Poczatki akwarysty

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rybnik90
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2006 8:12

Poczatki akwarysty

Post autor: Rybnik90 »

hej mam 25 litrowe akwarium
juz 2 tygodnie
Ciagle zbieram doswiadczenia mam tam 4 rybki 2 neonki i 2 murzynki
ale nie o to chciałem pytac w tym temacie

w zime z ojcem planujemy upiększyc salon duzym akwarium 100-150 L

no własnie w zime poniewaz narazie zbieram doswiadczenia i ucze sie na tym małym akwarium

przekopalem forum i znalazłęm pare fajnych pojec ktorych nie znam


do czego słuzy twardosc wody
pH
czy CO2 szkodzi rybkom ?
jak utzrymac jedna temperature wody i zeby jej nieugotowac ? czy sa jakies specjalne urzadzenia ?

jak sie rozsadza roslinki ? czy jest jakas reguła ze jedne roslinki musza byc w konkretnych miejsach w akwa ?

czym je najlepiej nawozic i co ile ?
Co to sa te Biotopy - malawi , afryka i gdzie znajde opisy tego ?

czy sa style urzadzania akwarium? bo widzialem takei skaliste i takie z roslinami

jakich srodków urzywac zeby rybki nie chorowaly i zeby woda w akwarium byla niebieska i krystaliczna ?

czego nie lubia ryby ?
czy lubia chlor z kranówy ?
Ile wazy akwarium 100l z woda w srodku?
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

1. Twardość wody. Zazwyczaj przy badaniu wody dla celów akwarystycznych mówimy o twardości ogólnej (TwO albo GH) - zawartość związków wapnia i magnezu w wodzie, oraz twardości węglanowej (TwW albo KH) - zawartość węglanów w wodzie. Mierzymy twardość w stopniach najczęściej skali niemieckiej N. 0 do 10 - woda miękka, 10-20 - średnio twarda, 20 do 30 - twarda, powyżej 30 - bardzo twarda. Zmierzyć twardość można za np. za pomocą testów akwarystycznych Zoolek'a. Dobierając obsadę ryb i roślin możemy doczytać czy lubią wodę miękką, czy twardą. Oczywiście dobrze dobrać takie, które lubią to samo. Woda twarda wykazuje większą odporność na zmiany parametrów wody (np. pH). To zaleta dla początkującego akwarysty - ryby mogą znieść różne warunki wody, ale nie lubią szybkich zmian - na nie zmniejszaj więc zbyt gwałtownie twardości wody nawet, jeżeli doczytasz, że twoje ryby wolą bardziej miękką niż twoja woda z kranu.
2. Odczyn wody pH mówiący o tym czy woda jest kwaśna czy zasadowa. Woda o pH poniżej 7 - woda kwaśna. Im mniej tym bardziej kwaśna. Powyżej 7 - woda zasadowa. Podobnie jak z twardością - upodobania poszczególnych ryb decydują o doborze pH. Te same rady co przy twardości - nie zmieniaj zbyt szybko parametrów swej wody w zarybionym akwarium.
Jeżeli nie zdecydujesz się na delikatne problemowe rybki to nie śpiesz się ze zmianą parametrów wody - przy podmianach wody będziesz musiał podawać wodę o takich samych parametrach.
3. CO2 w rozsądnej ilości nie szkodzi rybkom, a bardzo pomaga roślinom. 4. Stała temperatura w akwarium. Żeby nie była zbyt niska wystarczy dobra grzałka z termostatem. Na zimę wystarczy. Aby obniżyć temperaturę w gorące lata można np. podmieniać część wody, zamontować wiatraczki.
5. Rozmieszczanie roślin. Niskie z przodu, średnie w środku, wysokie z tyłu akwarium. Takie same rośliny raczej w grupach. Raczej względy estetyczne, niż wymogi roślin. Pamiętaj o odpowiedniej warstwie żwirku na dno 5-8 cm. Pamiętaj, aby lekko skrócić korzenie przed posadzeniem, oraz żeby korzenie nie były pozawijane.
6. Nawożenie roślin. Przy sadzeniu roślin nawóz pod korzenie np. Tetra Crypto. Później nawóz w płynie np Tetra Plant PlantaMin. Ilości dostosowane do wielkości akwarium wg załączonej instrukcji.
7. Biotopy. Środowiska w których żyją w tym przypadku ryby. Dobieramy ryby i rośliny tak, aby naśladowały warunki naturalne w określonych akwenach wodnych. Popularne biotopy:a) wspomniane afrykańskie jezioro Malawi z Pyszczakami - lubią twardą wodę, mają szybką przemianę materii więc wymagają dobrego filtra. Wystrój akwarium - raczej skały wapienne bez roślin; b) afrykańskie jezioro Tanganika; c) wody Amazonki - właściwie cały szereg biotopów (np. Czarna Woda); d) Azja Południowo-Wschodnia - również cały szereg biotopów
8. Style akwarium. Ogólnie: Akwarium biotopowe - naśladujące jakiś akwen wodny w naturze; Akwarium holenderskie - ogród wodny - akwarium nastawione na hodowlę roślin w którym ryby, jeżeli już są, są elementem uzupełniającym; Palladium - Pogranicze środowiska wodnego i ziemnego; Akwarium towarzyskie - najczęściej spotykane - dobór roślin i ryb mniej więcej dowolny (uwzględniając potrzeby ryb i to, że nie wszystkie mogą mieszkać razem).
9. Co zrobić, żeby ryby nie chorowały. Dobre parametry wody. Dojrzałe akwarium. Od założenia akwarium do wpuszczenia pierwszej ryby powinno minąć 2 do 4 tygodni. Nowo kupione rybki poddawać kwarantannie przed wpuszczeniem do akwarium. Różnicować pokarm dla ryb. Nie przerybiać akwarium! (na każdy cm długości ryby dla litry wody). Nie przekarmiać ryb! (wrzucony pokarm powinien zniknąć w ciągu 3 do 5 min).
10. Chlor z kranówy. Zdecydowanie nie lubią. Woda powinna odstać 24 godz. przed wlaniem do akwarium aby chlor zdążył się ulotnić.
11. Waga akwarium. 100l wody waży 100kg. Do tego dochodzi waga samego szkła, pokrywy, żwirku. Myślę do 120 kg się zmieścisz.

Na koniec. 100 do 150 l to nie jest jeszcze duże akwarium. Paradoksalnie im większe akwarium tym mniej przy nim pracy. Przy 25l utrzymać parametry wody jest trudno - właściwie są uważane za akwaria pomocnicze. Uczysz się wiąc na trudnym w utrzymaniu akwarium.
Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 15 paź 2006 22:14 przez robertj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Twardość wody jest to ilość soli metali dwuwartościowych zawartych w wodzie (głównie soli wapnia i magnezu), jeśli woda jest twarda to zawiera dużo soli a miękka-mało. Wode nalezy dostosować do hodowanych ryb.
Często jest tak, że wode miękka jest kwaśna a twarda-alkaiczna (zasadowa).

pH - ujemny logarytm jonów H+ (bardzo skrócona definicja), oznacza ono odczyn wody, tzn czy jest kwaśna (pH <7) obojętna (pH=7) lub zasadowa (pH>7), w kranie woda ma zazwyczaj pH w granicach 7-8, czyli jest zasadowa. Różne ryby dobrze czują sie przy różnym pH, np. neony lubią wode kwaśną (pH 6-6,5), pielęgnice z jezior afrykańskich(Tanganika, Malawi) lubią wode zasadową (pH ok 8 ), tak więc jest to bardzo ważny czynnik przy hodowli.

CO2 w nadmiarze może udusić ryby (różne ryby wytrzymują różne stężenia CO2 w wodzie)

Do utrzymania stałej temp. wody służy grzałka z termostatem (zalecane jest ok 1W mocy na litr wody), dobrze jest gdy w nocy temp. jest o 1-2 stopnie niższa niż w dzień

Rośliny wysokie sadzimy z tyłu, średnie w środku a niskie z przodu.

Nawozów na rynku jest bardzo dużo i trudno mi wskazać jakiś jeden najlepszy, ja stosuje nawozy firmy TROPICAL.
Co ile nawozić to zależy od nawozu, na opakowaniach jest podane co ile i w jakich ilościach je stosować (polecam dawać połowe dawki, ale za to częściej).

Żeby woda była czysta należy stosować filtry, które należy regularnie czyścić, należy też podmieniać wode w ilości ok 20-30% obiętości co 1-2 tygodnie.

Ryby nie lubią stresu, czyli nie należy ich płoszyć, nie lubią też chloru (dlatego woda do akwarium musi sie odstać)

100-litrowe akwarium waży 120-140 kg (to zależy od tego co mamy w akwarium, czyli od ilości żwiru, kamieni itp)

Jeśli chodzi o biotopy to są to miejsca naturalnego występowania danych gatunków ryb (nie jestem od tego ekspertem, więc niech wypowiedzą sie ci co lepiej sie na tym znają).
Na forum są działy poswięcone poszczególnym biotopom

Ale sie rozpisałem :)
Ostatnio zmieniony 16 paź 2006 8:06 przez chemik4, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Panowie... nic dodac nic ujac! Dawno nie czytalem tak fachowych wypowiedzi na tak wiele pytan! Krotko, zwiezle i na temat. Poprostu wyczerpujace odpowiedzi BRAWO!
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Rybnik90
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2006 8:12

Post autor: Rybnik90 »

gdzie znajde opisy poszczegolnych biotopów ?
ze zdjeciami itp.
Obrazek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

http://www.akwapark.aplus.pl/akwapark/m ... =0&thold=0

Niedocenione ilości informacji o Afryce :D
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Spróbuj na stronie:
http://www.akwarysci.com/linki.php
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

wróciłam :)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Saddamek... W tym linku podane jest, ze jezioro Wiktorii jest tylko 70 km szerokie... :roll: Chyba zart co???
Czesc Marcin!


Albo żart albo się błąd wdarł :) S.
ODPOWIEDZ