozwiązania są 3: filtr RO (droższa impreza), Filtrax K Zoolek i torf. IMO najprostszym sposobem (który z powodzeniem stosuję) jest wrzucenie do wiadra 10l z wodą filtra z torfem zamiast wkładu i trzymanie tego przez min. dobę. Zmiękcza mi wodę o 12 stopni (z 16 do 4) a ponadto robi się z tego naturalna "czarna woda". W Twoim przypadku, chyba jednak sprawiłabym sobie Filtrax K i kolumnę do zmiękczania...
pozdrrr
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
ODPOWIEDZ