Problemy z glonami i gnijacymi roślinami.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
majer2004
Posty: 7
Rejestracja: 07 mar 2021 17:06

Problemy z glonami i gnijacymi roślinami.

Post autor: majer2004 »

Witam, potrzebuje pomocy w sprawie utrzymania moich roslon w dobrej kondycji, niestety borykam się od pewnego czasu z glonami. Na początku były czarne małe kosmyki na kamieniach, potem głównie na anubiasie i korzeniu. Teraz glonami zielone na lisciach, trochę kropek na szybach i szare kropki na szybach.
Dane:
- zbiornik 240l brutto
- podloze żwirek drobny plus kulki gliniane
- roślinność naturalna trawa moczarki mchy itd, głównie proste do uprawy
- oświetlenie aktualnie sinkor WRB 35w 105cm ( zastanawiam się czy dać wiecej) świecenie 10-19
-filtracja aktualnie nfc-1500+stary fluval 305 (zastanawiam się czy nfc by nie wystarczyl)
-media to gąbka+zeolit+ceramika w nfc i gąbki z watą w fluval, +prefiltry w akwarium
- nawozenie brak CO2 tylko nawozy płynne
- grzalka zewnętrzna jbl ustawiona na 26.5
- podmiany co 2 tyg 30% i odmulanie dna


Obsada:(wiem zbyt duża)
- bocja 2
- sum 2
- molinezja 1
- brzanka 2szt
- czerwonouste 3
- neonki 6
- gupiki 4
- zwinniki 2
- mieczyki 8
- kiryski 4
- zbrojniki 6
- gurami 3

Jeśli chodzi o parametry wody to używam głównie pasków jbl co widzę nie jest miarodajne, ale NO3 zawsze mam wysokie...

Zbiornik ma ok 1,5 roku, jeden z minusów jaki dostrzegam to to iż jest usytuowany pomiędzy 2 oknami i sporo światła dziennego dostaje. Myślę nad założeniem folii przyciemniającej na boki, co o tym myślicie?

A poza tym proszę o jakieś wskazówki co zmienić, na co zwrócić uwagę... jestem zwolennikiem pięknych roslin a u mnie kuleją, choć przez pierwszy okres rosły ślicznie bez glona... nawet te czerwone.

Pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problemy z glonami i gnijacymi roślinami.

Post autor: BARA »

A możesz nam podać parametry wody, choćby przybliżone? Twardość, odczyn, zawartość azotynów i azotanów?

Jak już wiesz trzymasz ze sobą ryby o kompletnie odmiennych i nie nadających się pogodzić wymaganiach co do parametrów wody, więc proponuję żebyś zrobił porządek z obsadą. Molinezja i mieczyki z neonami? Nie, nie i jeszcze raz nie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
majer2004
Posty: 7
Rejestracja: 07 mar 2021 17:06

Re: Problemy z glonami i gnijacymi roślinami.

Post autor: majer2004 »

Więc tak :
NO3 20-50mg
NO2 0mg
Po4 3mg
pH ok 7
GH 13 st.
KH ciężko powiedzieć, kolor zmienia się przy 3 kropli ale żółty mocny jest ok 9 kropli

Testy zoolek, dość różnią się od paskowych jbl.

Neonki oddałem już znajomemu.
ODPOWIEDZ