korzen w wodzie

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pietras88
Posty: 80
Rejestracja: 09 lut 2006 18:21
Lokalizacja: Sandomierz

korzen w wodzie

Post autor: pietras88 »

Witam
4 Dni temu do akwa 240L wsadzilem korzen o gł ok 30 cm nie za wysoki.Zauwazylem ze woda zabarwila i sie na taki zlotawo-zielony. Czy mozliwe jest to ze to korzen mi tak zabarwil wode ?>?!!! korzen taki maly a akwa takie duze <co?> pomocy
MOIM HONOREM JEST WIERNOŚĆ
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jak najbadziej jest to możliwe, korzenie wydzielają do wody garbniki które zabarwiają wode na "herbaciany" kolor.
To jest nieszkodliwe a nawet powiedziałbym, że pożadane (garbniki hamują rozwój bakterii chorobotwórczych).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

To normalne że korzeń zabarwia wode. Radze się do tego przyzwyczaić bo tak bedzieprzez dłuższy czas.
Czołem :)
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Agta »

No tak, ale nie napisałeś wcześniej czy jakoś ten korzeń gotowałeś wcześniej, czy może go tylko moczyłeś (czy w jakikolwiek sposób konserwowałeś przed włożeniem do akwarium). :?
Jeśli tak, to nie powinien on już zabarwiać wody.
Jeśli nie, radziłabym żebyś go wyłowił i coś z nim jednak zrobił.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

To czy korzen bedzie barwic wode jes zalezne wylacznie od gatunku drzewa jak i uwarunkowan danego korzonka
Korzenie ktore ja preparowalem byly gotowane od 1 do 18 godzin + kilkudniowe moczenie efekt byl taki ze jedne nie barwily a inne barwily i dalej barwia pomimo ze sa w wodzie juz kilka miesiecy
Jesli przeszkadza Tobie kolor wody to wyjmij go i obgotuj lub raz na kilka dni wkladaj wegiel do filtra
Chyba ze jestes cierpliwy to poczekaj az samo ustapi
czerniawski_77
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2006 10:56

Post autor: czerniawski_77 »

Również zakupiłem sobie korzeń i teraz sie moczy tylko nie wiem czy mam go gotować ? Pierwszy gotowałem i po roku sie rozpadł ledwo już stoi obawiam sie o życie moich podopiecznych .
160L JBL CRISTAL PROFI 250
10x Neon Innesa
10x razbora klinowa
6x Załobniczka
2x Gurami Mozaikowy
2x Kiryśnik
3x Kirysek Pstry
2x Kosiarka
2x Zbrojnik N
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam,moim zdaniem wystarczy bardzo dobrze korzen umyc np silnym strumieniem wody(myjka samochodowa) i przelac go kilka razy wrzatkiem.A z barwieniem wody jest tak jak powiedzial Rybaczki:jedne barwia inne nie, ja np mam korzenie drzew egzotycznych i po 2 miesiacach pobytu w akwa ciagle barwia wode na lekko slomkowy kolor ale to akurat mi odpowiada.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A ja mam w akwarium od kilku dni korzeń z wierzby i nie barwi wody.
Korzeń ten przez 3 miesiace leżał u mnie w stawku, natępnie wyszorowałem go i moczyłem przez 24h w roztworze KMnO4 (0,2g na 5 litrów wody) + 10 ml 35% H3PO4.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

A ja mam prosbe do Chemika by podawal takze nazwy potoczne bo jestem pewien ze nie kazdy wie co oznzczaja te wzory :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do Rybaczki: chyba żartujesz :?:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@ Rybaczki
pisze tak z przyzwyczajenia, ale jak sobie życzysz, H3PO4 to kwas ortofosforowy, KMnO4 to manganian (VII) potasu (dawniej: nadmanganian potasu)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
H3PO4 to kwas ortofosforowy
Odradzam od stosowania tego specyfiku!
Glony szczegolnie pedzelkowate sie bardzo by cieszyly!!!
Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A byś sie zdziwił. Ja to stosuje i jakoś nie mam problemów z glonami. Trzeba tylko wiedzieć ile tego kwasu dać by strącić nierozpuszczalne fosforany wapnia i magnezu (w ten sposób pozbywam sie twardości węglanowej) i wszystko gra
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
No to jak jestes taki pewien to sprobuj zakwasic wode do pH 5,0 Tym wlasnie kwasem ....juz po kilku dniach wybija glony!!! A na to daje 100%!
Wiec nie kazdy wje ile tego stosowac! A opis producenta podaje dobra dawke do zbijania pH jednak tez dobra dla wszelkich glonow! A zbicie pH tym kwasem do pH 6,8 lub podobnie mija sie z celem...!!! Sa inne 100 razy lepsze sposoby uzyskania tak sladowego zakwaszenia! I nie trzeba stosowac chemi! Pozatym sterzenie PO4 w wodach tropikalnych jest 10 do 100 krotnie mniejsze jak w naszej kranowce...wiec powinnismy je raczej zwalczac. Nie jeszcze zwiekszac! Zastanow sie co piszesz... Co do zakwaszania...to napewno dobry srodek. Jednak dla glonow tez!
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ja tylko pisze jak ja to robie, a że mam z tym środkiem doświadczenie to wiem na ile moge sobie pozwolić. Osobiście też jestem za naturalnymi metodami uzdatniania wody, ale niestety mam w kranie taką wode, że za pomocą samoge torfu jej nie zakwasze i musze sie posłużyć tym kwasem (jest łatwo dostępny)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ