Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: butlonosek »

Witam

Posiadam 112 litrowe akwarium roślinne. Z roślin mam m.in. nurzańce i mam problem. Otóż liscie nurzańca mi brązowieją i odpadają.
Parametry wody mam takie:

-NO2 0
-NO3 30
-Fe 0,4
-Po4 1
-K 15

Co może być tego przyczyną? Światło zmieniłem i mam obecnie belke Led Aquael białą 32 waty. Wode zmieniam raz w tygodniu 1/4 do 1/3 pi razy oko. Filtr kubełek Eheim 2271(chyba nie pomyliłem oznaczenia?) w każdym razie z serii Profesional 4+ 250.
Ma ktoś jakie pomysły? Aaa... i nie stosuje carbo, nawoże Aqua art Ferro 3 pśiknięcia dziennie i Aqua art Micro raz w tygodniu po podmianie wody odpowiednią ilość.

---

Jeszcze dodam że z innymi roślinami tak się nie dzieje tylko nurzańce. Akwarium ma już 1,5 roku.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: goldi_ »

Nie jestem pewien swoich kompetencji ad. nurzańców lecz wziąć należy pod uwagę że to są rośliny bardzo mało wymagające i lubią stanowiska błotne .
Jednocześnie moje pewne zdziwienie wywołała informacja o ilości mikro jakie wlewasz do akwarium - to mniej więcej (może minimalnie mniej ) niż ja wlewam do swojej 1500.
Łacząc to z objawami osmielam sie podejrzewać zatrucie roślin metalami ciezkimi ( Fe i/lub Mn)
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: butlonosek »

Źle mnie zrozumiałeś,wlewam micro raz w tygodniu jedno psikniecie na 40 litrów tak jak zaleca aqua Art.
Co do niby zatrucia Fe to podałem że żelazo mam 0,4 i mieści się w normie. Co do Mn to nie wiem.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: goldi_ »

Jak już pisałem , z nurzańcami to tak średnio lecz to czy masz 0,4 czy też inny wynik to w sumie nic nie mówi . Bardziej podane ilości mnie zastanawiają . Pomiar żelaza (uważam) to fikcja . Przecież podajesz helaty a te rozpadają sie w sposób rózny więc wynik pomiaru też będzie różny by nie powiedzieć przypadkowy. A zrób sobie eksperyment :
zmierz poziom Fe a kolejną próbkę tej samej wody podgrzej do , powiedzmy 60st. Jak się nie będa rózniły to odzyskam wiarę w te testy . Od dawna nie mierzę a raczej szacuję na podstawie tego co wlewam (a Ty wlewasz sporo).
W dodatku udział niebieskiego w oświetleniu też wpływa na wtórne helatowanie i poźniejszy rozpad owych poza naszą kontrolą. Niekontrolowane żelazo (zbyt wysokie) upośledza fosfor (nie tylko zresztą ) a to z kolei prowadzi do opadania liści . Takie to moje rozumowanie
Jak pisałem wcześniej , nie będę tezy tej bronił jak niepodległości - jest spora szansa że sie mylę . Zrobiłbym bym głodówkę roslinom - a co Ci szkodzi.

ps
pod korzeniami mają te rośliny cokolwiek?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: BARA »

Jakie podłoże mają nurzańce? Co jest na dnie akwarium?

Czy masz rośliny wymagające tak dużego nawożenia jak to robisz? Bo równowaga biologiczna w akwarium dobrze się sprawdza przy odpowiedniej ilości ryb i roślin, bez chemii z zewnątrz. Problem z nurzańcami robił się teraz czy był od początku?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: butlonosek »

Już nie ma problemu z nurzańcami. Zmniejszyłem żelazo do dwóch psiknięć dziennie. Oprócz tego podaje również micro i czasami jak tego wymaga sytuacja to fosfor.
Ale skoro pytasz to ci odpowiem. Podłoże to zwykły żwir rzeczny. Z roślin oprócz nurzańców mam dwa lotosy, anubiasa, kryptokoryne to taką długolistną i to wszystko. Proste w uprawie rośliny. Natomiast przejechałem się na kulkach gliniano-torfowych. Jak były te kulki u mnie w podłożu to nie wiedziałem co się dzieje bo miałem wysyp krasnorostów i innych zielonych glonów. Od kiedy wywaliłem wszystkie kulki z podłoża do śmieci to problem bardzo szybko znikł z glonami. I nie mam teraz glonów. Nie wiem dlaczego tak się zadziało. Ale tak było.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Brązowieją i odpadają liście nurzańca

Post autor: BARA »

Dzięki za odpowiedź, myślę że poruszony przez Ciebie temat i związana z nią dyskusja przydadzą się również innym akwarystom.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ