Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: Adammolo »

Pytam tak jak w tytule. Skończył mi się mój uzdatniacz i na giełdzie zakupiłem wlaśnie tropical eskalarin. Po podmianie wody w sobotę, padły w poniedziałek 3 ryby przez noc. Czy to może być przez zmiane uzdatniacza? Czy on wiąże chlor czy kupić coś innego?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: DakotaSan »

Witaj.
Idealnie by było gdybyś sam przeczytał, co na tym produkcje jest napisane, lub jakieś o nim info.
Z tego co ja przeczytałem ( za Ciebie - tak na szybko ) to nie wiąże on chloru a w opisie na jednej
ze stron nawet wskazane jest używanie go z preparatem ''tropicala'' antychlor - więc .........
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: BARA »

Czy naprawdę potrzebujesz uzdatniacza do wody, skoro chlor sam się z niej ulotni po kilku godzinach? Moim zdaniem tego typu preparaty to tylko wyciagania kasy z kieszeni naiwnych akwarystów. Woda wodociągowa w Polsce jest całkiem niezłej jakości, wystarczy ją odstawić na parę godzin i nadaje się do akwarium. Oczywiście powinna zostać przygotowana pod konkretne wymagania ryb (miękka/twarda, kwaśna/zasadowa), ale to już inna kwestia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: goldi_ »

Tylko ze chlor przestał być podstawowym środkiem w wodociągach . Zastąpiono go chloraminą a ta sie nie ulatnia więc odstawianie wody zwykle nie ma sensu i lepiej zastosować jakiś uzdatniacz który wiaże rózne świństwa które mamy w wodzie wodociągowej
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: Elemelek »

Dla potomnych

1 chlor odparowuje z wody (np odkrytego wiadra) dwie doby . Przy napowietrzaniu w ciagu 1 doby
2 W Polsce stosuje sie dezynfekcje wody : Chlorem gazowym (ale sie od tego odchodzi z uwagi na bezpieczenstwo) ,Dwutlenkiem chloru .podchlorynem sodu ,ozonem (ale to niewielki procent ) oraz chloraminą

3 Nalezy pamietac ze chlor w zetknieciu z substancjami organicznymi(np zwiazki amonowe) wytworzy chloramine . Chloramina jest slabszym srodkiem dezynfekcyjnym ale dluzej działającym czyli trudniej sie jej pozbyc z wody niz np chloru gazowego

4 Bardzo dobrze wylapuje chlor i chloramine wegiel aktywny totez dlatego stosuje sie go m in jako ochrone (prefiltr) membrany osmotycznej

5 Zamiast uzdatniaczy mozna i wydaje sie to lepszym wyjsciem przefiltrowanie wody do podmiany przez węgiel aktywny w celu pozbycia sie chloru i chloramin
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: BARA »

Elemelek pisze: 23 maja 2023 12:51 Dla potomnych

1 chlor odparowuje z wody (np odkrytego wiadra) dwie doby . Przy napowietrzaniu w ciagu 1 doby
Skąd jest ta informacja?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: goldi_ »

Również wydaje sie ta informacja mało wiarygodna ale uczciwie przyznać należy że od dawna nie mam styczności z taką wodą .
Jednak , opierając sie na informacji od jednego z akwarystów , przy silnym wzburzeniu wody (cokolwiek to znaczy) po kilku godzinach testami chloru nie da sie wykryć . Nie weryfikowałem choćby z powodu braku takiej wody
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: Elemelek »

Kiedys akwarysci tak wlasnie robili (przed erą internetu)

Ale ..nie chce mi sie rozmawiac z wami

Juz bylem tyle razy obrazany na tym forum ,wysmiewany ze w ogole szkoda slow . Nie na moje zdrowie cos takiego . Od paru lat jestem juz na emeryturze i potrzebuje spokoju a nie nerwow na tym forum bo denerwuje cos takiego jak rowniez te niektore wasze informacje ktore są błedne

Byscie czlowieka do grobu wpędzili a ja mam chore serce i chce jeszcze pozyc


PS Obiecuje ze juz nie bede czytal was a wiec i nie bede robic juz nowych wpisow . Dzis mi corka wytlumaczyla pewne rzeczy

Wszystkiego dobrego i zegnam. Obudzil mnie bol serca i wzialem leki . Jest dobrze wiec nie martwcie sie ale musi byc spokoj bez przezyc takich jak tutaj
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: goldi_ »

Jakbyś rozsądnie dyskutował to byś dłużej pożył . To że kiedyś akwaryści tak robili to nie oznacza że to było dobrze - być może wystarczyło np 6h ale zgoda : 12 nie zaszkodzi .
Tak więc "dla potomnych " wcale nie jest dla potomnych i z całą pewnością nie jest dogmatem jakby wynikało z Twojej wypowiedzi .
A tak na marginesie : dyskusja raczej mało potrzebna skoro chloru sie już nie stosuje na masową skalę .

ps.
skoro nie panujesz nad emocjami czy tez to forum powoduje u Ciebie uszczerbek na zdrowiu to dziwię sie że jeszcze to czytasz .
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: Logic07 »

ja kiedyś lałem prosto z kranu jak podmieniałem wode bez żadnych uzdatniaczy i rybom to nie zaszkodziło, teraz boje się o krewetki i otoski to już tak nie robie
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: Elemelek »

goldi tak chamskich ,złosliwych i przepelnionych jakąs nienawiscią dziwną wypowiedzi pod moim adresem to jeszcze nigdy w zyciu od nikogo nie slyszalem przez tyle lat co zyje a juz spoko zyje . Mam na mysli wszystko co do tej pory napisales do mnie
Ciagle wysmiewanie ,poddawanie w wątpliowosc wszystkiego .No cos niesamowitego
Nie jestem do tego przyzwyczajony i sie nie przyzwyczaje . To powinno byc wrecz karalne ale widac tutaj masz fory ze ci tak pozwalają komus ublizac i sie nasmiewac z niego
Zlosliwcze wstetny !
To nie ja nie panuje nad emocjami tylko ty jestem chamem .

Kasuje konto wiec mnie juz nie zobaczycie tutaj bo nie pozwole sie tak traktowac przez kogos kto po pierwsze mniej wie ode mnie a po drugie nie umie sie zachowac nawet na poziomie podstawowym .Nie chce pomagac takim ludziom

Zegnam
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: goldi_ »

A gdzie widzisz te złośliwości ? Nienawiśc ? przecież nawet Cię nie znam i niczego mi nie zrobiłeś - powiedziałbym że jesteś mi zupełnie obojętny .
Mam obowiązek zgadzania się z Tobą? Jeśli nie to co złego w moich negacjach . Wszak zwykle podaje swoja alternatywną opinię w dodatku popartą moja praktyką (przykładami)
Wreszcie bycie chamem nie jest zabronione i jest mniejszą ujmą niz bycie np głupcem.
Tyle razy już się publicznie zarzekałeś że nie będziesz tego forum czytał o pisaniu nie wspomniawszy że specjalnie ta zapowiedź nie robi wrażenia a jeśli aby wypełnić swoje groźby musisz skasować konto aby Cię nie korciło to chyba stanowi przesłankę do mojej oceny że nie panujesz nad emocjami (?)

cyt." bo nie pozwole sie tak traktowac przez kogos kto po pierwsze mniej wie ode mnie a po drugie nie umie sie zachowac nawet na poziomie podstawowym .Nie chce pomagac takim ludziom"

Bardzo ciekawe - jakiś test na wiedzę ? Ty mi w czymś pomogłeś ? nie żartuj
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy tropical eskalarin działa na chlor?

Post autor: butlonosek »

Ja może wtrące dwa słowa.

Kolego Elemelek ja nie widze aby ktoś z Ciebie się naśmiewał. Nie widze też chamstwa i nienawiści w wypowiedziach goldi_ . Prawda jest taka że każdy ma prawo do swojego zdania i to jest dobre jeśli tylko nie narusza godności drugiego człowieka. I nikt nie musi się zgadzać z tym co napiszesz. I takie prawa rządzą się w internecie, a skoro tego nie rozumiesz i masz słabe serce to może dać sobie spokój z forami w internecie? No bo jak tak bardzo to przeżywasz i ma to szkodzić na zdrowie to chyba nie warto. Bo ludzi tu na forum czy też gdziekolwiek indziej w necie nie zmienisz na własne upodobanie.

Nie wiem czy coś pomogłem ale naprawde pisałem to z dobrymi intencjami.
Pozdrawiam

butlonosek
ODPOWIEDZ