Napowietrzacz

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Napowietrzacz

Post autor: Logic07 »

Kiedy używać napowietrzacza? obecnie wode napowietrza u mnie wylot filtra skierowany na tafle wody no i duża liczba roślin ale jak wiadomo w nocy rośliny tlenu nie produkują, wystarczy tylko ta fala z filtra?, a gdy w lato jest parówa i żar leje się z niebios, też tego tlenu jest mniej w akwarium, wtedy chyba napowietrzać z brzęczyka, mam troche przerybienie, wiadomo gupiki są takie ładne.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Napowietrzacz

Post autor: chemik4 »

Kiedy używać napowietrzacza?
Było już ze 15867 razy pytane na forum... W razie potrzeby. Normalnie jest niepotrzebny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Napowietrzacz

Post autor: DakotaSan »

Jeżeli nie używasz CO2 to tym bardziej niepotrzebne.
Chyba ze chcesz mieć ładny efekt wizualny...?
A jak już tak bardzo chcesz mieć jakaś odpowiedz, to ustaw sobie go ( napowietrzacz ) miedzy 2-3 rano
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Napowietrzacz

Post autor: Elemelek »

Jesli latem woda jest zbyt ciepla to wtedy mozesz uzyc napowietrzacza z uwagi na to ze im cieplejsza woda tym mniej sie rozpuszcza w niej tlenu
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Napowietrzacz

Post autor: Logic07 »

właśnie chce go używać w lato, albo przy leczeniu mam sporo ryb teraz nie wydaje się być przerybione bo ryby nie łapią powietrza przy tafli i pływają po całym zbiorniku, w 112l mam, 15 gupików, 6 otosów, 14 krewetek amano i glonojada ale teraz dojdzie jeszcze 8 gupików bo sprzedawca da mi w gratisie i nie wiem czy nie beda sie dusić, filtracje mam wydajną o to się nie martwie, CO2 nie dozuje
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Napowietrzacz

Post autor: DakotaSan »

ok ale moim zdaniem są tu dwie pomieszane sprawy.

- 'przerybienie'
- napowietrzanie

Przerybienie to nie tylko problem z napowietrzeniem, żebyś miał to na uwadze.

Co do temperatury wody: To, to tez tak nie działa, ze będziesz miał 35 stopni i będziesz napowietrzał i wszystko będzie ok...?

Jeżeli temperatura wody się podniesie, napowietrzanie może być zasadne ale to rozwiąże tylko jeden z problemów.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Napowietrzacz

Post autor: Logic07 »

latem nigdy nie mam wiecej jak 30 stopni, akwarium stoi w zacienieniu, znaczy że promienie słońca na nie nie pada i zawsze robie przeciąg bo stoi zaraz obok dzwi balkonowych i to wystarcza żeby bardziej się nie podnosiła, jakie to problemy z tym przerybieniem?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Napowietrzacz

Post autor: DakotaSan »

pierwszy to wydajność całego systemu.
Jeżeli akwarium jest przerybione, to może nie wydalać z przerobem zanieczyszczeń. Tu nie tylko chodzi tu o wydajność filtra, ale o ilość bakterii w podłożu itd.

Miejsce dla ryb, jeżeli masz dużo roślin i dużo ryb, to nie będą one mogły swobodnie pływać i będzie im po prostu ciasno. I mogą karłowacieć

Problem terytorialności pomijam.

Ok Ty masz gupiki, otoski i krewetki, może gupikom to nie będzie przeszkalało, nie wiem, nie znam się na gupikach.
Dla Ciebie do obserwacji będzie raczej ten pierwszy punkt, pozostałe mogą Cię nie dotyczyć
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Napowietrzacz

Post autor: Logic07 »

nie no chyba nie bedzie jeszcze tragedi, mam sporo roślin ale beda miały gdzie pływać, czym objawia się ten przerób zanieczyszczeń?, chodzi o NO3?,mam sporą warstwe podłoża z 7cm, gąbke na wlocie którą czyszcze co tydzień i kubeł z litrem ceramiki gąbką i watą spokojnir ma taką wydajność że poradził by sobie w 200l
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Napowietrzacz

Post autor: DakotaSan »

Tak NO3 to jedna strona medalu.
Druga to zanieczyszczenia na dnie - Żebyś za szybko nie miał efektu starego akwarium.

Oczywiście, to wszystko, to jest akademicka dyskusja, nie twierdze, za tak masz, czy ze będziesz miał, po prostu trzeba to wszystko mieć na uwadze i obserwować co się dzieje.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Napowietrzacz

Post autor: Logic07 »

regularnie co tydzień odmulam że nic nie ma mułu na wierzchu oczywiście, bo głębiej to napewno jest, przyznam się że tego żwiru to nie płukałem od założenia akwarium czyli z 13 lat, będę sprawdzał NO3 przed podmianą wody po wpuszczeniu tych 8 gupików chciałem 4 ale dostane gratis 4, teraz NO3 mam w granicach 10-25 przed podmianą po podmianie spada do 10, na youtube oglądałem gościa co ma z 30 albo 40 platek w 112l i wode kryształ ma ten sam filtr co ja i wszystko chula, po obejrzeniu tego filmu stwierdziłem że pare moge dołożyć
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Napowietrzacz

Post autor: Elemelek »

Dakosan ma racje

Oczywiscie pomaga napowietrzanie na wyzsze temp niz powinny byc ale po pierwsze nie powinny byc a jak juz sa to niewiele wyzsze .Wtedy tez nawiew na lustro wody i dopiero dodatkowo napowietrzanie napowietrzaczem
Powierzchniowy ruch wody i tak powinien byc non stop bez wzgledu na pore roku

30 sC to jest za duzo nawet dla paletek a dla roslin napewno .Dla roslin tak usredniając powinno byc max 26sC choc sa takie co lubia mniej

Reszte nie bedzie sie powtarzal bo juz Dakosan ci napisal

Kwestia jeszcze odmulania czy to robisz dobrze

PS Przy okazji .Tego sie nie pisze ale otoski lubią chlodniejszą wode .Ostatnio w ogole sie zawyza max temp dla ryb i roslin i po sklepach to widac
ODPOWIEDZ