[60l] jaka obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
zuska
Posty: 145
Rejestracja: 22 sty 2006 22:30
Lokalizacja: Warszawa

[60l] jaka obsada

Post autor: zuska »

Obecnie mam 30l akwa w nim 7 gupików bojownik samiec 2 platki i 3 otoski ale w niedługim czasie chcę kupić 60l i teraz moje pytanie czy ta obsada może zostać czy nie! Może czegoś się pozbyc a kupić coś innego!
Ewentualnie zastanawiam sie czy zostawic tylko 3 otoski i kupic z 5-6 brzanek sumatrzańskich są takie piekne!
Awatar użytkownika
żwirek
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2006 19:57

Post autor: żwirek »

Daruj sobie brzanki, bo obgryzają długie płetwy(gupiki, bojownikiitp.)
Tutaj zamieszczam obsadę do akwa o pojemności 54 l., którą przepisałem z książki(Peter Stadelmann, Akwarium; wydawnictwo Delta). Mam nadzieję, że ci się spodoba
***3 grubowargi złotopręgie(Epalzeorhynchus kallopterus),
1 zbrojnik (Ancistrus sp.), 7 neonów inessa(Paracheirodon Inessi), 5 brzanek sumatrzańskich(Barbus (Capoeta)tetrazona), 3 brzanki brokatowe(Barbus schuberti), 3 kiryski(Corydoras paleatus), 2 barwniaki czerwonobrzuche(Pelvicachromis pulcher) 4 platki lub molinezje ostrouste
W akwarystyce nie da się utworzyć zasady, do której nie ma wyjątków.
kleopatra2015
Posty: 26
Rejestracja: 08 sty 2005 19:18

Post autor: kleopatra2015 »

Moja obsada 60l akwa:
-Dwa barwniaki czerwonobrzuche
-Dwie krewetki filtrujace
-Dwa cierniooczki
-Cztery kiryski
-Glonojad
Mam jeszcze jednego Bystrzyka Pereza (reszta tego gatunku padla), ale wkrotce oddaje go w dobre rece :)
Co do roslin:
Dwie duze Cryptocoryny Nellsa
Jedna Duza Cryptocoryna Blassia (jako wystawna, na pierwszy plan)
Microzium
i na tylnej scianie trawki

Do tego korzen ceramiczny, kokos i domek z kamieni.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Żwirek, ta obsada z ksiązki to chyba jakieś nieporozumienie: tyle ryb do 54l???? Brzanki Sumatrzańskie? Zbrojnik niebieski???? To chyba żarty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

Sporo rybek jak na takie akwa... Ja sie bałam wsadzić 3 gupiki do 25 litrow, a tu niby w książce tak pisało??

Radzę się zastanowić nad obsadą. Na forum jest kilka propozycji dla akwa 60l.
ganna
Posty: 12
Rejestracja: 05 wrz 2006 6:46

Post autor: ganna »

żwirek pisze:Tutaj zamieszczam obsadę do akwa o pojemności 54 l., którą przepisałem z książki(Peter Stadelmann, Akwarium; wydawnictwo Delta). Mam nadzieję, że ci się spodoba
***3 grubowargi złotopręgie(Epalzeorhynchus kallopterus),
1 zbrojnik (Ancistrus sp.), 7 neonów inessa(Paracheirodon Inessi), 5 brzanek sumatrzańskich(Barbus (Capoeta)tetrazona), 3 brzanki brokatowe(Barbus schuberti), 3 kiryski(Corydoras paleatus), 2 barwniaki czerwonobrzuche(Pelvicachromis pulcher) 4 platki lub molinezje ostrouste
BARA, to nie żarty - mam tą samą książkę - właśnie dzisiaj moje dziecko - jako że zainteresowało się akwarystyką i założyliśmy akwarium - dostało ją w prezencie na urodziny od znajomych. Poczytałam trochę i trafiłam na te obsady (bo nie tylko ta jedna tam jest) i od razu skojarzyło mi się z tym postem na forum. Zresztą inną rzeczą którą piszą w tej książce to np. to że rybek nie należy kupować razem z akwarium tylko należy odczekać 3 dni i takie różne (nie przeczytałam jej jeszcze całej). Hmmm, no i w co taki początkujący (jak ja na przykład) ma w końcu wierzyć. Jak przesiewać ziarna od plew niekoniecznie ucząc się na błędach własnych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ganna, masz rację, w książkach różnie piszą. Najlepiej sie uczyć na błędach i to cudzych. Po to jest to forum żebyśmy wymieniali się doświadczeniami i wiedzą: nie książkową ale nabytą i wypraktykowaną.

Mam taki zwyczaj, że wiedzy szukam nie u jednej osoby ale pytam wielu. Stąd też nigdy nie polegam na jednej publikacji ale posługuję się wieloma + własne spostrzeżenia. Np. ta obsada: sama logika wskazuje, że na 54l to będzie bardzo duże przerybienie, a wymagania tych ryb są większe niż taki mały zbiornik.

Jednym z przykładów, że literatura podaje jedno a praktyka świadczy o czymś przeciwnym jest chociażby sprawa bocji lohachata, opisywanej jako ryba stadna a według hodowców jest to ryba o charakterze samotnika (patrz wypowiedzi na tym forum).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ