Fotometry Hanna Instruments - czy to się opłaca?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Fotometry Hanna Instruments - czy to się opłaca?

Post autor: butlonosek »

Witam

Jakiś czas temu kupiłem sobie fotometr od Hanna Instruments do mierzenia fosforanów. Za fotometr zapłaciłem 400 zł plus około 120 zł za 25 sztuk odczynników. I od razu pisze że od strony funkcjonalnej jestem bardzo zadowolony. Wygoda i dokładne mierzenie wody to jest na PLUS. Tylko czy to mi się opłaca finansowo?? Tak jak pisałem 25 sztuk odczynników to koszt ponad 100 zł plus przesyłka. Ja narazie mam test tylko do fosforanów co jeszcze jakoś finansowo powiedzmy się trzyma. Ale jakbym chciał dokupić np. fotometr do żelaza i jeszcze do czegoś gdzie do żelaza 25 sztuk odczynników kosztuje 80 zł. No i sam fotometr do żelaza to koszt 400 zł. Co o tym sądzicie? Opłaca się?
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Fotometry Hanna Instruments - czy to się opłaca?

Post autor: goldi_ »

Osobiście uważam że rozbudowa laboratorium w oparciu o "małą hankę" jest nieekonomiczne a wręcz niecelowe. Koszty jednostkowe wykonania testów sa wysokie a jednoczesnie nie ma możliwości pomiaru ważnego , moim zdaniem , parametru jakim jest NO3 . Więc w.g mnie to slepa uliczka .
Sens pomiaru żelaza w akwarium jest moim zdaniem wielce dyskusyjny .
Sam posiadam (i korzystam) z fotometru wieloparametrowego i wykonuje sporadycznie tresty Fe od czasu do czasu z powodu ... bo mam odczyniki :)
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Fotometry Hanna Instruments - czy to się opłaca?

Post autor: butlonosek »

Właśnie też patrzyłem i nie ma u hanki testu na NO3 tzn. jest ale chyba tylko dla słonej wody. Dobra będe używał tego fotometru do fosforanów i tylko do tego a reszte parametrów będe mierzył testami kropelkowymi akwarystycznymi.
Pozdrawiam

butlonosek
ODPOWIEDZ