[250l] malawi

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

[250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

Dzień dobry,

parametry wody kranowej - test paskowy Tetra:
Azotany: 21 mg/l
Azotyny: 0.18 mg/l
Twardość ogólna: 0 dH
Twardość węglanowa: 14 dH
Wartość pH: 7.9
Chlor: 0.0 mg/l

zbiornik ma wymiary 120x40x50

filtracja aquael ultramax 1500 - powinien wystarczyć? ewentualnie posiadam jakiś filtr wewnętrzny z dawno rozmontowanego akwarium 128l mógłbym dołożyć jako dodatkowy filtr mechaniczny, choć ze względów estetycznych wolałbym nie.

pod te parametry, biorąc pod uwagę przede wszystkim pH "wydaje mi się" że najlepszym wyborem było by akwarium w stylu biotopu Malawi.

Robiąc małe rozpoznanie "wydaje mi się" że optymalnie było by dobrać 3 x 6/7 rybek z tego biotopu.

Moja ignorancja do zapamiętywania nazw ogranicza mnie do tego że napisać coś w stylu: np. żółte, niebieskie (saulosi) i czerwone.

Przeglądając Youtube w stylu akwarium Malawi zauważyłem że te rybki żyją razem ze sobą w większości zbiorników.

Proszę o informację czy biorąc pod uwagę parametry wody dobrze wybrałem biotop oraz czy ilość sztuk jak i dobór (być może sugestia poprawnych nazw) rybek jest odpowiedni

Proszę o informację czy proces dojrzewania zbiornika w akwarium typu malawi z brakiem roślinności jest również konieczny i jeśli tak to jak długo mniej więcej powinien trwać. Czy po prostu jest to kwestia sprawdzania pasków aż ustawią się do odpowiednich parametrów.

Pozdrawiam forumowiczów
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [250l] malawi

Post autor: goldi_ »

cyt.:"Proszę o informację czy proces dojrzewania zbiornika w akwarium typu malawi z brakiem roślinności jest również konieczny i jeśli tak to jak długo mniej więcej powinien trwać. "

Tym bardziej . Cykl amonowy trwa ok 3tygodni (taki bezpieczny interwał) . Można go nieco przyśpieszyć stosując niektóre preparaty ora znacznie pzyspieszyć stosując filtr przeniesiony z innego zbiornika .

Pielęgnice (w tym pyszczczaki) są bardzo terytorialne i naprawde nie można ich zbyt dużo wpuszczać . Nie należy też ich wpuszczać w parach lecz w haremach . Zawsze musi być przewaga samic . W przypadku soulosi bezpiecznym /optymalnym ukladem jest 1 samiec na 3-4 samice . W przypadku innych z rodziny mbuna takie proporcje są również pożadane .
"czerwony" to pewnie jakaś aulonakara . Te są bardziej wymagające czyt. bardziej terytorialne . Może w to miejsce pyszczak rdzawy? to jeden ze spokojniejszych gatunków a akwarium masz naprawdę małe jak na pyszczaki - powiedziałbym absolutne minimum i osobiście nie jestem pewien czy wpuszcałbym tam coś oprócz soulosi.

Te wyniki wody są dla mnie niewiarygodne chyba że uzdatniałeś wodę demineralizowaną . Zakładając jednak że to kranówka to przy wyżej wymienionych rybach da radę praktycznie każda polska kranówa.

acha : jeżeli to kranówa i tam naprawdę leci 20ppm NO3 to przewiduję problemy .
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: [250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

goldi_ dziękuję za odpowiedź

Wyniki wody są jak najbardziej prawdopodobne ponieważ robione przez aplikację tetry na podstawie paska tetry 6w1 ze świeżej wody kranowej, a w bloku mamy dodatkowo oczyszczaną/uzdatnianą wodę bo sąsiadom za dużo kamienia się osadzało to może dlatego takie parametry. Ewentualnie zakładając błędny pomiar mogę powtórzyć test dziś po południu.
Może w to miejsce pyszczak rdzawy? to jeden ze spokojniejszych gatunków a akwarium masz naprawdę małe jak na pyszczaki - powiedziałbym absolutne minimum i osobiście nie jestem pewien czy wpuszcałbym tam coś oprócz soulosi.
prawdopodobnie pisząc czerwone - miałem na myśli rdzawe, często na youtube są widoczne w połączeniu z żółtymi (te są chyba najbardziej popularne) i saulosi (niebieskie w paski)

czyli obsada 3x 6/7 tj 18 lub 21 rybek to za dużo na 250l? gdzieś czytałem na jakimś forum że przy kontrolowanym przerybieniu jakie często stosuje się w malawi jest minimum 10l wody na 1 sztukę - przy 18 rybkach było by to prawie 14 l na jedną rybkę. A może 3x5 sztuk? tj. 15 sztuk tj. prawie 17l w przeliczeniu na rybkę. Jaki jest sensowny kompromis?

ogólnie jeśli miałbym mieć docelowo ~10 rybek albo tylko 1 kolor to chyba przerzucę się na akwarium towarzyskie lub inny biotop bo jak dla mnie magia malawi polega na kolorystyce rybek przy skromnej scenerii.
jeżeli to kranówa i tam naprawdę leci 20ppm NO3 to przewiduję problemy .
tzn?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [250l] malawi

Post autor: Elemelek »

Kolega bardzo dobrze Ci napisal

Jak woda do podmian ma juz ok 20 NO3 to co bedzie pozniej? Moze zainwestuj w Szat Clear Water to powinno zbic to NO3 i kup sobie sol do regeneracji (NaCi czyste)

Do tej kaskady jeszcze filtr kubelkowy i bedzie ok

Ps Pyszczak Rdzawy to bardzo ladna ryba (kwestia oczywiscie tez rodzaju swiatla robi roznice)
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: [250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

Do tej kaskady jeszcze filtr kubelkowy i bedzie ok
mam filtr kubełkowy aquael ultramax 1500 - napisałem na początku tematu


czyli jeśli występuje NO3 to zalecane jest bardziej akwarium roślinne aby naturalnie wchłonąć te NO3, czy i tak trzeba będzie coś lać do wody?

w aplikacji pokazuje że Azotany 21 mg/l mam w normie która wynosi od 0 do 50 mg/l - wg. Tetry
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [250l] malawi

Post autor: goldi_ »

Soulusi to w zalęzności czy to samiec czy samica jest albo niebieski albo zółty tak wiec wprowadzając jeden gatunek masz 2 kolory (rzadkość w akwarystyce)
Kontrolowane przerybienie to określenie dość ryzykowne . Warunkiem kontroli jest odpowiednia aranżacja i bardzo wydajna filtracja .
Ilość wody nie jest parametrem głównym - z tym mozna sobie poradzić choćby częstymi podmianami . W przypadku pyszczaków głównie chodzi o powierzchnię dna a dokłądniej jego zaaranzowania . Ogólnie : im więcej zakamarków/kryjówek tym więcej ryb możesz wpuścić .
Owszem, jest taki pogląd że jak wpuścisz odpowiednio dużo ryb i zrobi sie "zupa rybna" to agresja sie rozłoży i jakoś to będzie . Nie wiem, podobno działa ale to nie moja rada - ja jedynie potarzam plotki .

20ppm NO3 z kranu to problem nie tylko dla malawi . Ja w typowo roslinnym utrzymuję ok 10 a przy 15 planuję awaryjną podmianę . Czy nie da się na takiej wodzie prowadzić ? pewnie tak ...
W takim przypadku rozważałbym żywice pochłaniającą azotany - zdaje sie purolite A520 (jesli nie pokręciłem oznaczenia ) . Kiedyś uzywałem i nieźle sie spisywała i to własnie w malawi . Tam NO3 utrzymywałem na poziomie do 5ppm.

Czym grozi zwiekszone NO3 ? np słabszym wybarwianiem . To jest związane z gorszym samopoczuciem ryb a to z kolei zwiekszoną podatnością na choroby

ps.
wszelkie paski są (moim zdaniem ) do d. . Żadna aplikacja nie pomoże . Mam wielka nadzieję że tak wysokie azotany to własnie wynika z badziewnych testów .
A ta norma to ... pow 50ppm zagrożone jest życie wielu organizmów wodnych to mniej więcej jak temperatura komfortu to w okolicach 20st (dla człowieka ) ale 35 zdrowego człowieka nie zabije
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: [250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

ponowiłem test wody
326799635_1630530767417463_3310827402450901663_n.jpg
326799635_1630530767417463_3310827402450901663_n.jpg (87.9 KiB) Przejrzano 1380 razy
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [250l] malawi

Post autor: goldi_ »

CZyli co pomiar to inne wyniki.
A odpowiedz mi : jakim cudem masz KH15 a GH0 skoro KH jest składową GH ? wytłumaczenie jest dość oczywiste : "bardzo dokładne" testy
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: [250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

goldi_ pisze: 16 lut 2023 16:00 Soulusi to w zalęzności czy to samiec czy samica jest albo niebieski albo zółty tak wiec wprowadzając jeden gatunek masz 2 kolory (rzadkość w akwarystyce)
goldi zrobiłeś mi tym dzień. w takim wypadku nie chcę 3 rodzajów, a max 2 wliczając w to ewentualnie rdzawe.

jedno nie daje mi spokoju, czy nie ma niebieskich samic? widziałem dużo przykładów akwarium gdzie było dużo niebieskich rybek a niby mają w haremach pływać, chyba że to znowu inna odmiana
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: [250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

goldi_ pisze: 16 lut 2023 16:17 CZyli co pomiar to inne wyniki.
A odpowiedz mi : jakim cudem masz KH15 a GH0 skoro KH jest składową GH ? wytłumaczenie jest dość oczywiste : "bardzo dokładne" testy
możliwe że te testy nie dają rady, a liczyłem że pomogą ;/

może inne oświetlenie przy pomiarze zrobiło robotę, dziś robiłem przy oświetleniu dziennym
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [250l] malawi

Post autor: Elemelek »

Tak sorry nie doczytalem ze to kubel nie kaskada

No i wszystko jasne z NO3 tylko i tak zrobil bym to dodatkowo normalnym testem kropelkowym


PS Osobiscie uwazam ze Szat jest lepszy z uwagi na bezpieczniejszy sposób regeneracji choc gdybym mial zastosowac Purolite poeksperymentowal bym z Perhydrolem do regeneracji (ale nie robilem tego wiec nie wiem co by to dało)
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: [250l] malawi

Post autor: Romanoskyy »

Kończąc temat obsady w malawi co sądzicie o obsadzie:
10 x soulosi (niebieskie i zolte)
6 x rdzawe

w akwarium 120x40x50 - czy to za dużo, za mało, czy w sam raz?

2 pytanie dotyczące obsady: docelowo układy haremowe, na początku słyszałem że ciężko rozróżnić płeć rybek, wtedy trzeba oddawać i wymieniać do skutku?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [250l] malawi

Post autor: goldi_ »

Niebieskie z paskami są nap psedotropheus maingano . Dosyś zadziorna . Zresztą można znaleźc więcej gatunków czy to niebieskich czy żółtych . Jest kilka gatunków naturalnych tak ubarwionych ale pojawiły sie również różne mutacje które w naturze nie występują . Wcale nie musza być to sztucznie wybarwiane ale wystarczy krzyżować odmiany z różnych części jeziora

Myśle że taka obsada styknie.

Faktycznie, młode trudno rozróznić . Więc zwykle kupuje sie więcej młodych aby nadmiar oddać albo kupić starsze osobniki - troche drożej wyjdzie.
ODPOWIEDZ