Ratunek zaniedbanego akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witam serdecznie wszystkich potrzebuje pomocy w widocznym w zalączniku akwarium jak widać brakuje na chwilę obecną w nich roślin ryby jak na zdjęciu łapią powietrze przy tafli wody pojawiła się ospa został zastosowany rano środek TROPICAL ICHTIO 5 ml proszę o porady co można zrobić jeszcze dzisiaj gównie chodzi mi o to łapanie powietrza przez ryby. Bardzo proszę o odpowiedzi dziękuje i Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mike122
Posty: 176
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Mike122 »

Nie ma roślin, to nie mają tlenu.
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Dzięki za odpowiedz jakaś jakaś rada na dzisiaj? Niestety dzisiaj juz roślin nie załatwie.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: DakotaSan »

Podmiana wody 1/3
napowietrzanie
zakup roślin

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: chemik4 »

ryby jak na zdjęciu łapią powietrze przy tafli wody
ale wiesz, że gurami to ryby labiryntowate i one oddychają powietrzem atmosferycznym?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: DakotaSan »

No tak - Chemik ma rację - Wiec jak tylko gurami się tak zachowują to ok
Sprawdź resztę ryb ( czy razbory tez tak mają, i co tam jeszcze masz ).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: BARA »

Wymień podłoże, dodaj piasek do tych kamyków, żeby wypełnił szczeliny. Podłoża musi być więcej. Posadź rośliny (np, kryptokoryny czy żabienice), żeby ryby miały miejsce schronienia i odpoczynku. Daj rośliny pływające na taflę wody (np. wgłębkę) - spodoba się dla gurami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Trzeba miec srodki na akwarium ale jak chcesz moge ci to tanio ogarnąc i bedzie roslo i sie rozwijalo super extra za groszowe sprawy

Z tym ze trzeba miec troche zaciecia DIY ale tylko troche
Jednak jakies pieniądze wydac musisz bo za zupelne free sie nie da

Zaczynajac od gory : Oswietlenie z G10 (jasne ze nie kazde sie nadaje) koszt za 550 lm bardzo dobrej jakosci swiatla ,lepszej niz z niejednej lampy dedykowanej do akwarium to obecnie 12.85zl Musisz zorganizowac jak to umocowac .Mozna oprawami (koszt czarnej kwadratowej alu 22zl ) Lub inaczej mozna ,zalezy od inwencji tworczej.Jak nie chcesz tak musisz wydac wiecej

Dno to zdecydowal bym sie na piach ale o rownych ziarnach (czyli musisz przesiac ) Zasilenie dna koszt za bardzo dobry nawoz do akwarium to obecnie 45zl za 1.5 kg osmocote (napewno sie nadaje) Kapsulki puste 1000szt zdaje sie chyba ok 40zl .Mozesz klasc bez kapsulek ale wiecej sie nameczysz .Taki nawoz w warunkach akwariowch bedzie trzeba uzupelniac co ok 3 m-ce

Sam piach bedzie lepszy bo nie beda wnikac produkty przemiany materii miedzy ziarna jak to sie dzieje przy zwirku a tym samym nie bedzie ci wzrastalo NO3 z tego powodu (za duzo materii organicznej) Rosliny sadzi sie łatwiej i lepiej rosną ale warunek to rowne ziarna i nie ten najdrobniejszy piasek
Sprzatac tez łatwiej

Rosliny łatwe to duzo jest nie bede wymienial narazie oby nie in vitro a najlepiej z uprawy submersyjnej . Na Planta Garden sa tanie z przycinki

Nawozy do slupa pomijam bo nawozy z wody ci wystarczą a jak nawet nie to wlejesz sobie troszke Astvit w plynie (po odfiltrowaniu go np przez wate czy cos innego ) Ile dac to znajdziesz na stronie Astvit pisze tam o tym jeden akwarysta .Ilosci b male .Przy okazji wplynie to dobrze na cale akwarium bo doda PM (pozytywne mikroorganizmy) ktore sa niezwykle wazne biologicznie

Jak duze jest akwarium?
To swiatlo to tam masz chyba z latarki
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witam ponownie dziękuje wszystkim za odpowiedzi dawno mnie nie było zapomniałe o temacie jednak teraz czas sie za to wsiaść. Co do podłoża co zrobić aby się tego pozbyć myśle o restarcie jednak na filtrze też mam krasnosorty dlatego obawiam sie iż po restarcie i tak wróca.Czemu za mało podłoza dosypac jedna paczke? Kiedyś miałem czarny zwirek i nie miałem problemu z tymi glonami.Co do piasku zastanowie się jednak wolałbym zwirek.Co do roślin znalazłem jakiś drobny zestaw z allegro w poniedziałek zamówie na środe powinno być.Dolewałem do wody preparat ALGIN jednak z marnym skutkiem.Akwarium ma 54l.Pozdrawiam.
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Co do napowietrzacza jeśli jest konieczny to taki zakupie nigdy z tego nie korzystałem. Zastanawiam się nad powrotem do czarnefo drobnego zwirku.Tylko jak sie pozbyć tych krasnorostów z filtra.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: chemik4 »

na filtrze też mam krasnosorty dlatego obawiam sie iż po restarcie i tak wróca.
wymocz obudowę w occie (zwykły, spożywczy 10%) przez noc.

Podłoża powinno być z 5-6 cm, a czy to będzie drobny żwirek czy piasek to zależy od ryb, jakie chcesz mieć.
Ryby kopiące w dnie muszą mieć piasek, innym jest to obojętne.

Napowietrzacz na co dzień jest zbędny, ale dobrze go mieć na wypadek choroby.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Ok dziękuje za odpowiedz w takim co do napowietrzacza to się zastanowie czy dokonać zakupu.Podloże raczej zamienie na czarny drobny żwirek w takim przypadku do do moczenia w occie przez noc jest mozliwość przyspieszenia tego aby filtr nie był unieruchomiony cała noc?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: DakotaSan »

Tak, szczotka do ręki i naprzód.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Wystarczy ruch wody powierzchniowej i napowietrzacz jest zbedny . Natomiast moze byc potrzebny jako dodatkowe napowietrzanie latem jesli woda bedzie przegrzana (Im cieplejsza woda tym mniej sie w niej rozpuszcza tlenu)
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witam ponownie dobrze rozumiem w takim razie przemyśle temat zakupu nowego czarnego żwirku
ODPOWIEDZ