[240 - profil] ogólne + 10 Neonów

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Powiem tylko tyle... Neonki sa naturalnym pokarmem Skalarow w naturze!
A dorosly Skalar ktory raz posmakowal tego smakolyku bedzie czesciej probowal! Moze bedzie dobrze szlo miesiacami, jednak kiedys bedziesz napewno tracil Neonki. A ze Skalary to nie Polypterusy to chyba wiem! Dziwne porownamie :roll: .Wyobraz sobie Skalary tez hodowalem(Kilka lat). Mnie glownie chodzilo oto, ze KAZDA nowa rybka w Akwa inaczej pachnie i jest interesujaca dla Kazdej innej rybki zamieszkujacej te Akwa. Dlatego powinno sie zarybiac, duzo mniejszymi rybkami (wchodzacymi w gre jako kasek dla innych ryb) Akwa po zgaszeniu swiatla. Jednak nawet to nie jest gwarncja na sukces! U jednego to funkcjonuje u drugiego nie! Dlatego te ostrzezenia pod wzgledem obsady Skalary i Neonki. Naturalnie mlody skalar nie bedzie jadl Neonkow... bo sa zbyt wielkie :idea: Jednak z czasem beda mialy rozmiar fajnego kesa na obiadzik :lol: Kiedys hodowalem Altumy...przez rok nie jadly Tetr cesarskich. Az kiedys jeden sprobowal... :wink:
Pozdrawiam Marcin!
A ze Piranie nie atakuja Neonkow to z innej przyczyny! Sa zbyt male i dlatego nie jako pokarm traktowane :idea: poprostu szkoda wysilku pogoni dla okruszka. Ryby dzialaja racjonalnie i wiedza czy cos takiego ma sens. W tym przypadku nie! Neonek nie pokryje straconej energii podczas polowu!
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jednak watpie zeby skalary przyzwyczajone do neonków rzuciły sie na nie.Zgadzadzam sie ze neonki sa czescia naturalnej diety skalarów(bo przeciez skalary nie sa wyspecjalizowanymi drapieznikami).Tylko ze instynkty z natury rzadko daja znac u ryb wszystkozernych z hodowli nie z odłowu.Reasumujac zawsze istanieje ryzyko(tak jak juz wczesniej pisałem) ale jesli stosuje sie pewne srodki ostroznosci mozna to ryzyko zminimalizowac.
P.s a porównanie do polypterusów wzieło sie od Ciebie moj drogi sumie:
Tez tak myslalem... Hoduje Hemichromis lifalili razem z Polypterusami. Samiec ma 14cm a samica okolo 10cm. Dokupilem jeszcze jedna parke...Samiec 11cm samica 8cm. Roznica nie wielka, a jednak! Nowy samiec i samiczka nie przezyly pierwszej nocy! A moj "43,5cm" (Brain Wink) samiec Polypterus ornatipinnis oraz jego partnerka okolo 38cm. byly syte i zadowolone!
Przemek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Moj drogi Owlu...Ten przyklad byl odpowiedzia na... "I jeszcze raz!"
myślę że skoro już pływają u ciebie neonki to kilka nowych nie spowoduje zmiany zachowania skalarów.. różnica rozmiarów młodych neonków i tych starszych nie jest na tyle duża żeby miały zostać pokarmem dla skalarów. choć odnoszę wrażenie że wywód ten jest bezcelowy, obiecałeś w końcu zająć się rośłinkami..
U mnie tez plywaly Hemichromis z Polypterusami... i tez dodalem kilka nowych rybek tego samego gatunku (Hemichromis lifalili)! I one tez sa jednym z naturalnych pokarmow Polypterusow. Tak jak i Neonki dla Skalarow!
Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ahah czyli wszystko jasne :) Lecz jak widzisz sam zauwazyłes ze dodałes mniejsze ryby od tych bedacych w akwarium,wiec to zapewne było przyczyna.A u neonków nie ma mniejszy,wiekszy bo w wiekszosci sklepów sa sprzedawane juz w pełni wybarwione ,dorosłe osobniki.Jak pisałem mi sie raczej nie wydaje zeby neonki były pozarte,ty masz swoje zdanie na ten temat,byc moze czas pokaze kto z nas ma racje :)
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

jasku jak coś to ja wezmę od ciebie te neonki :wink:
dalej upieram się przy tym że te neonki moznaby wpuścić.. neonki są na tyle sprytne i zwinne że powinny sobie poradzić (oczywiście, nigdy nic pewnego) ale, jak pisał owl, dodanie kolejnych neonków do obsady raczej nie wpłynie na zachowanie skalarów. może faktycznie zmieni się to z wiekiem (wielkością), ale że posłużę się taką analogią :wink: pies wychowany z kotem nie rzuca się na niego po dorośnięciu. moim zdaniem, podpartym skromnymi obserwacjami, skalary przyzwyczają się do neonków jako naturalnego otoczenia, i jeśli będą odpowiednio karmione, co też jest ważne, nie powinno stać się nic złego (dalej to "nie powinno" :wink:)
tyle że to już pewnie akademickie dywagacje, snooze obiecał zająć się rośłinkami :wink: liczę na zdjęcia w galerii, miło byłoby zobaczyc jakie są efekty :)
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

hihihi jak narazie moja lawiczka ladnie sie prezentuje i dopuki ze skalarami bedzie zyla w zgodzie nikomu jej nie oddam :D
ODPOWIEDZ