Co sie dzieje z moim welonem pomóżcie!!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
robacek
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2005 19:42

Co sie dzieje z moim welonem pomóżcie!!!

Post autor: robacek »

Powiedzcie mi co mogło stać sie mojemu welonowi. Mam go od ok 1,5 roku i od początku było wszystko ok a teraz zaczął pływać do góry brzychem. Dosłownie. Nie widać na nim żadnych zmian, jest żwawy i energiczny, śmiało podpływa po pokarm i gdy go lekko przestraszyć to ucieka jak szalony. Sęk w tym ze jak obróci sie na brzuch i popłynie w dół akwarium to potem jak by go coś wyciągało do góry. Obraca sie na grzbiet i pływa ale do góry brzuchem. Czy imeliscie podobne przypadki. Czo to jakas choroba. Podpowiedzcie mi prosze. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Ile litrów ma twoja KULA z WELONEM ?
A tak na poważnie
Daj inne szczegółowe informacje o akwarium (błagam tylko nisz że go trzymasz w kuli)...
robacek
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2005 19:42

Post autor: robacek »

Akwa ma ok 90 litrów. rozmiary ile pamietam to 60x34x40 (szerxgłębxwys)
Co jeszcze filtr aqua szut senior plus. Dwa welony trzy niewielkie skalary glonojad. Co jeszcze chcesz wiedzieć.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Prawdopodobnie twoja welonka ma problemy z pecherzem pławnym. Oddziel ja od innych rybek, zeby jej nie podskubywały. Karm go pokarmem który opada na dno, ale najpierw go rozmocz. Bardzo dobry jest zielony groszek. Masz bardzo żle dobraną obsade. Welonki to rybki zimnolubne na jedną przypada około 60l. Skalary potrzebują akwarium wysokości minimum 50cm. Jeśli to jest stanardopwe akwarium 90l to na pewno tyle nie ma. Jaka masz temperature wody w akwarium? Choroba ta moze być wywołana bakteriami. wtedy nalezy zastosoawć leki np Bactopur direct
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

robacek pisze:Akwa ma ok 90 litrów. rozmiary ile pamietam to 60x34x40 (szerxgłębxwys)
Co jeszcze filtr aqua szut senior plus. Dwa welony trzy niewielkie skalary glonojad. Co jeszcze chcesz wiedzieć.
Masz za małe akwarium na te wszystkie ryby i to z pewnościa było posrednia przyczyną choroby rybki, tak jak poprezdnik pisał, wyglada to na problemy z pęcherzem pławnym. Moja rada: oddaj skalary. Po pierwsze za małe akwa na skalary (min. wysokość 50cm, a poza tym litraż za mały), po drugie skalary wymagaja temperatury powyżej 24,25*C, a welony mogą żyć w temp, nie przekraczającej 22*C. Więc nie weim jak ty pogodziłeś wymagania tych gatunków ryb.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

welony i skalary ;/ nie wiem skad sie bierze ta kombinacja ryb o zupelnie odmiennych upodobaniach. u mnie same welony , ale tez mialam taka sytuacje - welon nagle zaczal plywac do gory brzuchem, problemy z pecherzem plawnym to nie sa, a zmiana jedzenia nie pomaga . Moim zdaniem moga to byc jakies nicienie albo inna choroba - moze puchlina ;/
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
grzegorz15
Posty: 45
Rejestracja: 28 lip 2006 18:12

Post autor: grzegorz15 »

niedawaj rybce nic do jedzenia przez kilka dni to powinno pomóc
:D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

wymiary akwarium dają nam litraż 81l, wewnątrz mieści na pewno o kilka litrów mniej.
Za małe akwarium na welony, za małe na skalary, źle dobrana obsada, wymagania ryb nie do pogodzenia.

Proszę, ogranicz karmienie, podmień wodę, wyczyść filtr. Możesz zastosować dodatkowo SERA Omnipur, powinien pomóc, jeżeli problemy wynikają z pasożytów wewnętrznych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ