Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Post autor: butlonosek »

Witam

Posiadam akwarium 112 litrów roślinne(sporo roślin). Nie posiadam CO2. Obecnie mam jako oświetlenie 25 watt belke LED Sinkora WRB. Korci mnie aby dołożyć drugą belke 25 watt też Sinkora tylko białą. Czy jak bym dołożył to nie będe miał wysypu glonów??? Bo teraz ich nie mam w ogóle. Zaznaczam że nie mam instalacji CO2.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Post autor: goldi_ »

Mało czy dużo światła nie jest gwarancją mania lub niemania glonów . Owszem, im więcej światła tym staranniej nalezy prowadzić akwarium - to jak jazda samochodem : im szybciej jedziesz tym łatwiej o kraksę i im szybciej jedziesz tym kraksa bardziej spektakularna .
Wprawdzie to niewiele światła ale w zalezności od posiadanych roślin może wystarczyć . Jeśli doszedłeś do przekonania że rosliny nie rozwijaja sie prawidłowo li tylko z powodu niedoboru światła to odpowiedź jest raczej oczywista lecz jeśli z kondycji roslin jesteś zadowolony to ruch ten jest tyleż ryzykowny co i niepotrzebny .
Tak wiec : ten tego...

ps
Tak wiem , pomogłem jak jasny gwint :)
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Post autor: butlonosek »

goldi_ pisze: 26 maja 2023 12:59 Mało czy dużo światła nie jest gwarancją mania lub niemania glonów . Owszem, im więcej światła tym staranniej nalezy prowadzić akwarium - to jak jazda samochodem : im szybciej jedziesz tym łatwiej o kraksę i im szybciej jedziesz tym kraksa bardziej spektakularna .
Wprawdzie to niewiele światła ale w zalezności od posiadanych roślin może wystarczyć . Jeśli doszedłeś do przekonania że rosliny nie rozwijaja sie prawidłowo li tylko z powodu niedoboru światła to odpowiedź jest raczej oczywista lecz jeśli z kondycji roslin jesteś zadowolony to ruch ten jest tyleż ryzykowny co i niepotrzebny .
No tak niewiele światła to to nie jest. Pamiętaj że przy ledach patrzy się na lumeny a nie na waty, ta biała belka daje 7000 lumenów, a ta WRB 4000 lumenów. Patrząc na pojemność mojego zbiornika to już nie jest tak mało.

Zamontowałem. Dam znać czy są glony i jak rosną rośliny.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Post autor: goldi_ »

butlonosek pisze: 26 maja 2023 13:44
Pamiętaj że przy ledach patrzy się na lumeny a nie na waty, ta biała belka daje 7000 lumenów,...
Mam inny pogląd na tą sprawę (w sprawie tych lumenów) . W tej lampie sumaryczny strumień max. wszystkich diod to 7000lm. problem w tym że żadna dioda w tej lampie tyle nie emituje . Ile? nie mam pojęcia bo nie ma tego jak sprawdzić .

natomiast jestem w stanie udowodnic że operując mocą uzyskujemy bardziej miarodajny wynik zwłaszcza jeśli stosujemy diody "kolorowe". Jedynym miarodajnym parametrem jest PAR
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Post autor: butlonosek »

Nie będe się kłócił bo też za bardzo nie jestem w temacie, w każdym razie 50 watt czy 11000 lumenów(7000 białej i 4000 kolorowej nawet podważając czy to prawda) mało nie jest. Sinkory nie są żadnymi chinolami tylko belkami czeskimi, składanymi w Czechach. Już troche bardziej uwierze pepiczkom niż chinolom.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Oświetlenie 50 watt LED w akwarium 112 litrów?

Post autor: goldi_ »

butlonosek pisze: 26 maja 2023 17:07 ...Sinkory nie są żadnymi chinolami tylko belkami czeskimi, składanymi w Czechach. ...
Z chińskich podzespołów :) i pepiczki są w stanie podać tylko tyle informacji ile dostaną od chińczyków a te lumeny to ładnie wyglądaja i robią robotę marketingową.
Nie ważne w sumie . Zwykle pojedyńcza lampa daje radę w standardowych warunkach . Masz większe wymagania to zakłądasz drugą .
Ciekaw jestem efektu za jakis czas . Trzymam kciuki

ps.
a tutaj cytat ze strony Invital :
🧪 Za pomocą czego wykonano pomiary?
Do pomiaru światła wykorzystywanego przez rośliny akwariowe użyto miernika PAR. Wybrano właśnie ten miernik, ponieważ rośliny akwariowe wykorzystują do wzrostu tylko światło o określonej długości fali, które możemy zmierzyć jedynie za pomocą miernika PAR. Dodatkowo wykonaliśmy również pomiary zwykłym luksomierzem, który mierzy całkowite natężenie światła, czyli światło, którego rośliny nie mogą wykorzystać i które widzi tylko ludzkie oko.
ODPOWIEDZ