Białe plamki na płetwie ogonowej

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
nova
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2006 9:50
Lokalizacja: Kielce

Białe plamki na płetwie ogonowej

Post autor: nova »

Witam,
Kilka dni temu kupiłam złotą rybkę (hoduje ją samotnie w małym akwarium). Wczoraj zauważyłam u niej białe małe kropeczki na płetwie ogonowej :( Nie jest to sprawa ubarwienia - ponieważ są odstające - tak więc podejrzewam, że moja rybka choruje i co w związku z tym mam teraz zrobić?
Czy jest możliwe, że zachorowała u mnie? Kupiłam ją w piatek, dziś jest poniedziałek - a plamki zauważyłam wczoraj :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74
http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=930

Może to i ospa, ale napisz coś więcej o akwarium / ziorniku ... i zapoznaj się z regulaminem ;)
Jak wiesz ... złota rybka / za pewne Welon to ryba spora i potrzebuje dużego akwarium, pomóc jej możesz przede wszystkim przez stworzenie odpowiednich dla tego gatunku warunków (2 link podaje choroby, ich objawy i sposoby leczenia)
pozdrawiam
nova
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2006 9:50
Lokalizacja: Kielce

Post autor: nova »

Dziękuję :)
Widzę o co chodzi - temat powinnam wrzucić do działu "choroby" - ale wybacz - dopiero dziś zalogowałam się na forum :)
Przeczytałam na temat ospy i zdaje się, że to będzie to, niestety :(
Warunki jakie stworzyłam mojej rybce może nie są idealne, ale chyba też nie są bardzo złe - zbiornik ma 10 litrów, ale rybka jest też maleńka :wink: (broń Boże nie jest to szklana kula, tylko normalne prostokątne klejone akwarium
:wink: ) Wrzuciłam jej kamyczki, plastikową roślinkę i termometr, dziś chciałam kupić brzęczyk, zby móc jej wodę napowietrzać :) Woda w którą ją wpuściłam w piątek była odstana - ok.2 tyg. Karmię rybkę Tropicalem (różowe płatki), ale wyczytałam,że można jej wrzucić także kawałek liścia sałaty i sparzonego płatka owsianego - co o tym sądzisz? (jest to info z z książki dla akwarystów).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Rybka mała ale w 10 litrów nie ma możliwości odpowiedniego rozwoju ! to 1 błąd, 2 to brak napowietrzania/filtracji - dobrze że woda chociaż odstała ...
W takim akwarium będziesz miała ciągłe problemy, jeśli nie możesz zmienić na większe to proponuje ładengo bojownika zamiast welona oraz żywe roślinki :)
Proponuje jeszcze poczytaj > http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=638
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No tak świete słowa, jeśli to ospa znaczy się kulorzęsek i leczenie pomoże, ale moga sie co chwile jak pisał przedmówca dziać podobne rzeczy. Najważniejszy start z akwa, od tgo zależy tak wlaściwie cały nastepny czas co się bedzie w akwa działo. A co do choroby, jeśl to ospa proponuje podawac ichtiosan, do nabycia w sklepie akwa, po 2-3 dniach powinna byc poprawa...ale co do akwa, coz...masz link, masz wskazówki i zobacz :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
nova
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2006 9:50
Lokalizacja: Kielce

Post autor: nova »

Witam,
Wróciłam przed chwilą z zoologicznego, w którym przed weekendem kupiłam moja rybkę.
Kobieta ze sklepu potwierdziła, że w ten sposób objawia się ospa, a nastepnie zaczęła przeglądać swoje ryby stwierdzając, że u niej są czyste. Zaproponowała mi jakiś specyfik za 3 zł w niebieskim opakowaniu, który miałabym rozrobić z wodą - pół łyżeczki od herbaty na 10 l wody.
Przyglądając się jej rybom zauważyłam, że jedna z nich jest identycznie "skropkowana"jak moja - i to nawet mocniej! (sic!) A kobieta twierdzi nadal, że jej ryby są czyste! Poprosiłam ją, żeby złapała ją w siatkę i podsunęła bliżej jarzeniówki skoro tego nie dostrzega, a ona zaczęła mi tłumaczyć, że nie może "machać" w akwarium teraz siatką, bo posadziła właśnie roślinę - żabienicę :/ Takie wytłumaczenie, żebym tylko nie udowodniła jej, ze sprzedała mi chorą rybę...hmm
A najgorsze jest to, ze w piątek w jej akwarium pływało ok. 15 rybek a dziś zostały 4-ry....no może się sprzedały....a może...padły
A jeśli się sprzedały w sobotę - to każdy kto zakupił w tym miejscu rybę już ma chorobę w akwarium....
Muszę poszukać jakiegoś dobrego zoologicznego w Kielcach, gdzie sprzedający nie tylko robi biznes,ale też wie co sprzedaje i jest uczciwy - taki,który nie sprzeda chorej ryby :(
Hmm, a o zmianie akwarium też pomyślę...teraz muszę ją wyleczyć :(
nova
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2006 9:50
Lokalizacja: Kielce

Post autor: nova »

Chciałam pokazać moją rybkę i te plamki-kropki, które ma na płetwach (o ile będzie to tutaj widoczne)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Rybia ospa jak na moje widoczne plamki jak zawsze w tym przypadku. Najlepsze leczenie jak juz wspomniałem ichtiosanem. Nie powinno być kłopotu z wyleczeniem rybki.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ