Brązowienie liści

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Brązowienie liści

Post autor: goldi_ »

Aby coś z tej paplaniny wynikło:

Blokady powstają od wzajemnych relacji pierwiastków w roztworze wynikowym czyli w słupie wody w akwarium nie zaś od proporcji zawartych w nawozach . Wynika to MIĘDZY INNYMI z tego że tempo zużywania róznych pierwiastków jest różna . Od czego zależy ? Od gatunku rośliny, od fazy jej wzrostu , od oświetlenia , od ruchu wody od podłoża od temperatury od pory roku i cholera wie od czego jeszcze
I na tym polega ta zabawa :)
ps
cyt.: "Koncze dyskusje i juz nie odpisze" :) biorąc pod uwage uprzednie takie Twoje zapewnienia jakoś średnio w to mogę uwierzyć :)
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Brązowienie liści

Post autor: akwamaniak99 »

IMG_20230329_000914.jpg
Tak na dzień dzisiejszy wyglądają liście orzecha wodnego. Ten bardziej dziurawy sam odpadł od rośliny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Brązowienie liści

Post autor: MYF19 »

Z tego co widzę na zdjęciach i w opisanych parametrach wody
1. Podstawowe składniki minerałów są w miarę ok - czyli brak mikro nie jest chyba problemem - oczywiście jest ze słupa wody w glebie może być gorzej
2. Mamy do czynienia ewidentnie z chlorozą - przyczyny brak czegoś do procesu fotosyntezy i zanikanie chlorofilu, brak energii do budowy struktur węglowych które trzymają roślinę do kupy w całości (przyczyna brak potrzebnych składników do fotosyntezy prawdopodobnie na skutek 4 - uszkodzenie łodygi lub braków składników - nie wiemy nic o węglu!!! )
3. uszkodzenia liści (żółknięcie) zaczyna się od łodygi liścia i postępuje ku brzegom liścia ( co sprawiło że łodyga została uszkodzona - prawdopodobnie niewłaściwe struktura łodygi ( brak struktur węglowych) lub jej fizyczne uszkodzenie - ślimaki, pasożyty, obsada)
4. łodyga liścia jest ewidentnie martwa - straciła barwę i sztywność i zaczęła gnić - prawdopodobnie została uszkodzona i straciła swą funkcję (przyczyna ???? - jak w pkt 3.)
5. na źle wybarwionych liściach pojawia się glon i niszczy pozostałą strukturę liści i prowadzi do jeszcze szybszej martwicy. (skutek chlorozy i martwicy glony zaczynają się żywić resztkami liścia)

Więc
1. co jest potrzebne do fotosyntezy oprócz minerałów - odp WĘGIEL
2. Co utrzymuje trwałość struktur nośnych - energia z fotosyntezy (pkt1. ) potrzebna do wytworzenia struktury węglowej (nośnej łodygi liścia i innych części rośliny)
Więc mamy podejrzanego - węgiel

Proponuję w ramach testu - zacząć podawać preparaty CARBO lub nawozić CO2.
Oczywiście mogę się mylić - ale u mnie w podobnych objawach pomogło.

Życzę powodzenia. 8)
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Brązowienie liści

Post autor: akwamaniak99 »

Ok, dziękuję za odpowiedź. No to Carbo podaje ale tak od czasu do czasu. Co do testów to teraz się zastanawiam, bo zobaczyłem na opakowaniu, że termin ważności ich minął pół roku temu i pytanie, czy dobrze zamierzone. Bo np. może fosfor był duży. Co do dziur w liściach, to myślę, że też częściowo do tego się przyczyniły zbrojniki, bo widziałem wielokrotnie jak szorowały liście. Było ich 5, zostawiłem 2. Zobaczymy. Postanowiłem na próbę przestać podawać fosforany w nawożeniu, pozostanę przy potasie, azocie, Carbo i może warto żelazo. Usunąłem te liście z dziurkami i zobaczymy... zauważyłem, że nowe liście są troszkę mniejsze od tych poprzednich.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Brązowienie liści

Post autor: MYF19 »

Na zbrojniki nie zwalaj :) to one zjadają glony (głównie zielone) więc jak masz na liściach (te zielone kropeczki) to próbują je zjeść - a potem jak liść zaczyna się psuć to odpuszczają - nie lubią zgnilizny. Moim zdaniem masz problem z NOx - zarówno w podłożu jak w toni wody - na liściach oprócz glonów zielonych masz glony czerwone i na liściach i na podłożu - (pewnie część to krasnorosty (brzegi liści - te bardziej czarne narosty - na tym iglastym to pewnie inne glony czerwone niż krasnorosty - ale nie jestem specem od glonów). Spróbuj podać środek na glony - ale uważaj żeby nie przegiąć bo potrujesz ryby.
a i na wszelki wypadek podaj nawóz pod korzenie roślin.
Jeżeli masz za duże NOx to zacznij z nim walczyć
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Brązowienie liści

Post autor: akwamaniak99 »

Od dziś zwiększyłem podawanie Carbo i może będę podawał tylko to z nawożenia. Co do glonów na iglastych roslinavchy, to zastanawiam się, czy grupa otosków by rozwiązała problem?
ODPOWIEDZ