Gurami złote - długie odchody

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Gurami złote - długie odchody

Post autor: wojtalkow »

Witam,
zakupiłem do nowego większego akwarium, 4 tygodnie temu 4 Gurami złote, od samego początku te Gurami "produkowały" długie odchody w dwóch rodzajach - koloru jasnobrązowego - cienkie oraz zielone grube - czasami był mix, czyli trochę jednego i trochę drugiego, odchody te są dość długie (np. 7 -10 cm) i trzymały się rybek, tj. dopiero mocne intensywne ruchy powodowały, że kupy odpadały. Napisałem do sprzedawcy, czy ich rybki też wykazują takie cechy - odpisali, że nie wykazywały i że są zdrowe. Rybki miały jakieś 3 - 4 cm. Po jakichś 3 tygodniach jedno Gurami wyskoczyło z akwarium i zostały 3 sztuki, przy okazji domawiania innych ryb, zamówiłem również nowe jedno Gurami i to Gurami już nie robiło takich kup przez pierwsze 5 - 6 dni po zakupie - więc dochodzę do wniosku iż z tymi 3 jest coś nie tak, obecnie i to 4-te Gurami zaczęło mieć ciągnące się odchody - jasnobrązowe cienkie nitki. U 3 gurami (obecnie mają 5-7 cm) - średnica jasnych odchodów to 1 - 2 mm, ciemne zielone to 2 - 3 mm (mniej więcej jak larwy szklarki), u nowego, które jest mniejszy niż reszta (ok. 3 - 4 cm), odchody mają mniej więcej 1 mm średnicy. Rybki robiły takie kupy od zakupu do dzisiaj włącznie. Nowe gurami przez 5 - 6 dni nie miało ciągnących się kup, ale teraz widzę, że i u niego zaczyna zwisać drugi ogon. Problem jest taki, że ryby nie wykazują absolutnie żadnych cech choroby - rosną jak szalone, są aktywne, brzuchy może mają duże (bloat?), żadna nie padła. Przez 4 tygodnie żadna inna ryba w akwarium nie ma takich odchodów, tylko te Gurami. I pytanie, czy to cecha charakterystyczna ryb, czy jednak choroba? Jeśli choroba to jaka?
Akwarium to 200l z CO2, z dużą ilością roślin, filtr Aquael Ultramax 2000, 3 kosze z ceramiką, 2 z gąbkami, ryby to: 15 neonów, 4 gurami złote, 10 kirysków pstrych, >10 kirysków karłowatych, 10 otosków przyujsciowych, 10 krewetek amano i 4 zbrojniki albinosy.
Zdjęcie z kupy:
IMG_20240308_045336.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Gurami złote - długie odchody

Post autor: wojtalkow »

I zdjęcie z dzisiaj:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Gurami złote - długie odchody

Post autor: macieks »

Może rozwiązanie jest proste, może przekarmiasz ryby. A gurami mają najlepsze dojście do pokarmu. Ja bym spróbował przez tydzień zrobić głodówkę a potem karmić o połowę mniej i wtedy zobaczyć czy odchody znikną.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Gurami złote - długie odchody

Post autor: BARA »

Prawdopodobnie masz ryby zakażone pasożytami wewnątrzjelitowymi. Radzę poddać całe akwarium kuracji odrobaczającej, zastosuj któryś z preparatów od pasożytów wewnętrznych firmy Sera lub Zoolek.
Pamiętaj, że kurację należy powtórzyć po dwóch - trzech tygodniach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Gurami złote - długie odchody

Post autor: wojtalkow »

Hm, widzę dzisiaj, że jeden z otosków jakby spuchł na brzuchu i za nim ciągnie się też ogon z odchodów - więc może to bloat? Zastanawiam się nad podaniem Zoolek Protocaps M. Jaki wpływ na krewetki ma ten lek? Mam 10 amano.
ODPOWIEDZ