Zielenice punktowe

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Zielenice punktowe

Post autor: Logic07 »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) -zbiornik ma koło 13 lat
2. Litraż i wymiary akwarium - 112 wymiar 80x35x40
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) -2xt8 18wat sylvania grolux i aquastar 1xaquael retro fit plant 10 wat
4.Jak długo świecisz (ile godzin) -10h
5. Podłoże -źwirek w nim kulki gliniano torfowe
6. Filtracja - zewnętrzna aquael ultra 900 1000l/h w nim dwie gąbki o różnej gęstości, ceramika, szat clear water redukujący NO3
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) -roślinny
8. Ozdoby (jakie) -korzenie red moor wood, lignit, jakiś ceramiczny korzonek
9. Rośliny (ile, jakie) -dużo, sagitaria subulatta, anubias petite,żabienica, 2 rodzaje kryptokoryn
10. Ryby (jw.) -otoski,gupiki,krewetki amano, gurami,glonojad
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) -podmieniam raz w tygodniu 25% wody kran ma pH 7.6 GH 9.5 NO3 0
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) -nie podaje
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) -nie
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - pH 7.2 NO3 10 GH 9.5 KH 6 NO2 0 chlor 0 amoniak 0
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik -nie wiem
16. Fotka - fotka póżniej
Opis problemu - na starszych liściach roślin ogólnie wszystkich, najbardziej na sagitarii jest ciemno zielony glon, nieraz ma postać zielonych kropek nie jest tego duzo, nowe przyrosty są czyste, na dole szyby też, z szyby schodzi dość ciężko z roślin staram się większość liści zaglonionych usówać, myśle że to zielenice, ale w dojrzałym akwa zawsze będzie troche zielenic, innych glonów nie mam, myślałem nad zastosowaniem carbo w płynie, co o tym myślicie? gdzieś popełniłem błąd?, od światła słonecznego raczej nie bo akwa stoi obok okna a okno dodatkowo przysłonięte zasłonką, za oknem jest taras z zadaszeniem i przedłużonym spadkiem specjalnie żeby słońce nie świeciło, po radźcie coś
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zielenice punktowe

Post autor: Logic07 »

o takie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Zielenice punktowe

Post autor: goldi_ »

Nie mam zbytniego doświadczenia z tymi roślinkami w dodatku w żwirku ale widać tutaj kilka problemów i jak sądzę owe glony są raczej następstwem.
Na zdrowych roslinach glony niechętnie się lokują a ta sagitaria jest rachityczna. Brak wybarwiania się i słąby wzrost może być spowodowany wieloma czynnikami. Za brak chlorofilu głównym winowajcą jest mikro z żelazem w roli głownej.
Również długotrwałe niedobory fosforu pogarszają kondycje roślin i nawet mikro nie pomoże .
Ten ledwo żyjący liść kryptokoryny również wskazuje że roślina cierpi na braki .
W Twoim przypadku wcale nie tak łatwo podać jedną konkretą przyczyne (tak sądzę) z uwagi na to że nie wiemy zbyt wiele o paramatrach wody (paski są małowiarygodne) .
Przypominam że wiele objawów wygląda nieomal identycznie w przypadku braku pierwiastka jak i nadmiaru innego (zwykle antagonisty)
Zaryzykowałbym i włączył suplementację fosforu i żelaza choć to są antagoniści . Oczywiście w wolna i ostrożna
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zielenice punktowe

Post autor: Logic07 »

a węgiel w płynie nie pomoże? bo kupiłem i leje,fosfor bierze się z rozkładających się resztek organicznych, chociaż jak jest dużo roślin to może być go niewystarczająca ilość, czyli moge lać nawóz fosforanowy? żelazo jest w kulkach a mam same rośliny z mocnym systemem korzeniiwym i pobierają głównie z korzeni
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2023 14:03 przez Logic07, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Zielenice punktowe

Post autor: goldi_ »

Część roślin źle znosi aldehyd glutarowy (składnik podstawowy węgla w płynie). Dodatkowo to tak nie działa że masz brak np żelaza to lejesz węgiel i gitara .
Są na rynku dostępne preparatry dostarczające węgiel a nie zawierające aldehydu . Tak czy inaczej to zaledwie substytut (niezbyt sprawny) CO2 jako źródła węgla
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zielenice punktowe

Post autor: Logic07 »

żelazo jest w kulkach, fosforu nie produkuje obsada? można lać fosfor bez testu na niego? testy są drogie jeden kosztuje 50zł
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Zielenice punktowe

Post autor: goldi_ »

Faktycznie - masz kulki i w dodatku dość gruby żwirek . Nie wiadomo co za kulki i ile tego żelaza wywalają . Może być i tak ze żelazo upośledza wchłanianie fosforu bo jak pisałem jedno z drugim sie nie lubi .
Nic do akwarium nie możesz lać na pałe. Mając takie dane jak podałeś trudno jakieś rewelacje wymyślać .
Fakt - testów darmo nie dają . Z drugiej strony eksperymenty bywają kosztowniejsze . Zaczniesz suplementować fosfor to być może znikną zielone ale przegniesz to wywali sinica . W dodatku fosfor też musisz kupić (...)
To może zmniejsz oświetlenie , poobrywaj uszkodzone liście i poczekaj (bo masz 2x18W świetlówki + 10W LED ?)
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zielenice punktowe

Post autor: Logic07 »

zrezygnować z ledowej? ale pod nią rośnie sagitaria głównie
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Zielenice punktowe

Post autor: MYF19 »

Witajcie.
Myślę, że każdy z was ma po trochu rację.
Mam jednak propozycję, żeby wrócić do podstaw i sprawdzić co może być nie tak.
1. Pierwotne wymogi roślin - czyli typowe środowisko naturalne (jakie jest podłoże występujące w naturze, a jakie mamy). Według mojej "Qwerendy" podłoże "nie jest najlepsze".
2. Badania parametrów wody - pobierz do badania wodę z dna (pipeta i jazda z gruntu wyciągnąć wodę - to nam powie czy parametry w żwirku są w normie czy nie - bo to też może przyczyniać się do uszkodzenia systemu korzeniowego, jak i liści i kłączy nad i pod żwirkiem oraz rozwoju glonów)
3. Jak często dodajesz kulki żwirowe i jak gęsto je sadzisz. (rodzajów kulek jest od z... :oops: i każdy producent zaleca inną ich ponowną aplikację) - Możliwe że systemy korzeniowe roślin rozrosły się do tego stopnia (13 lat) że wyciągnęły z podłoża po prostu wszystko co się dało wyciągnąć i teraz są głodne
4. Oświetlenie - na razie bym nim się nie przejmował - bo skoro działało przez 13 lat - to jedynie co mogło się z nim stać to starzenie się i spadek wydajności - ale 13 lat temu nie było takich lamp więc chyba są w miarę nowe :?: :?: :?: - a może się mylę 8)
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zielenice punktowe

Post autor: Logic07 »

kulki gliniane mam jbl podobno można je aplikować raz w roku ale na opakowaniu jest napisane 180 dni a więc wsadzam je raz na pół roku pod sagitarie dałem gęsto co 4cm, tam gdzie chce żeby rosła więc całkiem sporo, pod kryptokoryny i echinodorus po 3,to bardzo dobre kulki bez nich nic mi nie chciało rosnąć, świetlówki przez ten czas były chyba z 5 razy wymieniane,ogólnie są świeŻe, mają dwa lata niecałe wraz z tą ledową, o co chodzi z tym żwirem? on wcale nie jest taki gruby, najlepszy byłby najdrobniejszy 1-3mm ale ten ma 2-4mm.Nie mam testów żeby zbadać wode mam tylko NO3 które wynosi 10 mam też żywice jonowymienną szat clear water plant który obniża NO3, ale nie regeneruje go teraz, bo mam mało ryb a NO3 jest na dobrym poziomie
ODPOWIEDZ