Zbyt wysoka temperatura - pomocy.......

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
martinezms
Posty: 11
Rejestracja: 07 cze 2005 14:35
Lokalizacja: Wrocław

Zbyt wysoka temperatura - pomocy.......

Post autor: martinezms »

Witam. Dopiero zaczynam wielką przygodę z akwarystyką więc wybaczcie, jeśli to pytanie jest bez sensu, ale..... Ostatnio zaczęły się upały i temperatura powietrza wynosi u mnie 29-30 st. C i tyle samo w moim akwarium!!!! o zgrozo - nie jest ono co prawda jeszcze zamieszkane (z wyjątkiem żwirq, kilku kamieni, kokosa i paru roślinek) wszystko chodzi bez problemu od około 2 tygodni, roślinki rosną ale co będzie z rybkami jak je wpuszczę do zbiornika??? Czy się biedactwa nie ugotują (planuje na początek kupić neonki, otoska i kiryski panda oraz docelowo kakadu - o ile wytrzymają razem - tak przy okazji czy mozna je trzymac razem?? acha i chce tam jeszcze wpuscic kilka krewetek Red cherry - można?? zbiornik 65.5L jesli macie jakies sugestie co do obsady to napiszcie :-) moze warto cos jeszcze wpuscic a z czegos lepiej zrezygnowac :-( ).
Czy jest jakiś sposób zeby obnizyc temperature?? Mam wrzucic do srodka lod czy cos?? ?? Zrobienie przeciągu nic nie daje bo powietrze prawie stoi!!!! :-) Pomocy.....
70l

neon innesa - 10
neon czarny - 5
kirys panda - 5
gloncie - 2

i krewecie red cherry i babaulti - coraz mniej i nie wiem jak dlugo jeszcze :-((((((((
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Dla tych rybek maksymalna temperatura powinna wynosić około 27-29C( tak aby dobrze się czuły). Więc nie ma się co martwić, że rybki się ugotują. Dla świętego spokoju możesz włożyć kostki lodu (ale powstałe z czystej odstałej wody a nie jakiegoś syfu). Dodatkowo radzę sprawdzić na ile jest ustawiony termostat przy grzałce.
Co do samych rybek to akwa jest chyba dla nich za małe. Pielęgniczki Kakadu wymagają nieco większych zbiorników i są terytorialne (dla mniejszych zbiorników zalecana jest 1 parka). Neonki są rybami które dobrze czują się w ławicy, więc trzeba je trzymać w większej grupie od około 8-10 sztuk. Kiryski także są rybami stadnymi. Poniewaz kakadu otoski i kiryski żyja w dolnej części zbiornika to będziesz miał tam trochę tłok (co nie jest dobere dla ryb)
Jeśli chcesz trzymać pielegniczki z Ameryki Poł. to radziłbym ci wpuścić ramirezki. Dodatkowo możesz wpuścić większ stadko neonków i mniejsze kirysków. Ewentualnie możesz dołożyć otoski.
Myślę że choć trochę pomogłem :)
Ostatnio zmieniony 19 cze 2005 10:37 przez porki38, łącznie zmieniany 1 raz.
90l-SA - sprzedam
martinezms
Posty: 11
Rejestracja: 07 cze 2005 14:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: martinezms »

Wielkie dzieki.... troche sie uspokoilem... :-)

Jesli chodzi o rybki to dzieki za rade - ale czy ramirezki nie wpadna na pomysl zjedzenia neonkow? Ewentualnie ile ramirezek - samiec plus 2 samiczki?

No i jak zareagują ramirezki na krewetki?

Wielkie dzieki .....jutro jade po neonki i glonojada - na razie, bo w poblizu nie ma ciekawych kiryskow..... a co do ramnirezek to czekam na info :-)

Pozdrawiam
70l

neon innesa - 10
neon czarny - 5
kirys panda - 5
gloncie - 2

i krewecie red cherry i babaulti - coraz mniej i nie wiem jak dlugo jeszcze :-((((((((
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Nie ma opcji żeby ramirezki skusiły sie na neonki Te pielęgniczki są bardzo spokojne (oczywiście jeśli chodzi o zaloty i wychowanie potomstwa wtdy rządzą w akwa). Są to ryby które należy trzymać parami. W mniejszych akwariach będzie to jedna para ( tak jak w Twoim przypadku). Natomiast w większych akwariach można trzymać kilka par.
Nigdy nie miałem krewetek, ale myślę że nie powinny przeszkadzać ramirezkom.
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Po pioerwsze NEONKI sa rybami zimnolubnymi i temperatura wody w zbiorniku nie powinna przekraczac 25 stopni :!: Wiec temperatura w twoim zbiorniku jest dla nich za duza :!: Po drugie khem wspomniane wyżej kostki lodu to moim zdaniem nie dobry pomysł ponieważ nawet jak schłodza wode to na krótki okres a jak będziesz miał rybki to ich wrzucac nie mozesz bo wywolasz u nich szok termiczny co doprowadzic może nawet do zgonu.Po trzecie temperature wody mozesz zmniejszyc ustawiając termostat grzałki na mała temperature a zwiekszajac przepływ wody w akwarium.No ciekawi mnie tylko w jakim miejscu w twoim mieszkaniu stoi akwarium ze masz tak wysoka temperature...Po czwarte krewetki red chery zostana pożarte przez kakadu napewno a przez ranirezki na 70%.do krewetek nadaja sie neonki ewentualnie zwinniki jarzence.W swoim akwa możesz trzymac taka obsade:
Krewetki red chery w liczbie hmm powiedzmy 4*
Stadko 25 neonków(nie koniecznie musza byc inessa)*
Ewentualnie tak:
Krewetki jak wyzej
15 neonków innesa*
5 kirysków*
Pozdrawiam
Ps drodzy odpowiadajacy na posty myslcie czasem co piszecie...
Przemek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Mógłbym się zgodzić co do tego, że neonki wolą niższe temperatury, ale jeśli chłopak chce mieć pielęgniczki to temperatura powinna byc wyższa niż 25 stopni. Uważam, że temperatura 27stopni byłaby temperaturą optymalną dla neonków i ramirezek.
martinezms może masz wystawione akwarium na działanie światła słonecznego :?:
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Pinky
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2005 1:30

Post autor: Pinky »

Na upaly warto zdjac szybe nakrywkowa badz podniesc dekiel od przykrywki. Zwieksza to parowanie ale dzieki temu obniza sie troche temperatura. Innym sposobem jest wantylator od zasilacza komputerowego w pokrywie, badz nakierowanie zwyklego wentylatora domowego na powierzchnie.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Porki optymalna temparatura dla neonków to miedzy 22 a 24 stopniami a pielegniczek miedzy 25 a 27 zacznijmy od tego.Wiec 27 jest górna granica nawet dla pielegniczek a dla neonków jest szkodliwa.Poczytaj troszke o pielegniczkach i neonkach :wink: Nie jest to zadna optymalna temperatura i tyle.A wystawianie akwarium na swiatło słoneczne to juz inna bajka ale pytałem o to juz w pierwszym poscie wiec powtarzał sie nie bede.
Przemek
martinezms
Posty: 11
Rejestracja: 07 cze 2005 14:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: martinezms »

Dzieki, wiec kwestia pielegniczek zostaje wciaz otwarta (albo krewetek :-))) to się okaże. Dzieki porki38, Owl i Pinky za wszelkie porady. Jeśli chodzi o utawienie akwa to stoi ono przy północnej scianie , na wschodniej scianie jest okno, a na zachodniej drzwi wiec przeplyw powietrza jest wsch-zach. tak wiec slonce jest w pokoju przez jakies 4 godz. max. a akwa stoi mniej wiecej na srodku sciany wiec bezposrednio promienie slonca padaja na nie jeszcze krocej. Grzalka jest juz wylaczona (na razie) filtr chodzi na max, pokrywa zdjeta i swiatlo tez wylaczone, - na razie bez zmian - tzn. temp. wody 28,7st. temp powietrza 27,9 st. ale cierpliwie czekam , zobaczymy z ajakies 2-3 godz. ale przy takiej temp. otoczenia moze to chyba troszke potrwac. Pozdrawiam serdecznie wszytkich zyczliwych :-)
70l

neon innesa - 10
neon czarny - 5
kirys panda - 5
gloncie - 2

i krewecie red cherry i babaulti - coraz mniej i nie wiem jak dlugo jeszcze :-((((((((
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Wiesz wyłaczenie grzałki nic nie da jak beda ryby bo chodzi tu o stałe utrzymanie temperatury.ja Ci radze żebys właczył termostat na temp.minimalna i obserwował.Swiatło tez Ci potrzebne bedzie w akwa
Pozdrawiam
Przemek
martinezms
Posty: 11
Rejestracja: 07 cze 2005 14:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: martinezms »

Powoli temperatura spada..... na razie 26,6 przy otwartej pokrywie, poczekam co bedzie dalej.

Jeszcze jedno pytanie co do obsady. Jaką rybkę (najlepiej parke) możecie mi polecic, ktora plywa raczej w gornych/srodkowych partiach akwa? Oczywiscie pod warunkiem, ze nie wchlonie neonkow i krewetek (nie pytajcie czemu krewetki ale tak mi sie one podobaja :-)))). Podsumowując:

neonki inessa - 10szt
neonki czerwone - 5szt
zbrojnik - 1 (ew. 2szt)
kirysek - 5 szt

plus cos :-) - jakas parka :-)


acha i jeszcze jedno - jak lepiej kupic swietlowke zeby podkreslic rewelacyjne ubarwienie nenkow?? ide kupic jeszcze jedna bo na razie mam tylko aqua-glo 15W hagen - czy flora-glo jest OK? czy moze inna - jakiejs innej firmy?

Kurka, coraz wiecej pytan......moze to i dobrze, napewno rybki sie niebawem uciesza :-)

Pozdrowienia dla wszyskich - rewelacyjni Ludzie z tych akwarystów - jeszcze raz pozdrowionka
70l

neon innesa - 10
neon czarny - 5
kirys panda - 5
gloncie - 2

i krewecie red cherry i babaulti - coraz mniej i nie wiem jak dlugo jeszcze :-((((((((
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Co do świetlówek to zajrzyj tu http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 0c3dc9dd0c
Do twojej świetlówki
AQUA-GLO + FLORA-GLO = podkreślenie kolorystyki ryb, przyspiesza wzrost poprzeczny roślin, stymuluje proporcjonalny rozwój wzdłużny i poprzeczny flory
AQUA-GLO + POWER-GLO = uwypuklenie kolorystyki ryb
A najkorzystniejszym rozwiązaniem dla neonków byłoby
FLORA-GLO + SUN-GLO = sprzyja wzdłużnemu wzrostowi roślin, podkreśla kolorystykę ryb (czerwony) lub POWER-GLO + AQUA-GLO = uwypuklenie kolorystyki ryb (niebieski)
Takie są moje propozycje. :)
A co do krewetek to radzę najpierw zajrzeć tu http://www.ghostaquascape.republika.pl/krewetki.htm
90l-SA - sprzedam
ODPOWIEDZ