Neony czarne (Axelroda)

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Neony czarne (Axelroda)

Post autor: BARA »

Czy ktoś z forumowiczów ma jakiekolwiek doświadczenia w rozmnażaniu neonów czarnych HYPHESSOBRYCON HERBERTAXELRODI? Trzy tygodnie temu dostałam dwie pary tych rybek i po zaaklimatyzowaniu się z moim akwa samce bardzo aktywnie ganiają samice.
Szukałam trochę informacji po necie i po literaturze, ale wolę kontakt bezpośrednio z kimś, kto te neony zna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
neonnet
Posty: 25
Rejestracja: 01 lis 2006 19:50

Post autor: neonnet »

Witam.
Czy temat jest nadal aktualny.
pozdrawiam neonnet

jeżeli masz potrzebne informacje, to po prostu napisz. BARA
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

ja moge powiedziec tylko tyle ze u mnie samce tez ganiaja samice, czasem nawet bardziej niz aktywnie, ale nic z tego nie wynika.. podobno jest rownie ciezko jak z czerwonymi
neonnet
Posty: 25
Rejestracja: 01 lis 2006 19:50

Post autor: neonnet »

Witam.
Przyznam szczerze że mam w tej chwili poważny problem-jak przekazać ogólnikową chociażby wiedzę na temat rozmnażania ryb kąsaczowatych, moja przygoda z rozmnażaniem tych ryb trwa od połowy lat osiemdziesiątych i nie da się tego streścić w kilkunastu czy kilkudziesięciu zdaniach.W tej chwili jestem w trakcie pisania serii artykułów na temat tych ryb,ale są to artykuły pisane z pozycji hodowcy praktyka.Będą opisywały po kolei kwestie: wody hodowlanej,przygotowania wody do tarła,tarlaki i ich dobór,odkładanie par,pielęgnacja ikry i narybku,oraz przegląd gatunków które rozmnażałem i tych które pielęgnowałem,ale niestety nie udało mi się rozmnożyć.
Teraz parę uwag na temat neona czarnego:jest rybą,niezbyt trudną w rozmnażaniu pod pewnymi warunkami.Pierwsza rzecz to czy pary,które posiadacie wycierają się w akwarium ogólnym.Widać to wyrażnie po samiczkach,obserwując ich brzuszki,a nie widząc tarła.Większość ryb często wyciera się w okresach kiedy po dłuższym czasie stabilnego ciśnienia następuje spadek ciśnienia atmosferycznego,lub odwrotnie.Jeżeli ryby przecierają się w akwarium ogólnym to jest to już połowa sukcesu,ponieważ świadczy to o tym,że dysponujemy parą z której coś powinno być.Pozwólmy im ze dwa razy przetrzeć się w akwarium ogólnym,ponieważ wyniki osiągnięte z pierwszych godów są najczęściej marne.Następnie parę tę która się wycierała musimy rozdzielić.I tutaj bardzo istotna uwaga:ryby w tym momeńcie weszły w cykl i muszą być odkładane periodycznie co 7-14 dni,taki jest po prostu cykl dojrzewania ikry w organiżmie samicy i to bez względu na to czy wizualnie przybrała czy nie.
Następny temat to przygotowanie wody.Najważniejszymi parametrami dla nas są:twardość,ogólna twardość węglanowa oraz pH.Twardość ogólna powinna wynosić 4stopnie przy pH.6,0,natomiast twardość węglanowa 0,2-0,5.Woda musi być odstana,krystalicznie czysta.Sprawdza się to w ten sposób,że wieczorem przy zgaszonym świetle prześwietlamy zbiornik w którym wodę odstawialiśmy i filtrowaliśmy po przekątnej światłem ręcznej latarki.Woda musi być kryształ.Kwestia garbników,tutaj zdania są podzielone,ja osobiście stosuję Torumin lub szyszkę olchy,z tym że szyszka olchy powinna być ubiegłoroczna tzn. nie zawierająca nasion.Natomiast jeżeli chodzi o dezynfekcję wody stosuję nadtlenek wodoru, w wyniku jego rozkładu powstaje woda i tlen,czyli jest chemicznie obojętny.Zresztą używam go również do dezynfekcji sprzętu, akwarii.I tutaj bardzo ważna uwaga nie stosujmy go w zbiornikach z rybami skutki mogą być straszne,obserwowałem kiedyś jego działanie na wypławka w akwarium które chciałem zdezynfekować,tlen po prostu go rozerwał.Woda po dodaniu nadtlenku musi być intensywnie filtrowana i napowietrzana przez przynajmniej 24h.
Przepraszam następną część napiszę jutro. pozdrawiam neonnet
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

neonet, nie proszę o ogólną wiedzę na temat rozmnażania kąsaczowatych, tylko proszę o podzielenie się doświadczeniami osób, u których neony czarne się rozmnożyły.
Jeżeli udało Ci się rozmnożyć Axelroda to mi to opisz i to wszystko.

Nie dążę na siłę do rozmnażania żadnych ryb z hodowanych przeze mnie, chcę tylko poznać ich zwyczaje opierając się na doświadczeniach innych osób.
Hoduję głównie tetry cesarskie, neony czarne są zupełnie przypadkowym nabytkiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ