szzupieńczyk Dageta

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

szzupieńczyk Dageta

Post autor: BARA »

Epiplatys dageti, ma ktoś z Was taką rybkę? Może jakieś doświadczenia w ich hodowli?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Zobacz w Galerii :wink:
Zamieszkuja one moje 112l. Razem z Proporczykowcami Kap Lopez i Barwniakami.
Co dwa trzy dni ikra, jednak same ja zjadaja. Jak sie bawilem w odlawianie to mialem ich mnostwo.
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Sum, dzięki za odpowiedź. Mam pytania: jaka woda? Czytałam że ma być miękka, pH niżej 7 a gdzie indziej że powyżej 7.8?
Wyskakują ponad wodę? Są większe niż podawane w literaturze 6 cm? Jedzą również pokarm suchy czy tylko żywy?
I ostatnie: są mocno terytorialne?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

Szczypta wiadomości m.in. o szczupieńczykach
http://wta.org.pl/pkk/proporce.html
delTORO
112L
L260
Ancistrus sp.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

delTORO, takich wiadomości się trochę naczytałam, ale dzięki na podesłanie linka. Na tej stronie napisali, że Dagety jedzą tylko żywy pokarm. A ja z kolei sie spotkałam z opinią, że również suchy - tak są karmione w sklepie. I to jest dla mnie ważny szczegół.

Głównym powodem mojego zainteresowania się Dagetami jest fakt zjadania przez nie wszystkiego co malutkie i się rusza, a chodzi mi o kontrolę urodzin gupików Endlera. Moje tetry cesarskie nie są narybkiem zainteresowane ( :shock: ). Dziwne, bo porzednia obsada tetr była bardzo agresywna. Te obecne mam od maleńkości więc pewnie przyzwyczaiły się do tego, że coś obok nich pływa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

Witam.
Co do karmienia suchym pokarmem to jest tak że z głodu wszystko wciągną. Moje proporce karmione suchym stały się ospałe i spadła im płodność. Dodam że jak są głodne to potrafią zabierać warzywa zbrojnikom :D, ogryzają brokuły, kalafior. Teraz jadę tylko na mrożonkach ochotki i wodzenia.
Co do kontroli urodzin to pomyślałem z początku o p.gardnera ale raczej załatwiłyby więcej niż tylko narybek.
pozdrowienia
delTORO
112L
L260
Ancistrus sp.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ponieważ mam zbiornik nie największy i nastawiony na hodowlę tetr cesarskich muszę uważać na zachowania terytorialne nowych współtowarzyszy. Kosiarki odpadły z mety, neony czarne (samce) się stawiały więc dostały w kość.

Jak to jest ze szczupieńczykami?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

Niestety co do szczupieńczyków to Ci nic nie poradzę. Kiedyś w sumie zastanawiałem się nad nimi ale odradzono mi połączenie z proporcami. Czytając w necie informacje widzę sprzeczności, raz że jest agresywna a raz że łagodna. Do tego trzyma się przy powierzchni więc chyba nie będzie dobrym kontrolerem? Może więcej sprawdzonych informacji uzyskasz na grupie PKK-link który wcześniej podałem.
delTORO
112L
L260
Ancistrus sp.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Co do kontroli nad narybkiem Gupikow... To osobiscie jestem pewien, ze zostanie zdziesiatkowany :wink: Szcz. dageta nie sa tak agresywne jak ich wieksi kuzyni. Jednak atakuja wszystko co sie rusza na powierzchni wody (i nie tylko). A hodowla ich razem z proporczykowcami nie bedzie przynosic problemow. Co do pH... one pochodza tak jak i Proporczykowce z zachodniej Afryki. wiec lubia lekko kwasna do kwasnej wody. Osbiscie hoduje je sezonowo nawet w pH 4,8°N. Jednak 6,5 do 6 jest wystarczajace.
A i jedno pytanie... O jakich Szczupienczykach Ty myslisz? E. dageti...czy E. dageti monroviae?
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Sumie, już o żadnych nie myślę. Jeżeli potrzebują kwaśnej wody, to nie powinnam trzymać ich w zbiorniku z tetrami. pH 7,8 może być dla nich za wysokie.

Myślałam o zwykłych Dagetach, nie wiem jakiej odmiany. Moje wątpliwości wzbudziła ich agresywność, a więc możliwość konfliktów z Cesarzem - nie mam bardzo dużego zbiornika, oraz sposób karmienia. Tylko żywy pokarm nie wchodzi w rachubę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ