Rozdwojone ogony gupików

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
radex
Posty: 31
Rejestracja: 06 cze 2005 15:02

Rozdwojone ogony gupików

Post autor: radex »

Co moze byc przyczyną rozdwojenia ogonów w przypadku gupików. Podawałe już róznorodne jedzenie i problemik powraca. W akawarium mam głównie zyworódki.:)
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

jezeli sa tylko rozdwojone a nie postrzepione to moze to byc brak soli morskiej. Jakis czas temu wyczytalam ze gupiki lubia leciutkie zasolenie i ze rozdwajanie sie ogonow jest wina niedoborow soli (lub innych substancji zawartych w soli morskiej). Ja podaje rybom witaminy sera Fishtamin i nie mam z tym problemu (soli nie dodaje). A gupik ktory byl kupiony z rozdwojonym ogonem zaczyna miec jeden caly ogon.
Ale jak mozesz to napisz czy zaczely sie rozdwajac u ciebie w akwa czy byl juz taki kupiony. Bo sa odmiany, ktore maja takie ogony. Sama posiadam dwa takie ktore wygladaja jakby mialy wyciety srodek ogona a jest to ich taka natura.

Ale moze to byc rowniez jakas choroba (np martwica pletw), sa jakies inne objawy? Czy koncowki ogonow maja grubsze i bardziej bialawe zakonczenie? I czy maja jakies problemy z pletwami skrzelowymi?
KS
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 133
Rejestracja: 15 sie 2004 12:50
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: KS »

Albo rybki obgryzają się nawzajem, albo masz odmianę dwu mieczową (czego bym zazdrościł) albo w ich diecie brak witamin. Czym je karmisz?
Malawi nie-mbuna
Cyrtocara Moori, Nimbochromis Venustus

Pare lat w tył pare lat do przodu
patrz los przez pryzmat rozbitych samochodów...
Przeżyłem w samochodach to czego nie dało się przeżyć.
[/color][/size]
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A jak zachowuja sie ryby :?: Wiesz z sola morska tyle opini co akwarystów.Kiedys nikt jej nie stosował w akwarystyce i hgupikom ogony sie nie rozdwajały :wink: Moim zdaniem to odmiana dwumieczowa i bije tu pokłon bo to naprawde powód do dumy.Ale zeby byc pewnym zapytałm o zachowanie rybek.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Sól morska ;) - jakoś takowa nie występuje w środowisku naturalmym gupików ( molinezje lubią jej śladowe illośći ale to ze względu na to że często żyją w naturze w wodach mieszanych...) gupiki które my mamy nie widziały/czuły soli od wielu woielu pokoleń więc nie robi dla nich różnicy, takowe rozdwojenie może powstać na skutek braku mikroelementów bądz chorób (pierwsza wersja najbardziej prawdopodobna) albo jest to dwumiecz który się dopiero kształtuje. Mówi się ze gupik mało wymaga... faky aby przezył mało wymaga ale żeby odpowiednio się prezentował to należy włozyc nieco wysiłku właśnie w postaci podawania im witami dzięki którym ich często weloniaste płetwy (a w szczególności niekiedy naprawde piękne i efektowne ogony) rozwijały się prawidłowo.

No może nic nie wniosłem, może coś potwierdziłem ;) (jeśli masz fotke to ją pokaż na forum), ale gupik to piękna rybka, często ze względu na to że jest tak płodny i się kzyzuje mówi się o nim bekart... ale tak naprawde trak o nim powie osoba która nie widziała bądz nie miała styczności z gupikiem rasowym, miłame okazje takie posiadać jednak przez moje niedopoatrzenie utaciłem ciągłośc rasy bo mi się one zaczęły krzyżować ;/

Aaa właśnie jak Owl wspomiał jak się one zachowują ?? nieocieraja się o jakies przedmioty ? nie składają płetw ?
>>> nie ma to jak odmiana z ogonem w kształcie liry i dwumiecz a na dodatek w oprawie w kolorystyce zielonej badz niebieskiej.... ehhh niestety mało osób u nas takie posiada.. :(
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Dobra czytam to wszystko o tej soli morskiej i faktycznie troche przesadzilam. Tzn zle ujelam w slowa to co mialam na mysli. Pozniej w poscie napisalam ze mozliwe ze sol morska ma te mikroelementy, ktore wplywaja na wyglad ogona. Wiec prosze, nie piszcie juz nic o tej soli bo mi juz glupio. Czuje sie jak niedouczony kurczak (ktory nawet nie potrafi niczego pozadnie napisac). :cry:
A jezeli chodzi o rasowe gupiki to moje mozna smialo nazywac bekartami. :D
KS
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 133
Rejestracja: 15 sie 2004 12:50
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: KS »

Szczerze mówiąc to gdy kiedyś hodowałem gupiki to niedawałem żadnej soli ani żadnych preparatów z witaminami etc. a karmiłem podstawowymi pokarmami to nie zaobserwowałem jakiś postrzępionych płetw, to samo w akwariach ojca i znajomych. Może to jakaś choroba? Pozdrawiam.
Malawi nie-mbuna
Cyrtocara Moori, Nimbochromis Venustus

Pare lat w tył pare lat do przodu
patrz los przez pryzmat rozbitych samochodów...
Przeżyłem w samochodach to czego nie dało się przeżyć.
[/color][/size]
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Hm nie no nie ma na to reguły że jesli nic nie dajesz do wody to będzie ona uboga w mikroelementy czy coś :) Qrcze dobrze by było gdyby zainteresowany radex napisał cos jeszcze albo dał jakąś fotkę ;/ Franca81 - to był ostatni mój post w którym wspominam o mikroelementach i soli morskiej :mrgreen:
pozdrawiam
radex
Posty: 31
Rejestracja: 06 cze 2005 15:02

cd. rodwojonych ogonów:)

Post autor: radex »

Nazbierało sie tego troche:)
W akawarium nie posiadam dwumieczowych gupików a rozdwojenie ogona przyrafia sie osobnikom dorosłym w wersja z trianglem. Dorastające osobniki są oki.
Co do ocierania sie o elementy wystroju akwarium to od pewnego czasu część z nich robi to ale dość rzadko.
Ostanio stwierdziłem obecnośc na roślinkacg glonów z rodziny Audouinella (pedzelkowate) oraz
Compsopogon (brody) więc chyba cos nie jest oki w akwarium.
Chyba trrzeba bedzie częsciej podmieniac wode.
Mam 54l i podmieniam co okolo 10 dni okolo 18l.
Przepraszam za dosc późna odpowied postara sie poprawic :?
Awatar użytkownika
andrzej konarzewski
Posty: 64
Rejestracja: 08 cze 2005 20:53
Lokalizacja: tychy

Post autor: andrzej konarzewski »

witam!
pekniecia pletwy ogonowej moga byc z roznych przyczyn.moze to byc podloze genetyczne czyli dziedziczenie wady;lub poczatek choroby z rodzaju grzybic ;lub skoki twardosci wody.sol dobrze jest dodac do wody przy gupikach ktora wplywa i na dobre trawianie i samopoczucie ryb oraz chroni przed grzybicami .gubiki bardzo szybko z powodu szybkiej przemiany materi zakwaszaja wode.ile masz tych rybek w akwarium ?
czy nie przerybiles?
zastosuj tabletki baktopur powinno pomoc
pozdrawiam
www.andcom.texasnet.pl
ODPOWIEDZ