NO3

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

NO3

Post autor: Logic07 »

zrobiłem test na NO3 i wyszło 25mg w akwarium a w kranie odziwo 0mg, test zrobiony firmy sery.Nie wiem czy tak może być czy zmniejszać? chce mieć do 10mg kubełek pracuje dwa tygodnie więc nie wiem czy już dojżał czy nie, może jeszcze spadnie.Podmiane robiłem wczoraj 20% może robić 30%?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

Normalne, azotanów nie masz w kranie
Zmierz najpierw NH3 i NH4 , potem NO2 ---> ( tu powinno być wszędzie 0 = dopiero wtedy jest baniak dojrzały )
NO3 to normalne ze jest bo powinno, tylko w odpowiednich proporcjach.

No teraz jak masz wszędzie 0, a NO3 jest 25 i chcesz mieć mniej, to pytanie czy cykl już się całkiem zamknął, czy jeszcze nie.
Czy masz na tyle bakterii aby to N03 przetrawiały?
Jeżeli nie, to podmianki wody.

Teraz pytanie czy masz rośliny czy nie bo już nie pamiętam co tam wcześniej pisałeś i jakie to było akwarium.

Potem już tylko trzymać proporcję z 'fosforem' ( PO4)

Ale to wszystko zależy co tam masz w tym akwarium..?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

akwarium jest dojrzałe 112l ma koło 14 lat filtr wewnętrzny i podpięty kubełek dwa tygodnie temu obsada 14 samców gupik pawie oczko, 6 otosek, zbrojnik niebieski, 14 krewetek amano, zatoczki i 10 helenek.Rośliny kryptokoryna wendii i brown, nurzaniec, sagitaria subulata, żabienica jakaś niska czerwona chyba narrow leaf, gałęzatki.Nie chce kupować kolejnych testów wydaje mi się wszystko ok, no nie wiem czy takie normalne że w kranie nie ma NO3, norma dopuszcza 50mg w wodzie zdatnej do picia w kranie
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

No tak, jest norma o której mówisz. Ale ja zwykłymi testami kropelkowymi tego nie wykrywam. Niby jest w mojej wodzie 2.2 mg/l

Pytanie jak miałeś wcześniej, dlaczego Cię to teraz niepokoi ?
Ja mam zawsze około 20 do 2 fosforu, ale mam dużo roślin i tych takich troszkę bardziej wymagających, wiec dla mnie to standard.

Jak chcesz mieć niższe, to podmiany wody lub wkładka do filtra.
Tylko lepiej znaleźć przyczynę, dlaczego masz 25.....?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

za mało wody chyba podmieniam przy żyworódkach no i troche życia jest w akwarium, możliwe że też za dużo troche sypie , może nie że pokarmu w płatkach bo gupiki jedzą jak oszalałe ale daje tabletki algae wafers co potrafią być dwa dni zanim krewetki zjedzą i otosy pewnie się psuje no i mocno zarośnięte jest i nie zauważe jak któryś liść gnije i go nie wyciągam, odmulić teź dobrze nie idzie wszędzie zwłaszcza brzy gęstych kryptokorynach ale staram się jak najwięcej zawsze co tydzień.Wcześniej nie wiem jak miałem bo nie kupowałem testu, teraz z ciekawości sprawdziłem i będe sprawdzał czy spada kiedy spada czy rośnie przed podmianą, po podmianie z odmuleniem no i za dwa tygodnie może jak kubeł dojrzeje i bakterii się namnoży
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

Pokarm tak, może na to mieć wpływ, jak zalega.
Gnijące rośliny tez.
Same rośliny, ( to ze zarośnięte ) to raczej nie, bo jak jest dużo roślin to powinno zjadać więcej NO3
Jeżeli robiłeś cos z kubełkiem, to tez może mieć wpływ, bo może nie jest jeszcze w 100 % dojrzały

Możesz tez mieć syndrom starego akwarium.
Czyli masz już tak zabrudzone podłoże, ze nie jest wstanie już tego wszystkiego pochłaniać.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

i tu by był wilk pogrzebany, żwir mam nie odmulany od założenia, teraz jak wyrywałem nurzańca i sadziłem sagitarie to strasznie muliło do słupa wody chyba bede musiał je przepłukać ale chciałem je pociągnąć te akwarium do końca znaczy stare już jest i bede drugie nowe takie samo szkło kupował i wszystko przenosił ale to nie wiem kiedy rok może dwa silikon wygląda jeszcze dobrze, ale jak będzie trzeba to w lato na urlopie mógłbym je przepłukać na upartego, może teź być tak że po tym wyrywaniu wyciągnełem 3 kulki gliniano torfowe z korzeniami nurzańca i pyliło strasznie gliną i troche sporo mułem ze źwiru dlatego tak podniosło azot po sadzeniu ale to filtr wciągnął zaraz ale zauważyłem że z 3 albo 4 dni była mętna woda jak by ta glina pyliła może uwolniło się z kulek ale one nie podnoszą azotu i fosforu tak napisane na nich jest. W niedziele przy podmiance sprawdze jeszcze to NO3, nie chce mi się wszystkiego wyciągać i płukać źwiru jest przy tym pierdzielenia z 5 godzin wiesz jak to jest
ODPOWIEDZ