Po jakim czasie "bimbrowania" rośliny bąbelkują ?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Wytrąci ! A generalnie to kostke kladzie sie na dnie lub mocyje na przyssawce do szyby pod woda ! Im dalej zrodła napowietrzania tym lepiej bo sa mniejsze straty CO2. Przykładowo ja mam wlot filtra kubelkowego z jednej strony a kostke w drugim rogu akwa .Napowietrzanie mam wylaczone ! Wlanczam je tylko w nocy i to tez nie zawsze .Wlasciwie to robie to wtedy kiedy podlanczam nowa bimbrownie bo wtedy ostro daje i nie chce zagazowac rybek :)
Wkladanie kostki do filtra moim zdaniem nie ma sensu !
Awatar użytkownika
baku
Posty: 115
Rejestracja: 19 sty 2006 14:27
Lokalizacja: Chojna

Post autor: baku »

rohen mam tak zrobione ze kostka jest na przyssawce i na dnie po przeciwnej stronie filtra i idzie drobny maczek a liczac bąble to 1 babel na sekunde czyli jest ok ale jak swiatlo zapalam rano 10 to dopiero o 18 zaczynaja lekko babelkowac. Mam jeszcze problem z pH w moim baniaku tzn mam stale ciagle pH 7,5 i Tww - 6 a Two -12 i nie moge za cholere zbic pH nizej nawet jak dowale gazue CO2 to zejdzie ale jak przykrece bo strasznie go ubywa to znowu wraca do 7,5 niemam w akwa zadnych wapieni nic a zwir mam kwarc Filtusa bo zamawialem hurtowo ( no chyba ze mi wcisneli jakis inny ale wyglada tak jak kwarc)
Ostatnio zmieniony 19 paź 2006 7:40 przez baku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No to masz OK ! Tylko światło cos którtko mi sie wydaje :) Ja mam od 9 do 21 .
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

ja mam akwa 300L i podaje okolo 70 bombelków na minute pH zbija mi z 7,8 do 6,7 przy czym KH=3 a GH=6 miezylem poziom coo2 w wodzie i wyszlo mi okolo 19
napisalem to tylko dla przykladu zebys wiedzial jak to wyglada w innym (u mnie) baniaku
edit
tu jest link do tabeli zaleznosci twardosci weglowej wody do pH i ilosci CO2 w wodzie
http://www.dennerle.de/HG07UG07.htm
akwa 540L
andrzej_b17
Posty: 18
Rejestracja: 14 paź 2006 20:30
Lokalizacja: Głogów

Post autor: andrzej_b17 »

Bąbelkowanie to nie tylko kwesta CO2 i światła.

Jako początkujący akwarysta ( ojciec nieletniej córki z akwarium )
małem takie doswiadczenie:
- baniaczek 60 l
- oświetlenie 30W na markowym zapłonniku - światło dobrane
pod katem roślin
- akwarium dojrzałe - 4 m-ce
- obsada 8*neonki, 2*gupik i dwie maszyny do przemiany materii- welony
- dwutlenek podawany z okresowo przez "dzwon"
- nawóz Planta Gainer
- pH 6.9-7.0, azotyny bliskie 0, stosunkowo wysokie azotany 35-40 :shock: ( to było kolejne moje doświadczenie )

Po wymianie pierwszych roślin spowodowanej walką z glonami nowe ( głównie żabienice ) ruszyły jak szlone przyrost był oszałamiający - przypuszczam, że ze wzgledu na duże zasoby azotu, CO2, nawozów i światła i tak przez około 14 dni a potem koniec bąbelkowania - chloroza na potegę (koniec fotosyntezy) - dokupiłem kolejny test na PO4 - i okazało się, że roślinki wyżarły cały zapas fosforanów.
Dodałem nawozu z fosforem, obniżyłem azotany ( częstsze podmiany - co 4 dni 25% - welony !!! ) zaczyna być normalnie.
Awatar użytkownika
baku
Posty: 115
Rejestracja: 19 sty 2006 14:27
Lokalizacja: Chojna

Post autor: baku »

no ja mam teraz swiezy baniaczek zalany okolo tygodnia ale boje sie jeszcze podawac nawozow zeby uniknac glonow dozuje tylko CO2 i rosliny babelkuja zmierzylem PO4 i NO3 i mam zero ale niewiem czy podac mala dawke tak po 0,5ml czy sie wstrzymac
andrzej_b17
Posty: 18
Rejestracja: 14 paź 2006 20:30
Lokalizacja: Głogów

Post autor: andrzej_b17 »

http://www.pmp.p-net.pl/biologia/cykl_azotowy.htm
W dalszej części strony jest wykres, który w przejrzysty sposób
pokazuje przebieg zmian w akwa - amoniaku w azotyny i dalej w azotany, a potem już tyko podmiany wody.
Z fosforem bym poczekał na ewentualne jego braki jak azotany "podrosną", zbiornik jest świeży Twoje rybki mało brudzą.
ODPOWIEDZ