rybka traci kolor

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

rybka traci kolor

Post autor: szpilka »

Witam
Zauważyłam że moja rybka (gupik) traci kolor, najpierw ogon wyblakł, a teraz na grzbiecie blednie.
Czy to jakaś choroba? jak można temu zaradzic?
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Gupik nie jest rybką morską.

Gupiki lepiej sie wybarwiają w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki soli na 4,5-5l wody.

Nie wykluczone jednak, że jest to spowodowane jakąś chorobą. W tym przypadku, ja pomóc nie mogę.
Obrazek
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

no domyślam się że nie jest rybą morską, :D ale nie mam pojęcia dlaczego moje pytanie trafiło do tematu akw. morska?
Jak już pisałam, na forum również debiutuję ( tak jak i w akwarystyce zresztą) :oops:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szpilka, załóż temat zgodnie z wymaganiami działu choroby, proszę. Podaj informacje o zbiorniku, litraż, obsadę, karmienie, parametry wody. bez tych informacji nie jesteśmy w stanie Ci pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

ok Bara dziękuję za naprowadzenie
podaję:
Mam akwarium 63l od 20 dni
obsada ryb
3 mieczyki
3 molinezje
8 gupików + ok 30 w słoiku (maleńkie)
2 glonojady syjamskie??

kilka roślin znam tylko wgłębkę, kabombę,
temp wody 24-25 st C
ryby nie zachowują się inaczej niż zwykle, chociaż dzisiaj rano o godz 6 wszystkie siedziały na dnie, ale gdy dostały jedzonko to sie rozkręciły
karmię je 2 razy dziennie pokarmem na zmianę Vipagran - Sera oraz
płatkami Tropical.
Używam nawozu dla roślin Planta Gainer Pro ferro+
niewiem dlaczego jeden z gupików zmienia kolor, a inne nie.
Czy mam dodac sól do wody?
jeśli tak to w jakich proporcjach?

Mam jeszcze jedno pytanie:
molinezja (najprawdopodobniej ciężarna) ma jedno oko czarne i wyłupiaste? zaznaczam, że taką już dostaliśmy co może byc przyczyną? i czy można jej pomóc...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

hej Szpilka, masz lekkie przerybienie

1. Ten zbiornik (63l) jest za mały na molinezje i mieczyki, więc niestety powinnaś je oddać
2. Jeżeli masz glonojady syjamskie to patrz pkt.1
3. Jeżeli Twoje akwarium ma 20 dni to nie powinnaś nawozić - jest na to za wcześnie
4. Jak długo akwarium dojrzewało, nim wpuściłaś ryby? To jest dla mnie bardzo istotna informacja, bo jeżeli ryby wpuściłaś zbyt wcześnie najprawdopodobniej są przytrute związkami azotu (a jeszcze to nawożenie!!! :? ) więc te objawy wynikają właśnie z tego przytrucia
5. Jakie masz parametry wody? pH? NO2? NO3? Sprawdź głównie NO2 bo to może być przyczyną chorób i śmierci ryb.

Żeby w akwarium rozwinęły się bakterie nitryfikacyjne i zaczął działać cykl azotowy potrzeba przynajmniej 14 dni od dnia urządzenia zbiornika do wpuszczenia pierwszych mieszkańców. Nie zachowanie tego minimalnego okresu (niektórzy czekają nawet miesiąc!) skutkuje jak wyżej (choroby, śmierć, długotrwałe uszkodzenia organów wewnętrznych ryb)

Rada: przestań nawozić, sprawdź parametry wody: jeżeli NO2 >0 to znaczy, że masz zatrucie wody związkami azotowymi. Podmień 20% wody na odstałą. Użyj zakupionych w sklepie zoo bakterii nitryfikacyjnych. I obserwuj. Dodane teraz do wody jakiegokolwiek leku znowu obniży ilość tych bakterii, które już jakkolwiek się z filtrze pojawiły.
I czekaj, obserwuj. Molinezja prawdopodobnie ma uszkodzone mechanicznie oko i nie jesteś w stanie jej pomóc. Obserwuj ryby cały czas.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

hej Bara
wiem teraz o tym, jakie błędy popełniliśmy przy zakładaniu tego akwa. To był (razem z rybami) prezent od znajomych dla naszych dzieci.
Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką, więc naprawdę niewiele wiem, ale myślę że wiem o wiele więcej niż 3 tyg. temu :D
jestem na siebie zła, bo znajomi nas zaskoczyli i kompletnie nie byliśmy na to przygotowani, więc pio prostu ufaliśmy im we wszystkim co mówili. :twisted:
Rybki wpuścilismy do akwa po około 5 dniach od zalania
Dopiero potem znalazłam to forum i zaczęłam się dokształcac :D i dostrzegłam wiele błędów :?

parametrów wody nie mierzyłam, jak pojadę do miasta w przyszłym tyg. to kupie testy

wiem już że sprzedawcom w sklepach zoo nie należy ufac pod żadnym pozorem, wcisną wszystko aby tylko sprzedac. pan w sklepi mówił że trzeba nawozic absolutnie od początku... :oops:
Dzisiaj podmienię wodę, tylko mam pytanie jak mam odmulac dno czy tylko z wierzchu po żwirku, czy też wciskac końcówkę pomiędzy żwirek i korzonki roślin? :oops:
Dzisiaj rybki zachowują się normalnie, pływają cały czas, zauważyłam nawet, że gupik nie traci więcej koloru,
Aco do molinezji to wydaje mi się że jest ciężarna...

a co proponujesz zamiast glonojadów?
no i zamiast mieczyków i molinezji?
dziękuję za informacje i
pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odmulaj z wierzchu, pozwól roślinom się dobrze ukorzenić.

Do zbiornika 63l polecam zamiast dużych glonojadów: otoski przyujściowe, zamiast molinezji i mieczyków: platki i bystrzyki, mają podobne wymagania jak gupiki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ