[91l] towarzyska kostka 45

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

[91l] towarzyska kostka 45

Post autor: snuffkin78 »

Witam serdecznie,

Wczoraj przyszedł sprzęt, dzień pierwszy zmagań. W uproszczeniu - wymiana 25-litrowej kałuży na coś w normalnym wymiarze.

Sprzęt źródłowy - AquaelClassic Box 40 (25l), z filtrem Aquael Fan Mini Plus. Obsada - 8 nenów Innesa plus military helmet. Zielenina - jakaś karłowata odmiana kryptokoryny, vallisneria tortifolia i monte carlo.

Sprzęt docelowy - Mitoja Glass 45x45x45cm (91l), filtr Aquael TurboFilter 500, oświetlenie belka Twinstar Light 45B II.
Docelowa obsada - stadko Neon Innesa, może parka glonojadów, kilka kirysków (któreś mniejsze), plus jakieś stadko dla zrównoważenia górnej partii

1. Tak wyglądało źródło, czyli 25-litrowy zbiorniczek który postanowiłem wymienić. Zbiorniczek aktualnie w lokalizacji tymczasowej.
Obrazek


2. Krok drugi, czyli przygotowania. Akwarium kilkukrotnie wypłukałem. Korzenie kilkukrotnie wyparzyłem wrzątkiem i wypłukałem, podobnie zebrane kamienie (kamienie dodatkowo moczyły się przed wyparzaniem w roztworze chloraminy). Przygotowałem podłoże - ok 10kg żwiru i 2 kg lawy wulkanicznej. Ziarno 1-5mm.

3. Warstwa pierwsza - 2cm (średnio, z przodu trochę niżej niż z tyłu) substrat Diversa NutriPlant (z paczki 5kg zostało mi trochę ponad połowa), dookoła mieszanka żwirowa żeby nie miał dostępu do światła.
Obrazek

4. I sypiemy... Warstwa docelowa ok. 6cm przód, 8cm tył. Kamienie, korzenie. Efekt, oprócz bólu w krzyżu poniżej:
Obrazek


W w piątek etap II, czyli zielenina i zalewamy :-)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2023 18:36 przez snuffkin78, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Krzysztof
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

Re: [91l] dziennik, towarzyska kostka 45

Post autor: snuffkin78 »

W piątek sadziłem rośliny: ludwigia repens, mech jawajski, micranthemum monte carlo, staurogyne repens, bacopa caroliniana, echinodorus amazonicus, staurogyne polyspermia. Aranżacja w trakcie zalewania uległa modyfikacji - korzeń postanowił wypłynąć na powierzchnię, robiąc lekką demolkę przy okazji.Twartość na paskach JBL max, pH - 8. Masakra. Podmiana 10l na destylowaną, korzeń puszcza "farbę", leję carbo.

Sytuacja opanowana, widok z soboty. pH już znośne 7,2, twardość spada.
Obrazek

Niedziela - likwidacja małego akwa - 8 neonów Innesa trafiło do nowego domu, podobnie military helmet. Na razie towarzystwo zadowolone, woda przybiera herbaciany odcień.
pH - 7,2, twardość gdzieś między 14-21ppm, alkaliczność w okolicy 10KH.

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

Re: [91l] towarzyska kostka 45

Post autor: snuffkin78 »

20.03.2024, po niedawnej dużej przycince roślin.

Aktualna obsada: 7 neonów Innesa, 7 neonów czarnych, 2 kiryski pstre, 6 otosków, military helmet.


Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
ODPOWIEDZ