Wszystko od nowA

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Wszystko od nowA

Post autor: Peter »

Postanowiłem założyć akwa (112l)raz jeszcze, ale tym razem dysponując zebranym doświadczeniem i waszymi radami. Powiedzice czy wszystko ok:
1. Zakładanie
Wlewam wodę do akwa, wsypuje żwirek, sadzę roślinki i dodaje nitrivec przez 1sze 10 dni i czekam ok 1,5 miesiąca aż akwa dojrzeje (bez żadnych podmian)
2. Podmiany wody
Tu mam dylemat. Czy dodawać aquatan i nie czekać tych 30 dni aż się te azotany amoniaki i tp zawiążą czy czekać :?: Jak wy robicie?
3. Ogólnie
Dodaje tylko nitrivec, i nawoże CO2 (czy może jeszcze preparat dla roślin?) Wodę podmieniam co 2 tygodnie


P.S. Jakie świetlówki kupić aby roślinki miały się bardzo dobrze? czy Flora glo i Daylight będą dobre? A ile wat bedzie optymialnie do 112l ??
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
1. Zakladanie
Wsypuje zwirek i nalewam wody do 1/3 wysokosci akwarium,sadze rosliny,dodaje preparat zawierajacy szczepy bakterii nitryfikacyjnych,wlaczam wszystkie urzadzenia i czekam 2-3 tyg.
2.Podmiany wody
Nic nie robic w czasie dojrzewania akwarium.
3.Ogolnie
Zadnych nawozow dla roslin przez pierwszy miesiac.Wode podmieniac 25-30% tyg.(po zakonczeniu dojrzewania).
Pozdrawiam
Ps Wymieniony przez Ciebie zestaw jarzeniowek jest ok.Zeby rosliny byly w dobrej kondycji potrzebuja od 0.5W/Litr(mowa jest oczywiscie o roslinkach ktore nie potrzebuja duzych wymagan swietlnych).[/b]
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

A czy jak będę zmieniał z domyślnych świetlówek 18w na 30w to trzeba bedzie coś zmienić w pokrywie Wromak do 112l, czy po prostu zainstalować 30w?
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

no raczej trzeba zmienic pokrywę i akwa bo 30w są dłuższe
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

to ja nie wiem jak wy zwiększacie świetlówki na te z większą mocą. Napewno jest jakiś sposób.
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Jeśli się da, a zazwyczaj w standardowych pokrywach nie da się, można dodać świetlówki ( http://www.toya.net.pl/~lawscy/ ). Świetlówki Hagen mają tą samą długość przy większej ilości Watt (zaledwie 2 Watt w przypadku świetlówki 18 W i hagenowsiej 20 W- czyli niewielka różnica). Pozostaje przeróbka pokrywy, wymiana pokrywy lub wyrzucenie pokrywy i zainstalowanie oświetlenia do zbiornika otwartego. Zawsze można też zastosować odbłyśniki.

Optymalne jest 0,5 W na litr, co daje 56W optymalnego oświetlenia w akwa 112l.

To są te sposoby. W skrócie- niezły orzech do rozgryzienia. Obecnie sama próbuję ten problem rozwiązać w moim akwa... Zapraszam do tematu: http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=4695&highlight= .
Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

do pokrywy Wromaka 112l prostokątnej można dodac 3 świetlówkę na sam przód , bynajmniej mi weszła.
ODPOWIEDZ