Jakie to glony, jak je zwalczać

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kusociński
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2023 19:08

Jakie to glony, jak je zwalczać

Post autor: Kusociński »

Jako, że to mój pierwszy post, chciałbym się ze wszystkimi przywitać.
A dalej, jak w temacie. Poczytałem trochę, ale nie mogę rozpoznać jakie to glony się u mnie zalęgły.
Ogólnie rzecz biorąc jest tragedia. Rośnie to jak oszalałe. Wszędzie, na żwirze, na kamieniach, korzeniach i roślinach. Wydaje mi się, że chętniej pojawia się tam gdzie jest większy ruch wody i więcej światła.
akwarium:
200l, założone w czerwcu 2022 na ziemi ogrodowej
jedna świetlówka LED, nie wiem jakiej mocy, kupiona razem z akw. i pokrywą, świeci 14h/dobę
AQUAEL ULTRAMAX 1000
testy kropelkowe:
K -10mg/l (dopiero od niedawna jest na takim poziomie, bo zacząłem dodawać jakiś miesiąc temu, wcześnie było poniżej 5)
PO4 -0,125mg/l
NO3 -7,5mg/l
Współczynnik Redfielda to około 100, czyli jest ryzyko glonów :D.
test papierkowy:
NO2 -0
GH -12
KH -8
pH -7

Ktoś pomoże? z góry dzięki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Jakie to glony, jak je zwalczać

Post autor: MYF19 »

Generalnie to glony czerwone :)
Jaki konkretny gatunek to nie mam pojęcia - ale to nie ma znaczenia po prostu masz za dużo NO3
Co robić :?: :?: :?:

1) duże podmiany wody ze sprawdzeniem parametrów przed i po.
3) wyczyścić mechaniczną część filtra - gąbki, wełny filtracyjne - jeżeli są jakieś duże farfocle to porządnie przepłukać łącznie z rurami i włączyć na MAX - zalać bakteriami na rozruch filtra (po 1 wymianie wody) - uruchomić napowietrzanie na MAX
4) wyjąć rośliny, kamienie, inne wyposażenie oblepione przez glony - i mechanicznie je oczyścić usuwając uszkodzone części roślin (pożółkłe liście, rozpadające się itp. - pod bieżącą kranową wodą żeby resztki glonów nie wpadały do aqwa) i poddać kwarantannie w osobnym zbiorniku w wodzie ze związkiem przeciw glonom - w tym czasie podać pod korzenie kulki gliniaste
5) Oczyścić dno z zalegających pozostałość i odchodów - starając się nie zakurzyć wody tymi odpadami - wody odlać nawet do 60-70 % ( wiem masakra mam aqwa 390L 8) )
6) Nowa woda na full - możesz dodać środek na glony 1/3 do 1/2 zalecanej dawki (żeby nie podnieść z dna mułu !!!! - ja leję na folię bąbelkową przywiązaną do brzegów aqwa )
7) przez 3 tygodnie podmiany wody 2 x w tygodniu po 1/4 do 1/2 objętości aqwa ( dodawać małe ilości środka na glony) - czyścić część mechaniczną filtra 1 raz w tygodniu w tym okresie (będą wyłapywać resztki glonów i sinic) - przy co 2 podmianie można dodać fiolkę bakterii nitryfikacyjnych
8) po 1,5 - 2 tygodniach można wsadzić z powrotem kamienie i inny martwy wystrój, rośliny które przetrwały kwarantanne po 2 tygodniach przesadzić z powrotem do aqwa wsadzając pod korzenie kólki nawozowe lub tabletki nawozowe - rozstaw je tak żeby był łatwy dostęp do oczyszczania dna. dodawaj przez kilka tygodni też preparaty carbo żeby pobudzić rośliny (chyba że masz CO2 - to jedno albo drugie)
9) Dodaj kilka roślin pływających po powierzchni lub innych które odżywiają się ze słupa wody (wyciąganie z wody NOx i innych nadmiarów minerałów) - ale ogranicz im możliwość wędrowania po całym aqwa - inaczej zarosną ci całą powierzchnię aqwa
10) po 4 tygodniach wyczyść część mechaniczną filtra, dodaj bakterii i niech chodzi na maxa jeszcze przez 2 -3 tygodnie potem może zwolnić.
11) potem regularne podmiany wody co 2 tygodnie z oczyszczaniem dna. do 1/4 zbiornika i kontrola podstawowych parametrów wody raz w miesiącu chyba że zauważasz jakieś niepokojące objawy to niezwłocznie.

Aqwa powinno dać radę przetrwać. :mrgreen:
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
ODPOWIEDZ