Czy polecili byscie jakis nawoz?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Czy polecili byscie jakis nawoz?

Post autor: lukasdrugi »

Wiem, wiem, wiem, ze kazde akwarium jest inne ale mimo to prosze o jakies wypowiedzi, poszukije nawozu dla swoich roslinek, dotychczas nawozilem je tylko raz poprzez podanie jakiejs tabletki ktora sprzedala mi pani w zoologu, ale chyba ie prynosi ona zadnych efektow. mojhe rosliny schna i traca barwy, wczoraj ostro sie za nie wzialem i poprzycinalem brzydkie liscie, wyczyscilem kazda dokladnie z glonow i zostaly mi male roslinki ale bez glonow. czas pomyslec o ich nawozeniu, na allegro znalazlem kilka nawaozow oto one:
http://www.allegro.pl/item145776087_sym ... nawoz.html
takich rzeczy sporo jest

ale z konkretniejszych to tak:
http://www.allegro.pl/item142963362_naw ... szawa.html
http://www.allegro.pl/item146030543_naw ... szawa.html
http://www.allegro.pl/item145598292_naw ... zawa_.html
http://www.allegro.pl/item142437966_pla ... wozow.html

czy ktorys z nich byscie poradzili? akbo ktore kupic zeby dostarczyc makro i mikro i wszystkiego co potrzebe rozlina, CO2 podawane z bimbrowni.

a moze poradzicie cos innego? nie znam sie na nawozach, sporo czytalem ale dalej nie wiele wiem, tzn nie wiem ktore sa dobre.

akwarium 66/33/40h 87l, swiatlo 3 razy 18 w T8, wiec chyba dosyc dobrze,
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

ja stosuje nawozy firmy Tropical: Ferroflrin i Aquaflorin i polecam je, nie są zbyt drogie (ok 17 zł/butelka 500 ml) a rośliny na nich dobrze rosną
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
rados
Posty: 191
Rejestracja: 28 paź 2006 14:32
Lokalizacja: Łuków

Post autor: rados »

Ja również stosuję nawozy Tropikala z tym, że Ferroaktiv, Aqua Plant i Aqua Plant B, przemiennie i w dawkach mniejszych niż podaje producent. Kosztują okło 3 zł za butelkę 30 ml.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy polecili byscie jakis nawoz?

Post autor: jabol »

lukasdrugi pisze:akwarium 66/33/40h 87l, swiatlo 3 razy 18 w T8, wiec chyba dosyc dobrze,
1) owszem ..przyjmujac ze wody netto masz w akwa jakies....65 litrow to..wskaznik watow na litry jest okolo 0,7-0,8 czyli calkiem DUZO...i tu jest 'maly" problem :). bo przy mocniej oswietlonym zbiorniku zwlaszcza poczatkujacy akwarysta powinien baczniej zwrocic uwage na pewne procesy zachodzace w akwa. duzo swiatla = zwiekszona fotosynetza roslin = szybsze wyczerpywanie sie zapasow nawozowych = racjonalne nawozenie.

2) racjonalne nawozenie polega na utrzymywaniu pewnych parametrow na danym poziomie. takimi paramterami ktore latwo zmierzyc(testy akwarystyczne) sa: NO3, po4, fe. ich poziom powinnismy w akwarium utrzymywac na poziomach (odpowiednio): 10-15 mg/l; 0,5-1; 0,1-0,2

3)w akwarium roslinnym z takim oswietleniem raczej niezbedne bedzie podawanie CO2. najlepszym wyjsciem jest oczywiscie butla wysokocisnieniowa ale do twojego akwarium moze na poczatej wystarczy bimbrownia (2 butelki z wezykiem: w jednym zacier: torebka drozdzy DR Oetkera + 2 szklanki cukru + 4 szklanki wody) i jakis dyzfuor (czyli urzadzenie do rozpraszania wydobywajacego sie dwutlenku wegla w akwarium.

4)potrzebne tez sa podmiany wody. wode w akwarium roslinnym podmienia sie przede wszystkim po to aby zapobiegac nagromadzeniu sie nadmiarow pewnych zwiazkow nie pobranych przez rosliny (nadmiar niektorych zwiazkow moze powowdowac niedobor innych na zasadzie blokera-wiecej: www.triamond.prv.pl) - zaleca sie podmiane 50% raz na tydzien

5)dobrze jest takze znac paramtery wody z kranu. podaj miesjcowosc z ktorej jestes. moze uda sie znalezc strone WWW wodociagow gdzie zapewne sa podane podstawowe paramtery wody. jesli takowej nie ma mozesz do nich po prostu zadzwonic i zapytac. zaklady wodociagowe ustawowo sa zobowiazane do podawania wszystkich informacji na temat skladu wody (min: pH, twardosci, zwiazki azotu, fosforany, zelazo itp itd)

6) co do nawozu...hmmm:) powiem tak:

- unikaj SAMOROBEK robionych w domu w kuchni na stole
- unikaj symfoni zlotej (inna sprawa ze wiekszosc SAMOROBEK POWSTAJE NA BAZIE tejze SZ)

-trzymaj sie jednej lini nawozowej (tzn jednej firmy)...ktorej..:)?
niestety nie moge ci powiedziec bo MODY "sciachaly" :) by posta za KRYPTOREKLAME :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
baku
Posty: 115
Rejestracja: 19 sty 2006 14:27
Lokalizacja: Chojna

Post autor: baku »

kup nawoz PLANTA ACTIVE bardzo dobry, :lol:
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2006 19:08
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: lukas_gr »

Ja poelecam Tropica Master Grow, nie ma konkurencji, jak Cie stac to sie nie zastanawiaj
pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
baku
Posty: 115
Rejestracja: 19 sty 2006 14:27
Lokalizacja: Chojna

Post autor: baku »

A ja osobiście polecam PLANTA ACTIVE - jest super przerabiałem wiele nawozów i zaden nie spełniał moich oczekiwań. Kiedyś mogłem pomażyc o sprzedawaniu zielska a teraz jak nie sprzedam to musze oddawać bo niemam z tym co robic :lol:

Ps. POZDRAWIAM kolege JABOLA i dzieki za nawozik
ODPOWIEDZ