[91l] obsada do kostki 45cm

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

[91l] obsada do kostki 45cm

Post autor: snuffkin78 »

Witam serdecznie,

Akwarium założone tydzień temu. Otwarta kostka 45cm, 91l. Filtr Aquael Turbo 500, zasypany ceramiką. Kamienie, duży korzeń sporo roślin. Na dnie mieszanka żwiru i lawy 1-5mm. W zbiorniku 8 neonów Innesa i military helmet z likwidowanego 25-litrowego baniaczka. pH 7.2, twardość na razie wysoka, leję carbo, ale chyba zaopatrzę się docelowo w filtr RO. Docelowo garbniki.

Mam jeszcze sporo czasu aż zbiornik dojrzeje i myślę nad docelową obsadą. Myślę nad czymś takim:
neon Innesa - 10szt.
otosek - 5 szt.
kiryski panda lub julii - 5 szt (sierpoplame albo pigmeje byłyby lepsze, ale na mojej prowincji będzie problem z dostępnością)

I tu pojawia się zagwozdka. Potrzebuje jakieś stadko czegoś małego, popularnego i nie płochliwego, co zapełniłoby bardziej górę, ewentualnie wykazywałoby się większą ruchliwością (bo te moje neony to się gubią). Myślę np. nad razborą klinową. Macie szanowni forumowicze jakieś inne propozycje? Danio lubią podobno wyskakiwać, może prystelka, bystrzyki amandy? Około 10 szt. Rozważam też opcję darowania sobie drugiego stadka i zwiększenia neonów do 20szt. Czasu mam jeszcze trochę do namysłu :-)
Pozdrawiam, Krzysztof
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [91l] obsada do kostki 45cm

Post autor: macieks »

Drobnoustek Beckforda
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

Re: [91l] obsada do kostki 45cm

Post autor: snuffkin78 »

Albo drobnoustek obrzeżony, bo mniejszy :-) Ale ciekawa propozycja :-)
Pozdrawiam, Krzysztof
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [91l] obsada do kostki 45cm

Post autor: macieks »

Obrzeżony wymaga nieco mniejszego pH
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

Re: [91l] obsada do kostki 45cm

Post autor: snuffkin78 »

Rozpoznanie bojem w akwarystycznych na miejscu lekko "ostudziło" moje zapędy. Skłaniam się ku obsadzie w kierunku:
- neon Innesa - 10 szt
- otosek - 6 szt.
- parka kirysków panda lub julii
- neon czarny lub razbora klinowa - 10 szt.

Jakieś sugestie?

EDIT:
Ostatecznie w akwarium pływa 10 neonów Innesa, 8 neonów czarnych (było 10, ale 2 do akwarium dotarły w nienajlepszym stanie - masakra, w jakich warunkach ryby w sklepie żyją), 2 kiryski pstre i 6 otosków. Z moich obserwacji wynika, że neony czarne pływają nieco wyżej niż Innesa, więc w sumie efekt poniekąd osiągnąłem.
Dokupuję napowietrzacz bo dyfuzor z Aquaela ciężko regulować.
Pozdrawiam, Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [91l] obsada do kostki 45cm

Post autor: BARA »

Na neony i razbory masz nieco za krótkie akwarium. Te ryby lubią pływać, dla nich 60 cm długości to minium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ