2 pytania

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

2 pytania

Post autor: pszczółka »

Po pierwsze- czy nawozic rośliny w akwarium (no teraz to już ich trochę mam, tylko nie znam nazw :oops: napewno mech, moczarkę, i jeszcze 4 inne gatunki). Po drugie czym nawozić? Preparatami w płynie czy pod inna postacią? CO2 odpada.
wróciłam :)
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Ja nawoże rośliny płynnymi: Planta Gainer Classic (Aqua Art) oraz PlantaMin (Tetra). Dodatkowo CO2. Pod korzenie wkładam pałeczki nawozowe Initial Sticks.
Nawożenie jest niezbędne tak samo jak dobre oświetlenie.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

To nie jest takie oczywiste, z tym nawożeniem. Rozumiem, że chodzi Ci o piękne rośliny w Twoim awka. Do tego niestety sam nawóz nie wystarczy, potrzeba również światła (odpowiednia ilość) i właśnie CO2 tez odpowiednia ilość. Musi zajsć fotosynteza a to podstawa rozwoju roślin, a własnie do niej najbardziej potrzebne jest światło i dwutlenek węgla.
Nie wiem ja u Ciebie z oświetleniem, więc trudno mi tu wyrokować. Jednakże skoro pytasz o nawożenie, to w każdym przypadku jest ono wskazane. Skoro twierdzisz, że odpada CO2, to może poleće kulki filtus, wkladane pod korzeń rośliny. Mają za zadanie być nie jako substytutem CO2 i wpływać na rozwój roślin. Do tego może jakieś płynne dodatki. Jednak wszystko to z umiarem, bo zbyt duza ilośc nawozów, może spowodować wybicie glonów w Twoim akwa. Zatem na początek proponuję kulki w żwirek, zobaczysz czy przynoszą należyty efekt.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Dzięki :D Napewno wypróbuję kuleczki, chcę miec ładne roślinki :D Oswietlenie jest, spox, podobno dobre, ale nie znam się na takich rzeczach za bardzo, w tej obudowie co ja kupiłam i przymierzam się do krojenia jest żarówka, ale nie podali na niej mocy, planuję wymienć ją na świetlówkę energooszczędną, Palę światełko 10-12 godzin na dobę. Jaka powinna być moc świetlówki/ żarówki do mojego akwa (25l)?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Na 25-litrowe akwarium starczy w zupelności 18W (żarówka energooszczędna), zamiast kulek ze sklepu możesz też zastosować kulki gliniane o średnicy ok. 0,5-1 cm (u mnie sie dobrze spisują)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

jak takie to to gliniane zrobic? nie zanieczyszcza wody?
wróciłam :)
ODPOWIEDZ