[160] co wy na to ?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

[160] co wy na to ?

Post autor: kaczorek »

gdzies w pod koniec listopada bede miał nowe 160l akwarium. Jako biotop wybrałem afryke ,a obsada taka:
- około 5 kolcobrzuchów
- 2 trzcinaki
- około 5 brzanek rekinich lub 1 ducha amazońskiego
i tu pytanie czy te ryby mogą razem przebywać ???????
i co wy byscie proponaowali:P
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

To ma być Afryka?
Duch amazoński, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Amazonki, czyli żyje w Ameryce południowej.
Brzanki rekinie pochodzą z Azji, wiec też tam nie pasują, poza tym one rosną do ok 30-35 cm i akwarium 160 litrów jest dla nich za małe.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

no dobra wygłupiłem sie z tym duchem ale o brzankach nie wiedzialem sory ale lepiej ze się spytałem niz kupiłem bez wiedzy !!!!!!!
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dobrze, że zapytałeś.

Co byś powiedział na Azje?
Proponuje taką obsade:
- 10 brzanek sumatrzańskich
- 10 brzanek różowych
- 4 kosiarki
Z roślin to by były nurzańce(tył), kryptokoryny(duże z tyłu, małe z przodu), mikrosorum (do posadzenia na korzeniu/kamieniach w środkowej części akwarium) a na pow. wody różdżyce.

Na oswietlenie były by potrzebne 2 świetlówki @ 40W
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

"- około 5 kolcobrzuchów
- 2 trzcinaki
- około 5 brzanek rekinich lub 1 ducha amazońskiego"

kolcobrzuchy powinny być trzymane osobno bo są agresywne i zaczepiające inne ryby
trzcinniki rosną do 35 cm więc Twój zbiornik jest dla nich mocno za mały,
to samo jest z brzankami rekinimi (36cm) i duchem amazońskim (50cm).

Chemik Ci daje dobre składy obsady. Pomyśl nad nimi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

A więc tak :

Z ducha zrezygnowałem ( z oczywistych powodów, nie lubie zadręczac ryb :D, a w dodatku drogie)
Z brzankami się zastanowie .
Kolcobrzuchy hmm chodzi mi o kolcobrzuchy kongolańskie, miałem z nimi stycznośc troche się między sobą ganiają ale nie robiły sobie krzywdy
a w dodatku t rzymałem je w małym akwa i dlatego się ganiały :P
A z trzciniakami sie troche zamotałem :!: :?: :!: , o ile wiem Sum trzyma trzcinaki w nowym 160l akwa

Dzięki ze ktos się zainteresował :P:P:P:*
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Co do kolcobrzuchow to BARA ma racje! Jednak czy jestes pewny, ze to Wlasnie te? One juz od lat nie sa sprowadzane do Europy. Sam szukam ich juz od kilku lat! Spotykalem sie juz z wieloma gatunkami ktore byly jako Kongolanskie sprzedawane...jednak nigdy nie byly to wlasnie te! Pozatym Kolcobrzuchy potrzebuja ciagly pokarm w postaci slimakow/ zatoczek itp. Pobieraja tez inny zywy lub mrozony pokarm jednak ich zeby w postaci dzioba caly czas rosna i musza byc zdzierane! Inaczej zdechna rybki z glodu bo pyszczek im zarosnie! Dlatego wazna jest hodowla zatoczek w dodatkowym/innym akwa.
Trzcinniki....tak nadaja sie do 160l akwa. Tylko pamietaj one zyja bardzo towazysko. Wiec min 3stk. Brzanki rekinie...to sadyzm w 160L
Czesc Marcin!
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

Gdy poraz pierwszy zobaczyłem kolcobrzuchy w sklepie to napaliłem się i kupiłem 2 szt. Po dokładnych obserwacjach fotek moge powiedziec ze na 99% są to kongolańskie. Wiem ze te które wymieniłem są bardzo podobne do kolców zielonych lecz one mają między czarnymi plamkami zielone smugi więc wiecie. Co do hurtowej hodowli slimaków to nie ma problemu.

Więc moje pierwsze postanowienia sa takie, kupie trzcinaki, 3 młode sztuki. Jak już napisalem biotop afryka ( nie ukrywam zainspirowała mnie 160 - tka Suma :mrgreen: ), co mi mozecie jeszcze doradzic jakie rybki.

P.S rezygnuje z brzanek
pzDrr. wszystkim
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

a jako tzw. czyścicieli co mi radzicie ???
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

A takie pytanie poza tematem
- moze mi ktoś coś powiedziec o rybie zwanej Mruk nilowy
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Tak, naturalnie! Ta rybka dorasta do 150cm i powinna plywac w 5-cio metrowym Baniaczku!
"Moje kochane prarybki Afrykanskie!" Na Polskich stronach jest ona jednak w 90% mylona z dosc pospolitym Gnathonemus petersii. Ktory osiaga maksymalnie 23-24cm i nawet nie jest podobny do Mruka nilowego :!:
Czesc Marcin!
ODPOWIEDZ