Carbo?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bartex
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2021 19:55
Lokalizacja: Kraków

Carbo?

Post autor: Bartex »

Witam,
Właśnie założyłem nowy zbiornik 15l. Zbiornik ma dopiero 2 dni, jest na ceramicznym podłożu.(nie aktywnym)
W akwarium mam też dwie hedyotis salzmanii. Słyszałem że preparaty typu Carbo to złoty środek dla roślin. I teraz takie pytanie: czy Carbo mogę stosować w nowym zbiorniku? Czy będzie to miało pozytywny wpływ na cykl azotowy?? Mam też liście migdałecznika mogę je od razu umieścić w zbiornku? 1/4 liścia wystarczy??
Wybaczcie za może głupie pytania ale uważam że lepiej się dopytać niż od razu dodawać coś do akwarium.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Carbo?

Post autor: goldi_ »

Wszystko zależy od tego jak masz obsadzony zbiornik . Generalnie większość produktów "carbo" oparte jest na aldehydzie glutarowym . To własciwie jest środek używany w dezynfekcji ( nieco inne stęzenia) stąd MOIM zdaniem przy starcie zbiornika , z uwagi na słabą biologię , odradzałbym stosowanie a zwłaszcza naduzywanie tego środka .

Liście migdałecznika ( i temu podobne) będą skuteczne odwrotnie proporcjonalnie do twardości wody ale nie bardzo mogę sobie wyobrazić przedawkowanie tego specjału
Bartex
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2021 19:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Carbo?

Post autor: Bartex »

goldi_ pisze: 26 lut 2023 20:33 Wszystko zależy od tego jak masz obsadzony zbiornik . Generalnie większość produktów "carbo" oparte jest na aldehydzie glutarowym . To własciwie jest środek używany w dezynfekcji ( nieco inne stęzenia) stąd MOIM zdaniem przy starcie zbiornika , z uwagi na słabą biologię , odradzałbym stosowanie a zwłaszcza naduzywanie tego środka .

Liście migdałecznika ( i temu podobne) będą skuteczne odwrotnie proporcjonalnie do twardości wody ale nie bardzo mogę sobie wyobrazić przedawkowanie tego specjału
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Z carbo dam sobie spokój. Po jakim czasie stabilizuje się pH w zbiorniku? W każdym zbiorniku w domu mam 7.5, w kranówce mam 7.3-4. Czy to jest możliwe że ten liść i mocne napowietrzanie nie dają efektów? Bo nie wiem czy jest sens obniżać pH. Chciałbym pH obniżyć do 7.2/3 czy tak precyzyjne zmiany są możliwe? Zależy mi żeby moje przyszłe neocaridiny nie miały za mocnych pancerzyków.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Carbo?

Post autor: goldi_ »

Jak pisałem wyżej, im twardsza woda tym działanie tego typu "preparatów" jest słabsze . Stabilizacja pH w zbiorniku w zasadzie stabilizuje sie po kilku godzinach o ile w akwarium nie ma nic co by to pH mogło zmienić a tych czynników jest całkiem sporo np podłoże , dekoracje wspomniane napowietrzanie ale również samo życie w akwarium tzn wszelki organizmy . Różnicą 0,1 osobiście nie przejmowałbym sie
Bartex
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2021 19:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Carbo?

Post autor: Bartex »

goldi_ pisze: 27 lut 2023 7:25 Jak pisałem wyżej, im twardsza woda tym działanie tego typu "preparatów" jest słabsze . Stabilizacja pH w zbiorniku w zasadzie stabilizuje sie po kilku godzinach o ile w akwarium nie ma nic co by to pH mogło zmienić a tych czynników jest całkiem sporo np podłoże , dekoracje wspomniane napowietrzanie ale również samo życie w akwarium tzn wszelki organizmy . Różnicą 0,1 osobiście nie przejmowałbym sie
Bardzo dziękuję za pomoc! :D 8)
ODPOWIEDZ