czy to coś groznego

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

czy to coś groznego

Post autor: andypl33 »

Witam, powiedzcie czy to może byc objawem jakiejś choroby:
moje rybki 3 molinezje 3 gubiki 1 mieczyk stały się jakieś dziwnie spokojne siedzą w kontach akwarium na samym dnie każda grupka osobno kirysy też jakby spokojniejsze jedynie normalnie zachowuje się bojownik i kosiarka
wszystkie
zawsze były bardzo ruchliwe.
jedyne zmiany jakie zaszły w akwa do podłaczenie kubełka tetra ex 700 pracuje razem starym wewnętrznym turbo 650 obydwa z deszczownia ,nowe pokarmy gratisy z tetry i świeża woda uzupełnienie po załaczeniu kubełka
dane akwarium:
112l
filtry jak wyżej
oświetlenie 3x18w
temperatura 25-28c
obsada
1xbojownik
1xmieczyk
3xmolinezja
3xgupik
2xotosek
1xzbrojnik
1xkosiarka
1xampularia
4xkirysek
wiem ze obsada jest do bani i trochę za dużo ale poczatki sa trudne czytam to forum i orientuje się juz w popełnionych błędach
ostatnie znane parametry wody według testu tetry 5in1
NO3-20
NO2-0,5
GH-17
KH-17
pH-7,8-8,4?
ten test robiłem pierwszy raz według skali z netu więc jego wiarygodnośc
a raczej mój odczyt może byc mało dokładny
jedyne wiarygodne dane to test zooleka
pH-7,5 stałe od poczatku akwa czyli 3,5 miesiaca
tww-13
dzięki za wszystkie rady
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: czy to coś groznego

Post autor: jabol »

andypl33 pisze:NO2-0,5
....???? i to cie nie zapokoilo ????????????!!!!!!!!!!!!!!!!

cytat z opisu testu ze strony zooleka:

"Azotyny są związkami niebezpiecznymi dla zdrowia i życia ryb. Już w stężeniu powyżej 0,3 mg/l stają się szkodliwe przy dłuższym działaniu, a powyżej 1 mg/l są w wysokim stopniu toksyczne, powyżej 5 mg/l działają śmiertelnie. Zagrożenie zbyt wysokim stężeniem azotynów powstaje w warunkach nagromadzenia substancji białkowych przy niewystarczającym natlenieniu i niekorzystnej florze bakteryjnej. Sytuacja taka może zaistnieć przy zbyt dużej ilości ryb, nadmiernym karmieniu, nieoczyszczanym podłożu i brudnych filtrach"

bez komenatrza
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Andy, szybciutko podmień przynajmniej 20% wody na ostałą lub z dodatkiem AquaSafe. Masz za wysokie NO2 i ryby się trują.

Do zbiornika zaszczep bakterie zakupione w zoologu, żeby utworzyć biologiczną powierzchnię filtracyjną w nowym filtrze jak najszybciej.


Do jabola: łatwo komuś wykazać błąd, ale trudniej dać radę, prawda?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

BARA pisze: Do jabola: łatwo komuś wykazać błąd, ale trudniej dać radę, prawda?
1)jesli juz ktos ten test zakupil to chyba jest swiadomy co wychodzi w wynikach..prawda?? bo chyba po cos ten test kupil a pozniej z niego korzystal

2)wydaje mi sie ze podkladanie wszystkiego na talerzu mija sie z celem, gdyz pozbawia to dana osobe odruchow nabywania wiedzy (a od tego jest: archiwum forum , tudziez google)

3)jesli sie zaklada akwarium i dysponuje sie ww testami - to trzeba miec chocby elementarna wiedze na temat akwarystyki - zeby niepotrzebnie nie meczyc zwierzakow i siebie

4)podalem info cytujac tekst ze zstrony zooleka. osoba faktycznie zainteresowana weszlaby tam i doczytalaby ze:

"Jak zapobiegać skażeniu azotynami?


Gdy zawartość azotynów wynosi 0,5-1 mg/l należy wymienić połowę wody w akwarium, a powyżej 1 mg/l prawie całą objętość, przy czym intensywnie napowietrzać, oczyścić filtry i podłoże. "

5) informacja o podmianie wody jest takze w ulotce informacyjnej w TESCIE


reasumujac -uwazam Twoja uwage za co najmniej nietrafiona.

pzdr
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

dzięki za rady dla jasności muszę dodac że test był robiony po 9 dniach od ostatniej podmiany zazwyczaj podmieniałem co 7-8 dni 10-15% wody i takiej sytuacji nie obserwowałem te dziwne zachowanie nastąpiło po podmianie ok 12% wody i do laniu dodatkowo 6litrów świeżej wody po podłaczeniu ex 700
na stronie zooleka faktycznie nie byłem bład naprawie dzięki Jabol
filtr czyszczę regularnie
podłoże odmulam przy każdej podmianie
bakterie kupię i zaszczepię filtr jeszcze dzisiaj
co do elementarnej wiedzy to cały czas ja poszerzam w miarę możliwości
czy ty Jabol wiedziałeś wszystko od samego poczatku?
sytuacja na dzień dzisiejszy wydaje sie normalizowac rybki sa juz bardziej ruchliwe napowietrzanie właczyłem na max profilktycznie
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

andypl33 pisze: Jabol wiedziałeś wszystko od samego poczatku?
oczywiscie ze nie :) ...
ale akurat o cyklu azotowym i o zakladaniu akwa "nawiedzialem" sie duzo. dawno temu..tj 4-5 lat - dzialala super strona..w sumie to portal z forum itp co sie nazywala: www.akwarystyka.pl - to byla po prostu skarbnica wiedzy. zadna inna strona itp jej nie byla w stanie przebic. stamtad praktycznie wszyscy akwarysci czerpali wiedze. niestety portal padl.

btw..apropos mojego frycowego :)...wcisnieto mi folie zagrzejnikowa jako..odblysnik do akwa :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Jabol... tak wymien przy NO2 =1 lub wiecej mg/l calosc wody a ten caly proces przedluzy sie o 90%. To tyle na temat praktyki i ulotek ktore czytasz! Wiec powiem tylko KAZDA firma chce zarobic i reklamuje swoje produkty...nawet bledne wskazowki brane sa pod uwage... (zrobisz blad kupisz nowy preparat)..kilka % w tym prawdy. Jednak wszyscy pisza na tyle prawdy aby moc sie potem nie opisywanymi zjawiskami wygadac! Jezeli chcesz to mozemy sprobowac... analiza wody...bakterii itp! co naprawde kryje sie w uzdatniaczach??!! wiesz? mozemy podyskutowac!
To nie lumy i swietlowki na ktorch naprawde sie znasz! (To moj poglad, bo kompletnie nie mam pojecia!)

Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

sum pisze:Hey!
@Jabol... tak wymien przy NO2 =1 lub wiecej mg/l calosc wody a ten caly proces przedluzy sie o 90%.
zgadza sie-a kto mowi o podmianie calego zbiornika ???
chodzilo mi o sam fakt: ze amoniak i azotyny SZKODZA W AKWA - a wysjciem jest podmiana. jesli by ow forumowicz przeczytal to to ewentualnie moglby zapytac o ILOSC podmienianej wody, a nie co robic..(jesli wioadomo ze azotYny sa szkodliwe to trzeba zrobic cos zeby ich uniknac..a mozan zrobic jedynie podmiany wody)

osobiscie zakladalem akwaria na 2 sposoby:
- metoda dojrzewania na "amoniak" (leje sie toto do akwarium "bez ryb", przez okolo 10 dni po 0,5- 1 ml o czeka sie 2 tygodnie)

- metoda "na amano" :
http://www.akwarium.org/urzadzanie.php?id=72

tutaj sie podmiania wode zaraz po zalozeniu :) i to praktycznie co 2 -3 dni
wlasnie min po to zeby wyeliminowac amaoniak i azotyny

btw...na oswietleniu sie znam tyle co ze strony faolan, portali inetowych (posiweconych oswietleniu) oraz dzieki rozmowa z ludzmi z branzy..i tyle

-
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Osobiscie chodzilo mi o te Twoje zdanie!...
Gdy zawartość azotynów wynosi 0,5-1 mg/l należy wymienić połowę wody w akwarium, a powyżej 1 mg/l prawie całą objętość,
Moze cos zle zrozumalem?
Jezeli tak??? Sorki!
Czesc marcin!
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Witam ponownie problem z woda wyjaśniony przyczyna była zła woda prana do podmian.NO3 ok.40,podmieniłem 25% na uzdatniona kranówke (poprzednia pochodziła z źródła).Jutro następna podmiana ryby czuja się lepiej :oops:
ODPOWIEDZ