[112l] Akwarium 112l-start

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

[112l] Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Witam wszystkich serdecznie na forum. Przejdę od razu do rzeczy. Dawno dawno temu jak byłem nastolatkiem miałem swoje małe dwa akwaria z gupikami i powiedziałem sobie, że jak dorosnę i dorobię się czegoś swojego to jedną z pierwszych rzeczy jaką kupię bedzie akwarium. Mieszkanko jest skromne, zatem nie ma miejsca na szaleństwa, ale myślę że takie 112l to w miarę rozsądny litraż. Tylko, że od mojej przygody z rybkamki minęło już naście lat wszystko stało się dla mnie niczym czarna magia. Mam parę pytań, które pozwolę sobie posegregować. Co istotne niestety mam taką pracę, że częściej mnie nie ma niż jestem, chociaż powoli bo powoli, ale ten trend się odwraca, zatem chciałbym żeby wszystko było jak najbardziej uproszczone, to znaczy, żeby nawożenie nie było skomplikowane, zatem fajnie by było by rośliny były jak najmniej wymagające. Żona pomoże mi o nie dbać, gdy mnie nie będzie, ale raczej nie jest to jej pasja, więc nie chce zrzucać na nią jakiś skomplikowanych czynności. Co do pytań są następujące:
1. Może ma ktoś gotowy zestaw, tj. akwarium z pokrywą, oświetlenie, filtr, tło, szafka do polecenia w miarę rozsądnej cenie?
2. Jakie podłoże wybrać by roślinki rosły i kiryski były szczęśliwe?
3. Czy można nawozić rośliny tylko nawozem w płynie, czy jak to ogarnać by woda była jak najzdrowsza dla rybek i roślin, a jednocześnie bogata w substancje im potrzebne?
4. Czy po zakładaniu nim wpuszczę tam ryby trzeba wodę podmieniać?
5. Może ma ktoś jakieś stronki z aranżacjami, z wytłumaczeniem tego wszystkiego od A do Z żebym zyskał odpowiednią wiedzą by się do tego zabrać i założyć wymarzone akwarium, co by nie odpowiadać mi na każde pytanie?
Jeżeli mam być szczery najważniejsza kwestia dla mnie to jest dobór sprzętu, tj. oświetlenie i filtr, oraz nawożenie. O obsadę jeszcze nie się nie martwie, gdyż chcę jak wrócę teraz w tygodniu przez dwa tygodnie jak będę w domu postawić to akwarium i dać miesiąc wodzie i roślinkom na rozruch i aby woda nabrała odpowiednich wartości nim wpuszczę tam jakieś zwierzątka. Jeżeli moje pytania są zbyt oczywiste bardzo bym prosił chociaż o podesłanie jakieś literatury gdzie mógłbym poczytać i uzyskać odpowiedzi na te pytania, oraz ewentualnie jak ktoś ma takie zestawy gotowe do kupienia to również bardzo bym prosił o podsyłanie, może być na pw. Przeszukiwałem internet i te które znajduje wydaje mi się, że mają zbyt słaby osprzęt, tj. słabe oświetlenie, filtr zbyt mały na takie akwa itp., ale nie ukrywam że się po prostu na tym nie znam, ale chcę poznać. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: DakotaSan »

Witaj.

jeżeli chcesz mieć proste rośliny to nie będziesz musiał ich nawozić ( po co ? ).
Podłoże: najprostsza wersja i najtańsza żwirek, ale nie bazaltowy tylko kwarcowy bo nie jest ostry i kirysy się nie poranią,
z dodatkiem substratu z ziemią ogrodowa, możesz to kupić w takich plastikowych pudelkach po 5 kg.
( możesz dać jakiś dodatek malej plaży z piaskiem jak chcesz się bawić w dekoracje - UWAGA na strefy beztlenowe, wiec nie za drobny ten piasek )

Oczywiście możesz się bawić w podłoża aktywne, ale tu mam mniejsze doświadczenie, wiec nie będę się wymądrzał,
(tylko po co jak rośliny maja być niewymagające )

Unikaj gotowych zestawów, no chyba ze już ktoś ma jakiś złożony w miarę z rozsądnych podzespołów.
Ok akwarium plus pokrywa, ale światło w tej pokrywie jest z reguły kiepskie,
z drugiej strony Ty chcesz mieć rośliny niewymagające wiec może być ok .... )

Chcesz mieć rośliny mało wymagające a stale chcesz je nawozić, po co ? Ta ziemia wystarczy
a nawet jak nie będziesz miał ziemi to możesz dodawać kulki gliniano torfowe pod żwirek i tez będzie dobrze.

Podmianki są wskazane raz na tydzień, ale to wszystko zależy, jeżeli wszystko jest ok w zbiorniku to nie trzeba ich robić.
Oczywiście sprawdzając parametry wody przynajmniej raz na tydzień ( głównie azot fosfor )

Zastanów się dokładnie jakie rośliny - od tego zależy podłoże, nawożenie i światło.
Filtr kubełkowy , grzałka, ''automatyczny karmnik'' - jak cię nie ma :D
Do światła sterownik włączenie wyłączanie, plus świt zmierzch.
To tak na wstęp.
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Dziękuję za odpowiedź. A co sądzicie o biotopie Malawi w takim litrażu? Byłby łatwiejszy w utrzymaniu niż akwarium z roślinami? Jaka mogłaby być maksymalna obsada ryb i jakiego gatunku? Jako podłoże sam piasek, a tło co byście proponowali? Czarne tło strukturalne, czy za dużo miejsca by zajmowało? Jakby ktoś się wypowiedział co sądzi o tym pomyśle byłbym wdzięczny, bo tak myślę że zamiast zróżnicowanej obsady flory i fauny może łatwiej byłoby założyć taki biotop po prostu mając na uwadze to, że spora część czasu jestem poza domem.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: goldi_ »

jako roślinne czy też akwarium towarzyskie 112l to taki przyjemny litraż lecz jesli malawi to absolutne minimum.
Wynika to z tego że pielegnice są bardzo terytorialne .
Malawi w Twoim przypadku bedzie łatwiejsze w utrzymaniu ale ma spore wymagania odnośnie filtracji . To jednak jednorazowe przedsięwzięcie a różnice miedzy filtrami o klasę wydajności nie sa powalajace . Przy okazji otrzymujesz (w przypadku malawi) bonus w postaci mniejszych kosztów . Np oświetlenie pełni tam rolę dekoracyjna więc takie w zakupie i w eksploatacji .Takie małe akwarium musisz odpowiednio zagruzować aby ryby miały odpowiednia ilość kryjówek .

Co do obsady to klasykiem w małym akwarium jest pseudotropheus soulosi . Atrakcyjność tego gatunku wynika że samica i samiec są w odmiennych kolorach a przy tym łade są samice oraz samce (co nie jest regułą ) .
Do tego pyszczak rdzawy i jest fajnie
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. Idealnie w miejsce w którym mógłbym postawić akwarium pasuje mi akwarium w kształcie kostki. Koszt takiego akwarium niestety jest większy, ale w zoologicznym widziałem takie idealne na wymiar-135l. Tylko czy dla rybek ma znaczenie że akwarium jest w kształcie kostki a nie prostopadłościanu?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: DakotaSan »

Wszystko zależy od tego, jakie chcesz mieć ryby.
Nie podałeś wymiarów, ale domyślam się ze cos około 50x50x50 chyba ze jest wyższe ...?
Tak czy inaczej prostokątne, jest o tyle lepsze za ma dłuższy bok i więcej miejsca do pływania.
Kostka trochę lepsze rozwiązanie dla ryb dennych i tyle.
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Aquael Glossy Cube 135l taki dokładnie model oglądałem. 50x50 i wysokość 63. Idealnie by mi pasowało pod wymiar. Tylko jak ma być to dużo gorsze rozwiązanie i te 135l to wcale nie będzie takie 135l, bo powierzchni do pływania będzie za mało to mimo tego, że jestem zdecydowany do zakupu to dla dobra rybek wybrałbym inne. Jaki w miarę przystępny cenowo filtr byście mi doradzili do tego typu akwarium?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: DakotaSan »

Nic się nie stanie. To tak jak pomiędzy trucizną a lekarstwem, różnicą jest dawka.
W tym przypadku tak samo. Różnicę będzie robić ilość i gatunki ryb.
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

To akwarium mam wybrane, na dobór obsady będę miał trochę czasu jak akwarium będzie dojrzewać. A jakiś filtr najlepiej wewnętrzny był byś w stanie mi polecić do takiej kostki?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: DakotaSan »

Oj, nie znam się na filtrach wewnętrznych, to musiał by ktoś obeznany ci podpowiedzieć.
Ja używam tylko zewnętrznych kubełków i subiektywnie odradzam ci wewnętrzny, zwłaszcza, jak nie będziesz często w domu.
Dobra filtracja robi dużą robotę, ja mam teraz tak około 5 x na godzinę filtrowane cale akwarium, miałem 3 x na początku i było tak sobie.
Potem miałem 8 x i było super, później zamontowałem reaktor CO2 i trochę spadło ale jeszcze jest ok. Woda czysta i nawet jak się pogrzebie trochę
wieczorem to rano już nie ma śladów. ( oczywiście nie grzebię sie każdego wieczoru, raczej sporadycznie ). Kubełek bezobsługowy przez wiele miesięcy.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: wojtass9 »

I oczywiście przy takiej kostce Malawi odpada.
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Niestety, obsada póki co to melodia przyszłości, pewnie na następny zjazd wpuszczę coś, po zbadaniu wody. Z pewniaków będą kiryski panda, otoski jako czyściciele i gupiki. Myślałem jeszcze nad jakąś ławicą np. neony lub żałobniczki te barwne plus być może jeszcze jakiś gatunek żyworodnych i parka czegoś ciut większego, nie agresywnego i ładnie wybarwionego. No i tego jak się rośliny rozrosną to kilka krewetek. Jak ktoś ma pomysł co by do takiej kostki można było jeszcze wpuścić to może mi podrzucić propozycje.
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Co myślicie o takiej obsadzie akwarium? Posegregowane pod kątem funkcji, kolorystyki i starałem się dobierać pod kątem podobnych parametrów i nieagresywności, chociaż te pielęgnice mogą nie pasować do towarzystwa, ale bardzo mi się podobają.

1. Czyściciele:

6x kirysek panda
5x otosek (najlepiej zebra)

2. Ławica:
8x neon czerwony

3. Większe:

1x para prętnik karłowaty

4. Nietypowe:

1x para pielęgnic ramireza

5. Towarzyskie:

7x gupik (3 samce + 4 samice)
3x molinezja czarna
3x platynka
3x mieczyk

6. Dodatkowo po rozroście roślin:

krewetki red cherry
krewetki blue velvet
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: Mike122 »

Niestety, ale te gatunki nie pasują do siebie.
fanatykrm
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2023 16:56

Re: Akwarium 112l-start

Post autor: fanatykrm »

Których by trzeba było się pozbyć?
ODPOWIEDZ