Obciążenie stropu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Obciążenie stropu

Post autor: DakotaSan »

Witam,

przepraszam, za tak dziwny temat, ale może ktoś już miał taki problem....?
Jak to wygląda z akwarium na piętrze. Ogolnie chodzi o wytrzymałość stropu...
Wiem, ze nikt z fusów nie będzie wróżył, bo nie wie co to za strop, sam tez nie wiem,
co jest pod panelami a panele to jeszcze w dodatku typ pływający.
Ogolnie stara kamienica, pewno belki drewniane i cos jeszcze, a pomiędzy pewno ziemia.
Niby obciążenie przepisowe to 150 kg/m kwadratowy.
Akwarium 350 l, czyli raczej lipa, bo prawie poł tony to może przelecieć przez sąsiadów i zatrzymać się w chinach...?
Ma ktoś tez może jakieś duże akwarium w podobnych warunkach...?
Jakieś rozwiązania, choć w sumie pewno cudów nie będzie.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Obciążenie stropu

Post autor: macieks »

Ostatnio też przemieliłem ten temat. Ogólnie 350 litrów stawiaj śmiało.
Ja mam w planach 600 litrów na 1 piętrze. To co zrobiłem to skontaktowałem się z administracją i wziąłem od nich namiary na konstruktora budynku. Konstruktor, ten który budował budynek, stwierdził, że pod jedną konkretną ścianą nośną o którą mi chodziło mogę postawić tonę. Więc spoko. Budynek 2 piętrowy z 2009 roku.
Mike122
Posty: 177
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Obciążenie stropu

Post autor: Mike122 »

Ale DakotaSan pisze o starej kamienicy to zupełnie inny budynek i z konstruktorem pewnie już się nie skontaktujemy :)
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Obciążenie stropu

Post autor: DakotaSan »

Mike 122 - No właśnie, konstruktor juz dawno temu odszedł.. teraz szukam po urzędzie miasta, i u konserwatora zabytków.

Ale tak się zastanawiam, ze nawet jak znajdę plany z przed 130 lat, to jak to będzie się miało do dnia dzisiejszego.
Oczywiście zawsze fajnie mieć takie plany i może cos w nich interesującego w tym temacie będzie.

Czytałem info na wielu forach...

- niektórzy pisali ze w rogu ścian strop zawsze jest najmocniejszy
- inni, ze jak wanna stoi to reszta tez ''ustoi''... no ja wannę tez mam i niby taka wanna to około 600 kg plus osoba w niej, a może dwie osoby :)
No niby w łazience jest wylewka, ale ona musi stać na tych samych belkach co reszta.
- ktoś tez pisał o wielkich bibliotekach ( chodziło o stare regały ) z wieloma starymi księgami, ze takie meble tez stoją, zwłaszcza w starych
kamienicach i jakoś stoją
Nie sadze, żeby książki, aż tyle ważyły na 1m/kwadrat ( 500 kg )...? w konfiguracji w biblioteczce, bo jedna na drugiej i 3 m wysokości, to
może i tyle będą ważyły... no ale....

Macieks --> chciałbym mieć taką wiarę jak Ty. U ciebie nie ma ''chyba'' drewnianych stropów.

Kurde trochę się nad tym zastanawiam. Ciekawe czy jest ktoś, kto ma w takiej kamienicy trochę większe akwarium niż 200 l....
ODPOWIEDZ