POMOCY CO ROBIĆ

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

POMOCY CO ROBIĆ

Post autor: kaczorek »

Kupiłem dziś suma(indyjski czy coś) jesk rożowego koloru. Dziś byłem w kinie a suma włozyłem doo 10 l baniaku bez pokrywy. Jak wróciłem sum lezał na podłodze gdzy go złapałem do ręki zaczoł się ruszac wiec szybko wsadziłem go do akwa i tu moje pytanie czy ma sznse na przezycie jest taki ładny szkoda mi go czy moze mi ktoś pomóc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Pomoc to mozemy nie wiele w tej chwili jedyne co mozesz zrobic to czekac i obserwowac jak jutro bedzie zyc to powinno byc ok
Mozesz podac polowe dawki FMC tak na wszelki wypadek gdyby miala rzucic sie infekcja skory

edit
Brian mnie olsnil pominalem wielkosc zbiornika
On wyskoczyl bo bylo mu tam za ciasno
przynajmniej z 10 razy za ciasno :lol:
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2006 21:34 przez Rybaczki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Jeśli to ta ryba, Heteropneustes fossilis:
http://www25.brinkster.com/aquavisie/Fo ... silis.html
To 10 litrowe akwarium na nic się nie zda. Potrzebuje ona do życia dużego akwarium dorasta do 35cm. Wydaje mi się że minimalna wielkość baniaka dla niego to około 160L, ale to jak mówie minimum.
Najlepiej niech się wypowie na ten temat sum :)
Czołem :)
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

Tak to własnie ta rybka, narazie jest w 35 l baniaku i lest jeszcze mała wię na razie jej starczy, ryba czuje się juz lepiej chowa sie w kokosie ale pływa energicznie, aha jak myslicie jak dlugo moze wyytrzymac bez wody i z jakimi rybkami mozna ją trzymac
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ryba rośnie, jeśli bedzie w za małym akwarium to skarłowacieje i nic z niej nie bedzie a po pewnym czasie zdechnie.
Najlepiej trzymać ja z rybami z tego samego biotopu, poszukaj na googlach napewno coś znajdziesz.
Zacznij już myśleć o większym akwarium, albo oddaj rybe bo nie nacieszysz się nią długo.
Czołem :)
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Dla mnie jest conajmniej nie normalne jak sie kupuje rybę a później pyta o jej wymagania .... :?
nawet 160 l to będzie kotnik dla niego .... u mnie w zoo są takie w baniakach powyżej 300 l i zdaje się że to mało ...

jakby co to ja, tak ten temat przenosiłem :lol:
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2006 21:46 przez Saddamek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

No tak jak pisałem 160 to minimum, a takie miimum żeby rozwijał się prawidłowo to baniak o długoąści 250 cm. Więc to jest około 650L.
Czołem :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kaczorek ciesz sie ze ten sum Ci ręki nie rozciął! Ja miałem kiedyś 2 sumy indyjkie i w czasie czyszczenia akwarium złapałem jednego do ręki (nie chciało mi sie siatli szukać) i ta ryba rozcieła mi dłoń na dł ok 5 cm, krew sie lała nieźle... a jak sie dowiedziałem że te sumy mają jad to dopiero panikowałem!
Jedna rada dla wszystkich: łapcie ryby do siatki!
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Brian. Przedstawiony przez Ciebie link okazuje na zdjeciach Clarias batrachus nie Heteropneustes fossilis! Wiec stronka wymaga duzego UP DATE!
Clarias batrachus dorasta do 60cm i jest naprawde drapiezna ryba!
Heteropneustes fossilis posiada Drosalis w ksztaucie choragiewki... u Clarias batrachus natomiast rozciaga sie ona przez 3/4 grzbietu. Ponadto Heteropneustes fossilis dorasta tylko do 35cm i nie istnieja formy albinotyczne lub pol-albinotyczne. Zas lutino sa juz w sprzedazy :wink:
Wiec tym bardziej ta ryba potrzebuje akwa o min 2m dlugosci, czyli 720l.
@chemik... te ryby nie posiadaja zadnego jadu! :lol: to poprostu bialka zwierzece ktore powoduja ciezko gojace sie rany i zapalenia. Jednak nie jest to nic Toksycznego! :wink:
Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Dzięki sum. Wpisałęm w goglach w grafice nazwe łacińską Heteropneustes fossilis bo pod taką znalazłem suma indyjskiego i wyskoczyło mi coś takiego :?

Wynika z tego że nasz autor nie ma Heteropneustes fossilis tylko ma Clarias batrachus tak jak mówiłeś bo potwierdził wygląd ryby.
[/b]
Czołem :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@sum, na mojej ręce nie ma już na szczęście śladu po tej przygodzie z tą rybką.
Teraz jest bardzo ostrożny przy łapaniu ryb, ukłócie kolcami okonia czy jazgarza to nic w porównaniu do tego co może zrobić sum indyjski.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@chemik4. Bardzo mozliwe...jednak nie jest to nic Toksycznego...tylko jak juz pisalem bialka zwierzece ktore powoduja wlasnie bardzo bolesne, zle gojace sie rany. W skrajnych przypadkach moze nawet dojsc do ciezkiego zakazenia.
Pozdrawiam Marcin!
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

A z jakimi innymi rybami moge ją trzymac ????
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Jak narazie to z żadnymi. Przypuszczam, że ta ryba ma już przerąbane. Jeśli ją oddasz do zoologa trafi pewnie do osoby która nie ma o niej zielonego pojęcia i bedzie ją trzymać w 100L akwarium (przy dobrych wiatrach). Ty musiał byś odpowiednie akwarium żeby było jej dobrze, ale z tego co widze to nie kupisz. Jedyne wyjście oddaj ją komuś kto ma duże akwarium i ja przyjmie. A do sowjego akwarium kup ryby ktore będą mogły żyć w takim baniaku.

P.s
Heteropneustes fossilis to sum krzaczasty.
Clarias batrachus to sum indyjski.
Czołem :)
Marcinek88
Posty: 32
Rejestracja: 04 lis 2006 13:01

Post autor: Marcinek88 »

ja mam suma clarias i niepolecam poniewąz mam przykre doswiadczenia. Zjadł mi 90% akwarium a podobno w zoologicznym mówiłi że to jest łągodna ryba :evil: :evil: Nadal go mam.
ODPOWIEDZ