gupiki z guraminami i skalarami.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
betta splendens
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2006 17:24

gupiki z guraminami i skalarami.

Post autor: betta splendens »

Czy mozna trzymać gupiki ze skalarami i guraminami? Akwarium w tyle ma rozległy busz roslinności (kabomby, moczarki, bakopy), więc myślę, że gupiki będą miały sie gdzie schować.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No ze skalarami sie da, z gurami nie sadze, nawet obawiam sie zestawienia gurami skalary. Gurami sa bardzo terytorialnymi rybkami, zaczna zabiegac o jak największa przestrzen w akwa do dobicia zbednych ryb włącznie. Musiałby chyba to byc spory zbiornik 200 litrow wzwyz i mozna by cos takiego poprobować. Niestety jednak odradzam.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
betta splendens
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2006 17:24

Post autor: betta splendens »

Mój tata w akwarium 90l hodował skalary, mieczyki, gurami i gupiki i jakoś mu się udało (chyba cudem). Ja w akwa 126l mam 3 skalary, 4 gurami, 2 kjiryski, 2 d. malabarskie bocję siatkowaną i zbrojnika niebieskiego, a oprócz tego jakies gupiki. Mam przerybienie, ale kiedy danio trochę podrosną oddam je do mojego kolegi, który ma 112l, a w nim plekostomusa i 3 gupiki. Jak guraminy bedą sie kłócić, to też tam wyladuja (przynajmniej połowa). O guraminy jestem spokojny, bo przez pewienn okres czasu miałem jednego z danio i gupikami w 43l. Pogonic je pogonił, ale żadnego nie obgryzł.
Dziękuję za szybką odpowiedź i proszę o następne :D
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ależ proszę :) Jak ejstem zawsze staram sie jak wiem odpowiedac. Fakt masz przerybienie i na pewno cos z tym bedziesz musiał zrobić. Wiesz to ze cos sie da hodowac, wcale nie oznacza ze dobrze hodowac. Skalary potrzebuja duzych zbiorników, podobnie jak gurami, wtedy rosną nie karłowacieją i zapewniam sa o wiele piekniejze niz w małych stłumionych akwach. Generalnie z Twojego akwa pozbyłbym sie gurami, naprawdę to bardzo terytorialne rybki jesli nie ejszcze to za moment. Uzupelnil akwa o wieksza ilosc kiryskow bo to stadne rybki. Bocja za bardzo chyba tez sie tam nie nadaje, ale cóż...Zasadniczo nie dokladaj juz jak chciales nic...a pomysl nad nowym domkiem dla gurami, naprawde polecam taki ruch.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
betta splendens
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2006 17:24

Post autor: betta splendens »

Myślę, że kiedy u gurami będzie już widoczny dymorfizm płciowy, zostawię w akwarium tylko jedną płeć, wtedy ich terytolializm powinien się ograniczyć.
Postaram sie obsadzic akwarium gęsto roślinami, witedy ryby bedą miały sie gdzie schować.
Bocja siatkowana według różnych źródeł powinna mieć akwa 80-100l minimum. Ja mam 126l (czyli jakieś 105-110l brutto), więc chyba jej tam dobrze. Do akwarium przeniosłem jej ulubiony ceramiczny korzeń, w którm przedtem całymi dniami siedziała. Teraz częściej wychodzi na zewnątrz.
Bocji nie chcę wyeksmitować, bo specjalnie dla niej zmieniłem akwarium z 44l na 126, więc myślę, że byłoby to bez sensu.
Czy jeśli z akwarium znikną 2 guraminy i 2 danio, a przybędzie około 3 kirysków dalej będzie przerybienie?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm no wiesz gurami 2 to dużo patrzac na akwa gdzie jescze sa skalary. Zasadniczo nie jestem tez przesadny ze musi byc luz luz luz do przesady, ale troche zachowanych odpowiednich warunków. Źle nie będzie, rewelacyjnie jdnak tez nie, ale...jasne moze zostać jak pozmieniasz to co napisałeś :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Grievous
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2006 14:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Grievous »

ja mysle ze raczej nie skalary chyba nawet z gurami nie wytrzymaly by a co dopiero z gupikami, gurami by tez im dokuczaly. Lepiej nie probowac...
ODPOWIEDZ