Slimaki w moim akwarium

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rybnik90
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2006 8:12

Slimaki w moim akwarium

Post autor: Rybnik90 »

witam nie wiem z kad ale w moim akwa sa malutkie slimaki moze przyniosly sie z roslinkami ze sklepu CO mam zrobic ? czy sa szkodliwe ? sa bardzo male srednica ich skorupek to okolo 1-2 mm
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Napisz cos wiecej o tym ślimaczkach.
Możliwe, że to bedą zatoczki, a one bardzo szybko potrafią opanować akwarium...
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Z jednej strony mogą pomóc w utrzymaniu czystości w akwarium żywiąc się glonami, resztkami pokarmu itp., z drugiej gustują również w liściach roślin. Problemem może być nadmiar ślimaków. Można usuwać je mechanicznie (ja tak robię i dotychczas ich liczebność jest w moich akwariach w normie). Można do obsady dołączyć ryby zjadające ślimaki takie jak np. Bocja Wspaniała (ta rybka dorasta do 30 cm długości, jest więc to rozwiązanie dla większych akwariów), można walczyć za pomocą środków chemicznych - te jednak nie są bez wpływu na ryby i nie przypadły mi do gustu. Spotkałem się również z metodami walki ze ślimakami za pomocą bateryjki, pułapki na ślimaki na ogórek lub marchewkę, oraz walki poprzez obniżenie pH wody w akwarium (w kwaśniej wodzie rozpuszczają się wapienne skorupki ślimaków)
Pozdrawiam,
kaczorek
Posty: 40
Rejestracja: 24 sie 2006 17:13

Post autor: kaczorek »

jeslimasz dość duże akwa, mozesz kupić bocje która rozprawi się z nimi jak masz troche mniejsze to zrób to samo ale potem oddaj bocje do sklepu ( wiesz z jakij przyczyny). Osobiście gdy miałem taki problem, przy myciu akwa ( gdy w akwa była tylko brudna woda i kamyszki ze slimakami) wsypałem soli, u mnie poskutkowało ale zawsze będą niedobitki :P:P:P
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

pułapki na ślimaki na ogórek lub marchewkę, oraz walki poprzez obniżenie pH wody w akwarium (w kwaśniej wodzie rozpuszczają się wapienne skorupki ślimaków)
Hm do marchewki średnio się zchodzą(ale próbować warto), trzeba sporo takich pułapek na noc :) .. i bez żarłocznego zbrojnika :lol: - mniej więcej w wodzie o jakim pH bedą rozpuszczać się skorupki ? 8)
do tej pory także je usuwam "mechanicznie" ale co raz mniej czasu mam na takie zabawy ;]
pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

ja mam pH ok 6,5, TwW 1*N i ślimaków brak :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

rybka zjadająca głównie ślimaki to kolcobrzuch ale nie wiem jakie parametry wody potrzebuje
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Chemik - ale miałeś czy poprostu nie naniosłeś ? :lol: ja miałem tego pecha i kupiłem rośliny z niespodziankami.... ślimaki, przytuliki, glony (nitkowate w pelii bylo mnóstwo i nie wszystko ręcznie usunąłem...), krewetki ... :lol: ale szkód wielkich nie ma, aczkolwiek drażni mnie to bo musze z nimi żyć a psują nie co wygląd ....
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mialem ślimaki w akwarium, dokładniej to miałem ampularie i te takie co ryją w dnie, "świderki" chyba sie nazywały.
Póki hodowałem gupiki (pH ok 7,5, TwW ok 6*N) to slimaki były a teraz jak mam neonki (pH ok 6,5 i tą niska twardosć węglanową) to ślimaki zniknęły po kilku tygodniach. Każda próba wpuszczenia ślimaków kończy sie ich śmiercią (jedynie przytuliki u mnie sie trzymią)

@Dafik- kolcobrzuchy lubią lekko słonawą wode i pH ok 8
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hubo
Posty: 63
Rejestracja: 09 sty 2006 1:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hubo »

chemik4 pisze:teraz jak mam neonki (pH ok 6,5 i tą niska twardosć węglanową) to ślimaki zniknęły po kilku tygodniach.
A czy takie parametry nie zaszkodzą krewetkom?
Szczyt zręczności? Złapać bocję w 200l :)

Mój roślinny low tech
viewtopic.php?p=58843#58843
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Właśnie mam przed sobą czasopismo niemieckie "Aquaristik aktuell" i tam jest artykuł o krewetkach.
Autor (Friedrich Bitter) pisze, że najlepsze jest dla nich pH od 6,2 do 7,2, co do twardosci to pisze, że jest to parametr mało ważny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ